Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Pośrednictwo pracy. Co oznacza?
pośrednictwo-pracy

Pośrednictwo pracy. Co oznacza?

W obecnych czasach coraz więcej rekrutacji pracowników odbywa się na zasadzie pośrednictwa pracy. System ten istnieje od dawna, jednakże w Polsce jeszcze przed transformacją zadania agencji pośrednictwa pracy spełniały urzędy pracy. Agencje pośrednictwa pracy wciąż wzbudzają u niektórych pewne kontrowersje, chociaż obecnie coraz więcej osób chętnie podejmuje zatrudnienie przez takie agencje.

Pośrednictwo pracy należy do jednej z podstawowych usług świadczonych przez urzędy pracy i agencje pracy tymczasowej. Na rynku możemy znaleźć zarówno agencje headhunterskie (czyli tak zwanych łowców głów), jak i firmy pośrednictwa pracy, których specjalizacją jest poszukiwanie pracowników tymczasowych.

Biuro pośrednictwa pracy – czym się zajmuje?

Często pojawia się pytanie, czym właściwie zajmuje się agencja pośrednictwa pracy? Otóż, zadaniem takiej jednostki jest poszukiwanie i zatrudnianie najlepszych kandydatów dla swoich klientów, którymi są inne przedsiębiorstwa. Wśród głównych obowiązków biur pośrednictwa pracy należy wymienić pomoc osobom bezrobotnym w znalezieniu pracy, doradztwo personalne pod kątem możliwości zawodowych osób, które myślą o zmianie pracy, prowadzenie rekrutacji na tymczasowe lub stałe stanowiska, przekazywanie kandydatom informacji o nowych ofertach pracy, opieka nad kwestiami kadrowo-płacowymi innych podmiotów, czy też przekierowanie kandydatów do zagranicznych firm mających dostępne wakaty.

Pośrednictwo pracy – świetne rozwiązanie dla pracodawców i kandydatów

Pośrednictwo pracy to bardzo przydatne rozwiązanie, z którego mogą skorzystać zarówno osoby aktywnie poszukujące zatrudnienia, jak i firmy posiadające wolne stanowiska. Ponadto, z pomocy biura pośrednictwa pracy mogą skorzystać przedsiębiorstwa, które nie posiadają własnego działu HR. Dzieki temu możliwe jest zminimalizowanie kosztów rekrutacji, a także znalezienie najlepszego kandydata na dane stanowisko.

Na polskim rynku działa wiele firm specjalizujących się właśnie w pośrednictwie pracy. Jednakże, tylko kilka z nich jest faktycznie solidnych, godnych uwagi i zaufania. W dużych korporacjach zajmujących się rekrutowaniem pracowników często jest tak, że rekrutacje trwają niemal bez przerwy, a pośrednicy jedynie tworzą bazy CV. Natomiast agencje pośrednictwa pracy działają na zlecenie prywatnych podmiotów, które najczęściej nie posiadają własnego działu kadrowo-płacowego. W takich przypadkach do zadań pracowników agencji należy nie tylko przeprowadzanie rekrutacji, lecz również przygotowywanie umów, zgłaszanie pracowników do ZUS czy odprowadzanie składek i podatku.

Pośrednictwo pracy znajdziesz na: https://grupaprogres.pl/

Kiedy warto skorzystać z pośrednictwa pracy?

Pośrednictwo pracy szczególnie przyda się osobom bezrobotnym, które mają problem ze znalezieniem pracy samodzielnie, osobom niepełnosprawnym, które również mają trudności ze znalezieniem pracy, a także studentom lub absolwentom nieposiadającym doświadczenia zawodowego.

Oceń