Together Magazyn » Art. zewnętrzny » 5 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze fotelika samochodowego
foteliki

5 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze fotelika samochodowego

Każdy rodzic dziecka, które nie przekroczyło 150 cm wzrostu, musi kupić do auta fotelik samochodowy. Właściwie dobrany zapewni naszej pociesze bezpieczeństwo. Podpowiadamy, czym się kierować przy jego wyborze.

Dlaczego musimy kupić fotelik samochodowy? Czy uniwersalny fotelik samochodowy 9-36 kg to dobry wybór?

Do zakupu fotelika samochodowego zobowiązują nas przepisy prawa o ruchu drogowym. Dziecko musi być przewożone w foteliku do momentu, aż osiągnie 150 cm wzrostu. Za niewykonanie tego obowiązku grozi mandat.

Fotelik samochodowy ma za zadanie chronić dziecko w razie gwałtownego hamowania lub wypadku. Najmniejsze maluchy powinno się przewozić w foteliku tyłem do kierunku jazdy, ponieważ zmniejsza to ryzyko uszkodzenia ciała w razie wypadku.

Mamy do wyboru szeroką gamę fotelików. Najbardziej uniwersalny jest fotelik samochodowy 9-36 kg, który pozwala na przewożenie w nim zarówno 9-miesięcznego dziecka, jak i młodego nastolatka. Jest to możliwe, dzięki odpowiedniej konstrukcji zagłówka i pasów bezpieczeństwa. Takie rozwiązanie pozwoli rodzicom zaoszczędzić wiele pieniędzy.

Czym jeszcze warto kierować się, przy wyborze fotelika samochodowego?

Na co zwracać uwagę przy wyborze fotelika samochodowego?

Wybór odpowiedniego fotelika samochodowego może mieć wpływ na zdrowie i życie dziecka. Z tego powodu przy jego zakupie należy:

● dopasować fotelik do wzrostu, wagi i wieku dziecka — pierwszy fotelik dla niemowlaka to ten z przedziału 0-13 kg. Gdy głowa dziecka zacznie wystawać z oparcia, należy kupić większy fotelik. Jeśli nie chcemy często go wymieniać, warto sięgnąć po wspomniany już fotelik samochodowy 9-36 kg;

● wybrać fotelik, który przeszedł testy bezpieczeństwa — najpopularniejsze są testy niemieckiego ośrodka badawczego, czyli testy ADAC. Najbezpieczniejsze foteliki otrzymują 5 gwiazdek. Najlepiej wybierać te z minimum 3 gwiazdkami;

● dostosować go do samochodu — musi być on dopasowany m.in. do kąta nachylenia tylnego siedziska. Pasy powinny być na tyle długie, aby odpowiednio zamontować fotelik, a w przypadku systemu Isofix uchwyty nie mogą być zbyt głęboko przymocowane do kanapy;

● zwrócić uwagę na prosty montaż — najlepiej sprawdzi się fotelik z systemem Isofix, ponieważ montuje się go w kilka chwil. Wystarczy przeczytać instrukcję obsługi i przymocować go do specjalnych uchwytów w kanapie samochodu. Jest to przydatne w sytuacjach, gdy często musimy wyciągać i wkładać fotelik do samochodu;

● zadbać o dodatkowe akcesoria — kupując fotelik, warto też nabyć akcesoria, które chronią samochód przed zniszczeniem oraz zwiększą komfort dziecka podczas jazdy np. matę ochronną pod fotel i osłony przeciwsłoneczne na okna.

Gdy już wiemy, na co zwrócić uwagę, kupując fotelik samochodowy, warto też wspomnieć, gdzie można go nabyć.

Gdzie kupić fotelik samochodowy 9-36 kg lub inne modele?

Uniwersalny fotelik samochodowy 9-36 kg lub inne modele warto kupić w profesjonalnym sklepie sprzedającym akcesoria dla mam i ich dzieci. Wówczas mamy pewność, że fotelik przeszedł odpowiednie testy bezpieczeństwa. Fotelik samochodowy 9-36 kg dostępny jest na stronie https://mamaija.pl/foteliki-samochodowe-dzieciece/foteliki-samochodowe-9-36.html.

Oceń