Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Usługi DDD – jakie metody dezynsekcji najlepiej sprawdzają się w walce z pluskwami? Odpowiadamy!
dezynfekcja pomieszczenia

Usługi DDD – jakie metody dezynsekcji najlepiej sprawdzają się w walce z pluskwami? Odpowiadamy!

Osoby, które były zmuszone do zmierzenia się z problemem zapluskwienia, doskonale wiedzą, że pozbycie się tych uciążliwych insektów jest nie lada wyzwaniem, które nie zawsze kończy się sukcesem. Wyjaśniamy, dlaczego wiele domowych sposobów okazuje się nieskuteczna w tej nierównej walce i z jakiego powodu zwrócenie się o pomoc do specjalistycznych firm bywa jedynym rozwiązaniem.

Czy walka z pluskwami  na własną rękę ma sens, czy lepiej od razu zamówić usługi DDD?

Odpowiedź brzmi: to zależy. Pomoc specjalisty zawsze będzie najskuteczniejsza, nie ma co do tego wątpliwości. Istnieje jednak szansa, że samodzielnie poradzimy sobie z intruzami, ale pod pewnymi warunkami:

  1. Jeśli insektów jest bardzo mało i jeszcze nie zdążyły się na dobre zagnieździć i rozmnożyć w naszym domu – a trzeba przyznać, że potrafią to zrobić naprawdę szybko!
  2. Jeżeli zareagujemy natychmiast po zauważeniu pierwszych sygnałów bytności pluskiew (ślady po ugryzieniach na ciele, dostrzeżenie odchodów lub jaj w sypialni czy innej części mieszkania) i zlokalizujemy kryjówkę insektów.
  3. W walce z pluskwami będziemy bardzo skrupulatni i konsekwentni, nawet jeśli zajmie to bardzo dużo czasu i energii (oraz, nie oszukujmy się, nerwów).
  4. Źródło problemu znajduje się w naszym mieszkaniu, a nie np. u sąsiadów w tym samym budynku.

Wybieramy opcję nr 2 i działamy na własną rękę – co zrobić, aby zobaczyć wymierne efekty?

Odsuwamy od ścian wszystkie meble i szukamy kryjówki pluskiew, odkurzamy wszystko w pomieszczeniu), a następnie oczyszczamy powierzchnie myjką parową. Wszystkie tekstylia wrzucamy do pralki i pierzemy w wysokiej temperaturze (min. 60 stopni). 

Po praniu możemy je też wysuszyć w suszarce i wyprasować. Po wykonaniu tych wszystkich czynności często sprawdzamy, czy insekty znów się nie pojawiły. Przy odrobinie szczęścia problem zostanie zażegnany, jednak faktem jest, że szanse są niewielkie.

Mamy dwie możliwości. Pierwsza to użycie środków do zwalczania pluskiew dostępnych w sklepach, takich jak spray czy proszek (doradzamy ostrożność lub całkowitą rezygnację z tego pomysłu, szczególnie  jeśli nie mamy stroju zabezpieczającego, a w domu mieszkają z nami zwierzęta lub dzieci). 

Drugą – i de facto o wiele lepszą opcją – jest wynajęcie firmy oferującej profesjonalne usługi DDD (tłumaczenie skrótu: Dezynfekcja to odkażanie powierzchni, zwalczanie gryzoni to Deratyzacja, a Dezynsekcja dotyczy likwidowania insektów).

Jak działają firmy oferujące usługi DDD?

Celem dezynfekcji jest uśmiercenie wszystkich insektów, które pojawiły się w danym lokalu. Odpluskwianie odbywa się przy użyciu profesjonalnego sprzętu oraz odpowiednich środków chemicznych lub innych metod (np. termicznych). Takie usługi DDD świadczy Stander

Czasem wymaga to powtórzenia całego zabiegu nawet trzykrotnie, w odstępie 2-3 tygodni. Ile trwa dezynsekcja? Jeden proces odpluskwiania zajmie do kilku godzin, jednak trzeba też doliczyć czas na przygotowanie mieszkania do dezynsekcji oraz na porządne wywietrzenie po zakończeniu działań specjalistów.

Zaletą wynajęcia firmy DDD jest to, że nasze mieszkanie sprawdzi ekspert z dużym doświadczeniem, który sam oceni rozmiar populacji i dobierze stosowne środki, a następnie przeprowadzi niezbędne czynności. 

Oceń