Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak przygotować dziecko do żłobka? Porady dla rodziców
.-Jak-przygotować-dziecko-do-żłobka-Porady-dla-rodziców

Jak przygotować dziecko do żłobka? Porady dla rodziców

Planujesz posłać dziecko do żłobka, ale obawiasz się, że Twoja pociecha nie będzie zadowolona z podjętej decyzji? To nic dziwnego, ponieważ to duża zmiana dla całej rodziny a maluch może obawiać się nowej rzeczywistości poza bezpieczną przestrzenią, którą jest dom. Nie warto się jednak za bardzo się stresować, ponieważ istnieją sposoby na to, jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty w placówce. Zobacz, co zrobić, aby dziecko nie bało się wizyt w nowym miejscu i z radością reagowało na informację o tym, że ma pójść do żłobka.

Adaptacja dziecka w żłobku

Adaptacja dziecka w żłobku to bardzo ważna kwestia, która pozwala przezwyciężyć lęk małego człowieka przed nową sytuacją. Należy pamiętać o tym, że dla niektórych dzieci zniknięcie rodziców z pola widzenia może być dużym szokiem i potęgować stres. Trzeba więc odpowiednio przygotować pociechę do tego, że w żłobku nie będzie rodziców, tylko miłe ciocie oraz koledzy i koleżanki w podobnym wieku i to też jest bardzo fajne. Adaptacja zależy tak naprawdę od charakteru dziecka oraz jego indywidualnych potrzeb – w końcu każde dziecko jest inne i potrzebuje innego traktowania.

Przyzwyczajanie dziecka do braku rodziców obok można rozpocząć np. od pozostawiania malucha pod opieką rodziny na kilka, kilkadziesiąt minut, a w późniejszym etapie nawet na kilka godzin. Adaptacja powinna przebiegać stopniowo, aby dziecko nie doznało nagłego szoku, że rodzic, który zawsze był obok, nagle znika. Kraków żłobek to idealne miejsce do tego, aby po raz pierwszy zostawić swoje dziecko z całkiem nowymi dla niego osobami. Jeśli rodzice zadbają o wcześniejszą adaptację, to pierwsza wizyta w placówce powinna przebiec bez większych problemów.

Przygotowywanie dziecka do żłobka

Przygotowywania dziecka do żłobek Wilanów można zacząć już w domu. Możesz, chociażby uczyć dziecka samodzielności podczas jedzenia czy też ubierania się. Daj też swojemu maluchowi okazję do tego, aby samo zaplanowało sobie, choć część swojego dnia np. daj pobawić mu się samodzielnie w momencie, gdy Ty zajmiesz się sprzątaniem. Dobrym pomysłem jest też zabieranie dziecka na plac zabaw oraz w inne miejsca, w których może nauczyć się przebywania z obcymi dziećmi. 

Możesz też zaprosić znajomych z dziećmi do domu i pozwolić najmłodszym zająć się sobą podglądając, jak przebiega ich integracja. Warto też na przykładzie zabawek wyjaśnić dziecku, na czym polega żłobek, aby nie bało się nowej sytuacji. Pokaż dziecku, że maskotki przez jakiś czas przebywają bez rodziców, bawią się i śpią i są bardzo zadowolone, a rodzice po jakimś czasie do nich wracają.

Artykuł powstał we współpracy z biznespolski.com

Oceń