Together Magazyn » Art. zewnętrzny » O czym należy pamiętać zakładając firmę? Formalności, które musisz znać
O czym należy pamiętać zakładając firmę - Formalności, które musisz znać

O czym należy pamiętać zakładając firmę? Formalności, które musisz znać

Decydując się na założenie własnej firmy należy wypełnić wiele różnych formalności, co wymaga odpowiedniej wiedzy i rozeznania na rynku. O czym należy zatem pamiętać? W niniejszym artykule przedstawione zostały trzy najważniejsze kwestie.

Wybór formy prawnej

Podstawą formalnością związaną z założeniem własnej firmy jest wybór odpowiedniej formy prawnej. Może to być bowiem nie tylko jednoosobowa działalność gospodarcza, ale również różne typu spółek. Wybór konkretnej formy prawnej determinuje wiele innych kwestii, czego przykładem może być między innymi rodzaj prowadzonej księgowości. Zgodnie z przepisami może być ona prowadzona w formie uproszczonej bądź pełnej, co jest uzależnione właśnie od przyjętej formy prawnej. W efekcie konieczne może być skorzystanie z outsourcingu usług księgowych, który jest oferowany między innymi pod linkiem: https://bpochampions.pl/outsourcing-uslug-ksiegowych/.

Wybór formy opodatkowania

Po wybraniu formy prawnej przedsiębiorca zakładający firmę musi zdecydować o formie opodatkowania działalności. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej może to być bowiem opodatkowanie:

  • na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (stawka podatkowa 12% i 32%);
  • według stawki liniowej (stawka podatkowa 19%);
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Wybór właściwej formy opodatkowania jest bardzo ważny ponieważ determinuje wysokość płaconych podatków oraz możliwość korzystania z różnego rodzaju ulg podatkowych. W związku z tym decyzja ta powinna być poprzedzona analizą dostępnych rozwiązań, a porównanie dostępnych form opodatkowania pozwala wybrać tę, która będzie najkorzystniejsza w danym przypadku. Warto bowiem mieć świadomość, że dla każdego przedsiębiorcy optymalne rozwiązanie może być inne.

Wybór dobrego biura rachunkowego

Mimo iż zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa przedsiębiorcy mogą samodzielnie prowadzić księgowość swojej firmy w większości przypadków decydują się oni na skorzystanie z pomocy biura rachunkowego. Pozwala to bowiem nie tylko oszczędzić czas, ale mieć również pewność, że wszelkie rozliczenia prowadzone są w sposób prawidłowy i terminowy. Istotny staje się zatem wybór dobrego biura księgowego, przy dokonywaniu którego pod uwagę należy wziąć między innymi doświadczenie danego podmiotu, czy jego reputację. Ważny jest oczywiście również zakres świadczonych usług oraz forma współpracy, ponieważ usługi księgowe mogą być świadczone zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie. Dobrym rozwiązaniem może być zatem wybór elastycznej oferty, której przykład znajduje się pod linkiem: https://bpochampions.pl/ksiegowosc-gdansk/.

Podsumowując należy stwierdzić, że założenie własnej działalności wiąże się z koniecznością wypełnienia wielu formalności. Co istotne, podejmowane w tym momencie decyzje rzutują zarówno na obowiązki związane z prowadzeniem firmy, jak i wysokość osiąganych przez nią dochodów. Bardzo ważne staje się zatem nawiązanie współpracy z dobrym biurem rachunkowym, ponieważ pozwala to znacznie ułatwić dalsze prowadzenie działalności.

Oceń