Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Czym zajmuje się logistyka i jakie korzyści ma dla nas?
Czym zajmuje się logistyka i jakie korzyści ma dla nas? - wyjaśniamy

Czym zajmuje się logistyka i jakie korzyści ma dla nas?

Awokado w Twoim osiedlowym sklepie pochodzi z Meksyku, a banany w dużym supermarkecie zostały wyhodowane na plantacji w Ekwadorze. Znalazły się w sklepie w Polsce, a potem na Twoim stole. To dzięki całemu procesowi logistyki dobra i towary docierają z miejsca ich wyprodukowania do klientów na całym świecie. Cały proces logistyczny obejmuje wszystkie jego etapy – od lokalnych producentów, poprzez składowanie i magazynowanie, transport, aż do doręczenia.

Jakie mamy możliwości?

Formy transportu są tak różnorodne, jak zróżnicowane są potrzeby w kwestii dostarczania dóbr i towarów. Warunkiem, który wpływa bezpośrednio na rodzaj oferowanej usługi transportowej jest cena, odległości, wielkość transportowanego ładunku, czas realizacji usługi, możliwości dotarcia do punktów dystrybucji  oraz miejsce dostarczenia. Transport, który zostanie użyty w celu przetransportowania stu skrzynek owoców z plantacji do miasta oddalonego o pięćdziesiąt kilometrów będzie odmienny od tego, jak przewieziemy kilkanaście ton stalowych rur przez cały kontynent lub przez ocean. Firmy transportowe w swoich codziennych działaniach mają niezliczoną ilość zmiennych, które muszą wziąć pod uwagę- różnorodność rozwiązań w dziedzinie usług logistycznych jest cechą charakterystyczną dobrej firmy logistycznej.

Przez morza i oceany

Jak sama nazwa wskazuje, transport morski odbywa się po wodach i akwenach wodnych. Ładunki przewożone na ogromnych statkach często przewożą towary sypkie, takie jak nawozy czy koks, cement lub rudy metali, które przesypywane są zazwyczaj do ładowni o gigantycznych pojemnościach. Inną konstrukcję mają kontenerowce, które na swoim pokładzie mają kontenery – stalowe i zabezpieczone zasuwą pojemniki przewożące każdy rodzaj towaru.

Do największej zalety transportu morskiego jest jego ogromna ładowność i możliwość przewożenia ładunków wielkogabarytowych. Niska cena również stanowi dużą zaletę.

Wadą, natomiast, stanowi dość długi okres dostarczania towarów.

Koleją przez świat

Pociągi obecne są w komunikacji dość krótko, ale od razu na dobre zadomowiły się jako jeden z najczęściej używanych form transportowania towarów i pasażerów. Dość niska cena przewozu, duża ładowność oraz szybkość na krótkich i dłuższych dystansach stanowią o największych zaletach tej formy. 

Usługi logistyczne oferowane przez firmy przewozowe mają do dyspozycji dla klientów zarówno wagony na produkty sypkie, jak i specjalne platformy, na których można zabezpieczyć duże obiekty oraz nieforemne przesyłki. 

siatka połączeń w niektórych rejonach świata może być mocno ograniczona, dlatego kolej często przegrywa z transportem ciężarówkami. 

Najpopularniejszy transport samochodowy

Jeden z pierwszych sposobów ludzkości na dystrybucję dóbr to właśnie użycie dróg i lądowych form przepraw. 

Za pomocą nowoczesnych autostrad, ulic czy dróżek, ciężarowy transport jest bardzo rozpowszechniony. Za największą zaletę tej metody transportowania towarów i pasażerów jest dotarcie do miejsc, które nie mają połączenia kolejowego lub znajdują się w dalekiej odległości od portów i żeglownych wód. 

Firmy oferujące usługi logistyczne za pomocą ciężarówki z naczepą, często chwalą sobie elastyczność tej metody transportu, jak i czas dostarczenia dóbr.

Logistyka ładunków samochodami może jednak nie dotrzeć na czas – transport lądowy samochodami jest podatny na wypadki i kolizje drogowe oraz na opóźnienia z tego wynikające.

Samolotem

Transport lotniczy jest właściwym wyborem jeśli czas dostarczenia przesyłki jest istotny. Stanowi on odpowiedni stosunek usługi do ceny i jest idealny do transportowania cennych, rzadkich i delikatnych towarów. Bardzo często jest wykorzystywany przy przemieszczaniu towarów drogich, np. dzieł sztuki czy biżuterii.

Szybkość tego transportu jest błyskawiczna i możliwości dotarcia w każdy zakątek świata należą do największych zalet tego rodzaju transportu. 

Dobra firma logistyczna i korzyści

Odpowiednia firma logistyczna to firma, która jest Ci w stanie zapewnić rozwiązanie transportowe skrojone tylko dla Ciebie. Sprawdź, co każda z firm dostępnych na rynku ma Tobie do zaproponowania. Zdecyduj, czy jest w stanie sprostać Twoim logistycznym wyzwaniom. Przejrzyj portfolio ukończonych projektów i oceń, czy jest to firma dostosowana do Twoich potrzeb. 

Oceń