Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Angielski w IT – czy programistom potrzebny jest dobry angielski?
Angielski w IT - programistom potrzebny jest dobry angielski

Angielski w IT – czy programistom potrzebny jest dobry angielski?

Znajomość angielskiego przynajmniej na poziomie komunikatywnym to dziś standard w wielu branżach. Nawet jeśli ktoś nie musi posługiwać się językami obcymi w pracy, to znajomość angielskiego może otwierać mu wiele zawodowych drzwi. Nie inaczej jest w branży IT. Najlepsi programiści znają język nie tylko z komend, których używają na co dzień w pracy.

Kompetencje językowe u programistów – czy są ważne?

Angielski w IT jest nie mniej istotny niż znajomość języka programowania. Wszyscy ci, którzy poważnie myślą o karierze w branży, muszą uczyć się angielskiego i przede wszystkim używać go. Ci, którzy w czasach szkolnych zaniedbywali edukację z angielskiego już w życiu dorosłym szukają kursów, które obejmują naukę angielskiego dla programistów. Jedne z najciekawszych na rynku i niezwykle bogatych pod kątem stosowanej metodologii prowadzi firma Coaction: https://coaction.pl/angielski-it-dla-firm/

Dzięki temu są w stanie poznać słownictwo, którego najczęściej używa się w branży. Poza tym ćwiczą też umiejętności komunikacyjne.

IT – najbardziej międzynarodowe środowisko

Renomowane firmy informatyczne zatrudniają programistów z całego świata. Nie raz zdarza się, że nad jednym projektem pracują zdalnie osoby mieszkające na różnych kontynentach. Jeśli współpraca ma być owocna, muszą umieć się porozumieć. Dlatego też angielski w IT na dobrym poziomie to dziś warunek konieczny zatrudnienia na dobrych warunkach przy ciekawych projektach. Mimo że najważniejsze są umiejętności zawodowe, bez angielskiego nie ma szans na udział w dochodowych projektach.

Stawki dla programistów w zagranicznych firmach są znacznie lepsze niż te, które oferuje rodzimy rynek pracy. Tym samym programiści z Polski mogą startować w rekrutacji do firm z całego świata. Rozmowy zwykle przeprowadzane są online i po angielsku, a pracować można z domu. Wielu pracowników z sektora IT szkoli się pod kątem takich rozmów w polskiej firmie Coaction.

Ponadpaństwowe znajomości pomagają również w zdobywaniu nowych zleceń – aktywność w międzynarodowej branży może zaprocentować. Dzięki udzielaniu się na zagranicznych forach (głównie w języku angielskim), można poznać ludzi, którzy zatrudniają najlepszych.

Praca w rozwojowej branży zobowiązuje

IT to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin wiedzy. Programiści, testerzy, eksperci od chmury i systemów bezpieczeństwa nieustannie muszą podnosić swoje kompetencje. W praktyce korzystają z wielu zagranicznych publikacji i uczestniczą w kursach organizowanych w języku angielskim. Bez znajomości angielskiego w IT praktycznie nie ma możliwości rozwoju.

Ponadto społecznie oczekuje się od przedstawicieli renomowanych zawodów (programista, prawnik, lekarz), by znali języki obce i potrafili się w nich porozumiewać. To poza wygodą i otwieraniem nowych możliwości podnosi prestiż zawodu.

Oceń