Together Magazyn » Aktualności » Dziecko i tablet – czym kierować się przy wyborze urządzenia dla najmłodszych?

Dziecko i tablet – czym kierować się przy wyborze urządzenia dla najmłodszych?

Tablety mogą otworzyć przed dzieckiem zupełnie nowy, nieznany dotąd świat. Mogą bawić, uczyć, a nawet być pomocne w budowaniu relacji z rodzicami. Jednak jest to możliwe tylko wtedy, gdy używane są w odpowiedzialny sposób, a do tego oferują rozwiązania bezpieczne dla pociech. Na co zwrócić uwagę, wybierając tablet dla dziecka?

Wskazówka nr 1: tryb ochrony oczu

Dla rodzica bezpieczeństwo dziecka jest kluczową kwestią. Gdy wybieramy tablet dla najmłodszych, warto zwrócić uwagę czy jest wyposażony w tryb ochrony oczu. Takie rozwiązanie dostępne jest m.in. w tabletach z serii Huawei MediaPad – M5 10, M3 lite 10 oraz T3 10. Dzięki tej technologii filtrowane jest szkodliwe dla wzroku niebieskie światło, a także automatycznie dostosowywana jasność wyświetlacza do warunków otoczenia.

Tablet może być źródłem korzyści zarówno dla rodziców, jak i ich dzieci. Jednak by tak się stało, warto wspólnie stworzyć reguły, na jakich pociechy mogą korzystać z urządzenia. Ważne jest uzgodnienie z dziećmi, w jakich sytuacjach i miejscach wolno im używać tabletu oraz określenie czasu, jaki maluch może spędzić przed ekranem.

Wskazówka nr 2: tablet wyposażony w strefę dla dzieci

Pomocą w egzekwowaniu ustalonych zasad będzie skonfigurowanie specjalnej „Strefy dla dzieci”. Jest ona dostępna także we wspomnianych tabletach z serii Huawei MediaPad. Dzięki niej opiekunowie mogą w łatwy sposób ustawić, przez ile minut czy godzin dziennie dziecko może korzystać z tabletu, a także ograniczyć czas trwania każdej z sesji. Zdecydują też, do jakich aplikacji i treści dzieci będą miały dostęp. Pozwoli to stworzyć bezpieczną przestrzeń, nad którą rodzice mają całkowitą kontrolę.

W „Strefie dla dziecka”, poza aplikacjami rodzice mogą zapisywać wybrane pliki, na przykład nagrania. Jeśli nie mają możliwości, by poczytać dziecku przed snem, alternatywą może być odtworzenie audiobooka lub – co na pewno przypadnie do gustu maluchom – włączenie wcześniej nagranej opowiadanej przez siebie bajki. W Huawei MediaPad M5 10 i MediaPad M3 lite 10 zastosowano system czterech głośników, które oferują jedną z najlepszych dostępnych jakości dźwięku. Z nimi stworzenie bajecznej atmosfery będzie dziecinnie proste.

Wskazówka nr 3: prosta obsługa, szybka instalacja

Warto również dodać, że obsługa każdego tabletu z linii Huawei MediaPad jest prosta i intuicyjna, zarówno dla rodzica, jak i dziecka. Oprogramowanie tworzone było z myślą o jak największym komforcie użytkownika. Konfiguracja „Strefy dla dziecka” jest szybka i nie wymaga szczególnych umiejętności informatycznych.
Do tego, taka strefa jest otwarta na inne darmowe aplikacje. W tym przypadku dla przedszkolaków i młodszych dzieci w wieku szkolnym najlepiej wybierać gry, które zostały stworzone we współpracy ze specjalistami – psychologami, pedagogami i logopedami. Przykładem może być zestaw gier logicznych – Listonosz, Labirynt, Sudoku, Rytm. Przed udostępnieniem dziecku gry, warto zawsze dla pewności sprawdzić jak działa. Nie brakuje też ciekawych i rozwijających aplikacji dla starszych użytkowników. Duolingo świetnie sprawdzi się jako uzupełnienie do tradycyjnych form nauki języka, oferowanych w szkole, Atomas w przyjemny sposób wprowadzi dziecko w świat chemii, a Where’s my water? pozwoli poćwiczyć logiczne myślenie i przyswoić sobie podstawowe prawa fizyki.

Wskazówka nr 4: możliwość tworzenia kilku kont na tablecie

Inną przydatną funkcją w Huawei MediaPad M5 10 i Huawei MediaPad M3 lite 10 jest tworzenie oddzielnych kont użytkowników tabletu. W takim wypadku każda osoba ma swój pulpit i dostęp wyłącznie do aplikacji, które zostały na nim zainstalowane. Dzięki temu unikamy bałaganu, a wszystkie pliki są bezpieczne – nie musimy się martwić, że dziecko przez przypadek usunie ważne dla nas dokumenty.

W sytuacji idealnej, dzieci – zwłaszcza te młodsze – powinny korzystać z tabletu wspólnie z rodzicem. Jednak dzięki ustawieniom „Strefy dla dziecka” możemy mieć pewność, że mimo nieobecności opiekuna, dziecko ma dostęp tylko do odpowiednich dla niego materiałów, na przykład gier.

Wskazówka nr 5: tablet z modułem LTE

Tablet to również nieoceniony towarzysz podróży. Szczególnie, jeśli tak jak seria Huawei MediaPad – M5 10, M3 lite 10 lub T3 10 – wyposażona jest w moduł LTE, który zapewni dostęp do internetu, niezależnie od tego, gdzie jesteśmy. Jeśli planujemy dłuższe trasy, warto zainstalować różnorodne gry edukacyjne, na przykład o regionie, do którego się wybieramy, mieszkających tam zwierzętach czy roślinności. Można wybrać też inne aplikacje, dzięki którym dziecko zdobędzie nową wiedzę, jak na przykład Flagi świata. Mole książkowe z pewnością chętne umilą sobie trasę czytając e-booki.

Dodatkowe atuty tabletu to wydajna bateria i mała waga. Urządzenia powinny zapewni długi czas pracy, a niewielka waga – niecałe 500 gramów – sprawia, że tablet można mieć zawsze przy sobie.

Rozsądne korzystanie z tabletu to kolejny ze sposobów, aby spędzić czas z dzieckiem w wartościowy sposób. Szczególnie, gdy rodzic jest zaangażowany w to, co dzieje się na ekranie równie mocno, jak jego pociecha. Celem aktywności jest wtedy wspólne spędzanie czasu i budowanie więzi, która tworzy się między dzieckiem i rodzicem, a tablet jest jedynie narzędziem, które to ułatwia.

Oceń