Together Magazyn » Gdynia » Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Można śmiało powiedzieć, że Gdynia jest największym polskim miastem, w którym najsilniej od dziesięcioleci kultywuje się pamięć o odzyskaniu dostępu Polski do morza. Uwzględniając historię dwudziestolecia międzywojennego, kiedy gdyński port był naszym jedynym oknem na świat, takie stwierdzenie staje się oczywiste. To właśnie polskie morze stworzyło Gdynię. I nad polskim morzem powstała polska marynarka wojenna. Nic dziwnego zatem, że to właśnie w Gdyni narodziła się koncepcja upamiętnienia na większą skalę historii polskich sił zbrojnych na morzu.

Pierwsze pamiątki związane z marynarką wojenną gromadzono tuż po zakończeniu II wojny światowej. Organizowano również okolicznościowe wystawy. Jednak przez dziesiątki lat Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni nie dysponowało siedzibą z prawdziwego zdarzenia. To paradoks, ponieważ eksponaty i historia polskich sił zbrojnych na morzu cieszyły się ogromną popularnością. Wystarczy przywołać przykłady okrętów muzealnych znanych tysiącom turystów – ORP „Burza” i ORP „Błyskawica”. Ten ostatni okręt w latach 1976–2014 zwiedziło ponad 6 mln osób! Dopiero w II połowie lat 90. rozpoczęto starania o powstanie nowoczesnej siedziby muzeum.

Współczesna siedziba Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni została otwarta 28 listopada 2012 roku. Nowoczesny budynek posiada cztery klimatyzowane kondygnacje wystawowe, salę audiowizualną i bibliotekę. Muzeum, położone naprzeciwko plaży miejskiej, cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno turystów, jak i mieszkańców Trójmiasta. W 30. sezonie ekspozycyjnym placówkę odwiedziło niemal 11 mln gości. To duża motywacja dla kierownictwa muzeum do dalszej pracy i wymowne potwierdzenie, jak wielkie jest zapotrzebowanie na atrakcyjne wystawy dotyczące historii polskiego oręża na morzu. Placówka sukcesywnie się rozwija i pozyskuje nowe eksponaty. Bogata oferta wystawiennicza z pewnością przełoży się na jeszcze większą popularyzację dziejów Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej.

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

ul. Zawiszy Czarnego 1B, 81–374 Gdynia

tel. 58 620 13 81

Godziny otwarcia:

Od środy do niedzieli: 10.00–17.00

Godziny otwarcia kasy:

Od środy do niedzieli: 10.00–16.00

Ekspozycja Plenerowa Broni i Uzbrojenia Morskiego

ul. Zawiszy Czarnego 1B, 81–374 Gdynia

Godziny otwarcia:

Od wtorku do niedzieli: 10.00–16.00

We wtorek udostępniona do zwiedzania BEZPŁATNIE

Godziny otwarcia kasy:

Od środy do niedzieli: 10.00–16.00

Okręt-Muzeum ORP „Błyskawica”

Aleja Jana Pawła II, 81–301 Gdynia

Zamknięte do 30 kwietnia 2015 roku

Informacje o zwiedzaniu i usługa przewodnicka tel. 58 620 13 81 wew. 22

e-mail: rezerwacja@muzeummw.pl

Oceń