Together Magazyn » Aktualności » Literacki Sopot dla dzieci

Literacki Sopot dla dzieci

W sierpniu już po raz czwarty odbędzie się festiwal „Literacki Sopot”. Organizatorem wydarzenia jest miejska biblioteka publiczna oraz miasto Sopot. Od 20 do 23 sierpnia w najważniejszych punktach kurortu królować będzie literatura.

Celem festiwalu jest promowanie czytelnictwa zarówno wśród mieszkańców miasta, całego Trójmiasta, jak i turystów licznie przybywających w okresie letnim do nadmorskiej miejscowości. Atrakcje przygotowano dla wszystkich, zarówno dla dorosłych, młodzieży, jak i dzieci.

Czeska książka i spotkania z mistrzami pióra

Podczas festiwalu miłośnicy literatury będą mogli wymienić się poglądami w ramach organizowanych spotkań literackich, warsztatów i dyskusji. Na Placu Przyjaciół Sopotu odbędą się targi książki. Tematem wiodącym tegorocznej edycji będzie literatura czeska. Do Sopotu zaproszono wybitnych twórców – gości specjalnych z Czech. W „Spotkaniach pod specjalnym nadzorem” udział wezmą: Radka Denemarková, Petra Hůlová, Jan Novák, Jaroslav Rudiš.

Wśród znawców tematu z pewnością dużym zainteresowaniem cieszyć się będą także spotkania autorskie z rodzimymi pisarzami. Jak co roku wezmą w nich udział osoby nominowane do najbardziej prestiżowego wyróżnienia polskiej literatury – nagrody Nike. Tego lata będą to rozmowy z Piotrem Nestorowiczem („Cudowna”), Magdaleną Tulli („Szum”) oraz Wiolettą Grzegorzewską („Guguły”). Spotkania odbędą się kolejno podczas pierwszych trzech dni festiwalu w Zatoce Sztuki.

Po raz pierwszy, w ramach czwartej edycji festiwalu, będzie miało miejsce spotkanie z laureatem Nagrody Literackiej im. Ryszarda Kapuścińskiego, przyznawanej za najlepsze reportaże literackie. Ostatniego dnia wydarzenia z czytelnikami spotka się Michał Olszewski – tegoroczny laureat nagrody za reportaż „Najlepsze buty na świecie”.

Literatura na plaży i w sanatorium

Spotkania z mistrzami pióra odbywać się będą także na „Kulturalnej Plaży Trójki”. Ponadto na antenie Programu 3 Polskiego Radia – stałego partnera wydarzenia – pojawią się relacje z przebiegu festiwalu.

Niecodzienną atrakcją, w ramach akcji „Czytamy gdzie indziej”, będzie letni spacer literacki po Sanatorium Uzdrowiskowym „Leśnik”. Odwiedzając zakamarki budynku, uczestnicy będą mogli posłuchać czytanych przez aktorów Studia Teatralnego Koło fragmentów książek jednego z najbardziej znanych czeskich pisarzy w Polsce – Petra Šabacha.

Literacki Sopot dla dzieci

Nie zapomniano też o najmłodszych. W Parku Książki dzieci mogą wspólnie z opiekunami przyłączyć się do głośnego czytania bajek. Lektura zostanie połączona z wykonywaniem prac plastycznych. Warsztaty poprowadzi Agata Półtorak – ilustratorka i autorka książek dla dzieci. Podczas „Literackiego Ostrego Dyżuru” specjaliści od literatury dziecięcej przepiszą pacjentom na receptę lektury do przeczytania – odpowiednio dobrane do wieku i zainteresowań maluchów.

Najmłodsi czytelnicy będą mieli także okazję do spotkania ze swoimi ulubionymi autorami, m.in. z Agnieszką Taborską, Tiną Oziewicz i Wojciechem Bonowiczem.

Całym rodzinom dedykowane są warsztaty „Emocje od Z do A”, które odbywać się będą codziennie na sopockim Grodzisku. . Po wspólnym wysłuchaniu przez dzieci i rodziców teatralizowanego czytania książek w wykonaniu aktorów gdańskiego Teatru Miniatura zarówno opiekunowie, jak i dzieci zostaną zaproszeni na odbywające się równolegle zajęcia Spotkanie z najmłodszymi poprowadzi pedagog Anna Uzarczyk. Jak wyjaśnia Marta Czarnecka, koordynatorka festiwalu „Bohaterowie literatury dziecięcej są tylko punktem wyjścia do rozmowy o emocjach, i, rozwijają wyobraźnię, kreatywność, umiejętności plastyczne i komunikacyjne.” Rodzice podczas edukacyjnych warsztatów dowiedzą się, jak za pośrednictwem czytania dzieciom odpowiedniej literatury można wpływać na ich rozwój emocjonalny. Spotkanie przeprowadzi psycholog Joanna Trzaska.

W programie festiwalu znalazły się także wydarzenia towarzyszące, które tylko pozornie nie dotyczą literatury. Więcej informacji na temat festiwalu, programu oraz biorących w wydarzeniu udział twórców dostępnych jest na stronie www.literackisopot.pl.

Oceń