Together Magazyn » Stowarzyszenie 180 Stopni – siła tkwiąca w młodych ludziach

Stowarzyszenie 180 Stopni – siła tkwiąca w młodych ludziach

Stowarzyszenie 180 stopni powstało jak każda inna inicjatywa – z myśli o zmianie, z refleksji i niezgody na sytuację młodych ludzi, na brak systemu wspierającego ich w trudnym okresie dojrzewania.

Organizacja jest przestrzenią rozwoju dla młodych osób, powstała z ich własnej inicjatywy i na zasadach przez nich określonych.

Zrozumieć Młody Port

Urodziłam się w gdańskiej dzielnicy Nowy Port w latach 80., był to czas znaczących przemian społecznych. Moi rodzice walczyli o dostęp do wiedzy, obalając żelazną kurtynę. Ja zaś mogłam wychowywać się w dobrobycie zachodniej kultury, grając na Nintendo podesłanym mi w paczce przez rodzinę z Zachodu. Mario Bross, Tetris i Mortal Kombat były rzeczywistością niemalże nieznaną dla moich rówieśników, dzięki czemu miałam rzeszę kolegów i koleżanek pragnących doświadczyć możliwości tej cudownej konsoli. Potem przyszedł okres dorastania, tak zwanej burzy i naporu. Zdecydowanie bardziej burzliwy dla moich rodziców aniżeli dla mnie. Czas podejmowania pierwszych zachowań ryzykownych ku budowaniu swojej autonomii, realizowany przeze mnie w nowoporckich podwórkach oraz „klubach młodzieżowych” w piwnicach. Następnie nastąpił czas studiów, moje rokowania były niezwykle słabe, system edukacji w Nowym Porcie, który zrealizowałam w dużym buncie, wyposażył mnie w podstawy wiedzy utrudniające mi obycie się w konstrukcie uniwersyteckim. Mimo braku wiary mojego otoczenia stało się! Zostałam magistrem z piątką na dyplomie, będąc tym samym drugą osobą w mojej rodzinie z wyższym wykształceniem. Dzięki mamo, to Twoja zasługa!

Z jakiego powodu udostępniam Państwu fragmenty mojej biografii, prowadząc nieco przydługą wprowadzającą narrację?

Dlatego że Nowy Port, jak mówią moi młodzi, jest przez nich postrzegany jako dzielnica odbierająca marzenia oraz wzmacniająca poczucie beznadziejności, budujące postawę rezygnacyjną. Skąd to wiem? Ponieważ ich zapytałam. Znam tę dzielnicę z lat 80. i 90., z okresu „milenium”. Wiem, jak kształtuje ona silne charaktery, odbierając im czasem nadzieję. Nie znałam jednak perspektywy młodych ludzi, dorastających w tej przestrzeni w roku 2016. Tak też powstał reportaż „Zrozumieć Młody Port”, będący zaczynem do założenia Stowarzyszenia 180 Stopni.

Karina Danieszewska, Dawid Olejnik, Dominik Lubecki, Oskar Dróbka, Marzena Szymkowiak, Wiktoria Aszyk, Wiktoria Snaza, Patrycja Walczak – założyciele Stowarzyszenia 180 Stopni. To z nimi spędziłam wakacje 2016. Oni udostępnili mi swoje odczucia, oddali mi swoją perspektywę, pozwalając mi doświadczyć ich emocji oraz potrzeb. Te potrzeby właśnie – bycia wysłuchanym, zrozumianym, nie zaś ocenianym – dotarły do mnie z olbrzymią siłą, budując poczucie odpowiedzialności. Z tego poczucia wyrosło 180.

Odpowiadając na potrzeby…

Z każdą nową inicjatywą dołączały do nas nowe osoby, przyciągnięte ideą odpowiedzialności za Nowy Port. Młodzi lokalni patrioci, siadając w „kółeczku prawdy” podczas spotkań, kreowali zmiany społeczne w dzielnicy. Dorastając, stawiali się animatorami społeczności lokalnej, szczególnie ukierunkowanymi na wzmacnianie potencjału środowisk młodzieżowych. Tak też dołączyły do nas dwie niezwykle silne i piękne osobowości: Aleksandra Gołębiewska, nasza poetka oraz Agata Sierocka – diva z mocnym wizerunkiem i własnym stylem. Tuż po nich przyszła Julia Degowska, niezwykle zdecydowana osobowość z własnym zdaniem. Przyszedł również Daniel Gąsiorowski, wrażliwy młody człowiek z wielkim sercem. Następnie zapukali do nas Angelika Bogdańska i Grzegorz Brzozowski wraz z gitarą i założyli grupę muzyczną. Grzesiu przyprowadził Klaudię Kanabaj, dziewczynę o niesamowicie wysokich kompetencjach społecznych. Dj Polan – Kamil Polański – stał się naszym producentem muzycznym, zaangażowanym społecznie Dj’em. Jego „brzmienia z podziemi”, czyli z rap kanciapy (amatorskiego studia muzycznego) już teraz mają tysiące wyświetleń na YouTubie. Maciek Szymczyk, nasz informatyk z potencjałem programisty przyprowadził Kamila Szulca – tłumacza języka rosyjskiego i znawcę kultury wschodu. Mateusz Duleński, człowiek o tysiącu pasji został z nami po projekcie „New School”. Kamil Kostrzewski, bardzo odpowiedzialny młody człowiek wraz ze swoją gitarą, zawitał do naszego projektu „Młoda Epka” i też został, tworząc już teraz własne rapowe utwory. Maciek Grochowski mówiący tysiącem głosów pojawił się na naszym spotkaniu, w którym grupa była w fazie konfliktu. Odważny Grosiu został z nami, rozwijając swoją fascynację sztukami walki oraz kultowymi postaciami lat 80. Kacper Milder, niezależny twórca uliczny, przyprowadził swoją dziewczynę Kaję Lipnicką. Teraz tworzą zgrany duet także muzyczny. Zuza Jurkiewicz, utalentowana ilustratorka tekstów oraz nasza najświeższa członkini stowarzyszenia 180 stopni, współtworzy nowe inicjatywy, wprowadzając do nas elementy fantastyki. To nasza ekipa 180, to Ci młodzi, zaangażowani, twórczy ludzie tworzący dobrą rzeczywistość, korzystając z przestrzeni, jaką sami zorganizowali.

Karinko, Dawidzie, Luleczku, Oskarze, Marzenko, Wiktorio i Wiktorio S., Patrycjo dziękuję Wam za to, jak zmieniliście moje życie, zmieniając tym samym Nowy Port, jego mieszkańców, a przede wszystkim siebie zakładając Stowarzyszenie 180 Stopni.

Kierunek Gdynia
Stowarzyszenie 180 Stopni to także nasi młodzi z Gdyni i o nich w kolejnej odsłonie…

Oceń