Biegacze stawiający na trening na świeżym powietrzu muszą pamiętać o prawidłowym doborze ubioru do panujących warunków atmosferycznych. Ma to wpływ nie tylko na komfort biegu, ale również na bezpieczeństwo. W okresie jesienno-zimowym niezwykle przydatne okażą się bluzy.

Jaki strój do biegania jesienią i zimą?

Niskie temperatury nie odstraszają zapalonych biegaczy. Wręcz przeciwnie. Wiele osób woli biegać w miesiącach od października do marca, niż na przykład w czasie wakacji, gdy temperatury w ciągu dnia przekraczają 30 stopni. Lekki chłód, a nawet mróz ułatwia bowiem oddychanie podczas wysiłku, zmniejsza również ryzyko przegrzania organizmu.

Oczywiście nie oznacza to, że nie trzeba uważać. Przed wyruszeniem na trening w okresie jesienno-zimowym, należy zabezpieczyć się przed niskimi temperaturami. Nie można jednak przesadzić – zbyt gruby strój także doprowadzi do przegrzania. Wszystko to sprawia, że warto znaleźć złoty środek. Pomocne okażą się oczywiście produkty specjalnie przystosowane do aktywności sportowej, takie jak na przykład bluza Nike męska bądź damska.

Bluza do biegania – jaką wybrać?

Kwestią absolutnie najważniejszą, o której nigdy nie należy zapominać, jest dobór właściwego materiału. Bluza do biegania powinna zostać wykonana z tworzyw syntetycznych, na przykład z poliestru. Ich właściwości sprawiają, że doskonale odprowadzają wilgoć. Zapewniają także właściwą wentylację, dzięki czemu skóra nie przegrzewa się i nie ulega podrażnieniom.

A co z bluzami bawełnianymi? Używanie ich podczas biegania to kiepski pomysł. Materiał ten bowiem chłonie wodę jak gąbka, dlatego po kilkunastu minutach staje się cały mokry i ciężki. To zaś prowadzi do wychłodzenia organizmu.

Dlatego też bluzy kierowane do biegaczy i innych sportowców przeważnie są poliestrowe. Czasem w składzie pojawia się również domieszka elastanu, dzięki któremu produkt lepiej dopasowuje się do sylwetki. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przed zakupem?

  • Technologie. Bluza Nike męska często korzysta z technologii DRI-FIT. Polega ona na wykorzystaniu poliestru, którego włókna wspomagają system odprowadzania wilgoci. Dzięki temu zapewnia skuteczną ochronę w każdych warunkach.
  • Dodatkowe siateczki. Znacząco poprawiają cyrkulację powietrza, co oczywiście także ma wpływ na komfort biegania.
  • Ściągacze. Przeważnie stanowią zakończenie rękawów. Dobrze przylegają do ciała, dlatego masz pewność, że nie podwiną się podczas treningu. Ściągacze chronią również przed chłodem i wilgocią.
  • Stójka. Skutecznie chroni szyję przed wiatrem.
  • Kieszenie. Pozwolą przechować najpotrzebniejsze rzeczy, na przykład klucze, telefon, portfel.

Ze względu na warunki panujące jesienią i zimą, warto dobierać bluzy zamykane na zamek. W tym okresie należy ubierać się „na cebulkę”, czyli warstwowo. Zamek ułatwi zdjęcie warstwy wierzchniej wówczas, gdy zrobi się nieco cieplej.

Bluza Nike męska bądź żeńska nie jest oczywiście jedynym elementem ubioru. Znaczenie ma również to, co znajdzie się pod nią. W przypadku koszulek i spodni, także należy celować w modele syntetyczne. Do tego wszystkiego powinna dojść bielizna termoaktywna, wyróżniająca się konstrukcją bezszwową. Nie podrażnia skóry, a także zapewnia skuteczną cyrkulację powietrza i dobre odprowadzanie wilgoci.

Strój składających się z takich elementów bardzo dobrze sprawdzi się nie tylko podczas biegania, ale również innych form aktywności. Polecamy go między innymi rowerzystom, a także osobom stawiającym na trening siłowy czy też nordic walking.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany