Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak zapakować dziecko na kolonie? Najważniejsze informację
bluzkidzieciece

Jak zapakować dziecko na kolonie? Najważniejsze informację

Wyjazd dziecka na kolonie stanowi poważne wyzwanie organizacyjne, szczególnie w kontekście spakowania walizki. Najlepiej zabrać się za to z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby w razie potrzeby móc dokupić niezbędne rzeczy. W co właściwie spakować dziecko na kolonie?

Zestaw ubrań

Najwięcej miejsca w walizce malucha zajmują ubrania. Warto wyposażyć malucha w zapas bielizny, bluzki dziecięce, przynajmniej dwie pary spodni (długim i krótkich, jeśli kolonie odbywają się latem), kurtkę przeciwdeszczową, czy ciepłą bluzę. Jeśli dziecko wyjeżdża na kolonie na 7 dni, to dobrze jest zapakować przynajmniej 10 bluzek i podkoszulków, aby w razie potrzeby mogło się przebrać. Zawsze warto włożyć do walizki około 1/3 bielizny, skarpetek i koszulek więcej, niż wynosi liczba dni, na którą wyjeżdża dziecko.

W walizce nie może zabraknąć odpowiednich butów. Latem dzieci chodzą zwykle w trampkach, ewentualnie także w klapkach. Można również zapakować do walizki sandały. Zimą zaś dziecko powinno mieć do dyspozycji ciepłe buty na zmianę oraz klapki, jeśli planowana jest wycieczka na basen. Ważne, aby dziecko miało możliwość przewiezienia z powrotem do domu brudnych ubrań w higieniczny sposób. Można wyposażyć je w większy worek, do którego trafią zabrudzone ubrania. Maluch musi ponadto wiedzieć, co dokładnie znajduje się w jego walizce oraz jakie ubrania będzie miał do wyboru. Czasami rodzice pakują zestawy do mniejszych woreczków, opisując każdy z nich nazwą dnia tygodnia. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, ponieważ nikt nie jest w stanie przewidzieć pogody, jaka będzie panować w danym dniu. 

Leki i kosmetyki

W walizce dziecka nie może zabraknąć leków, które przyjmuje na stałe oraz ewentualnie takich, które może zażyć w nagłych przypadkach. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż maluch nie może zażywać medykamentów na własną rękę, dlatego też leki trzeba przekazać opiekunowi wycieczki. Ten zaś będzie odpowiedzialny za wydzielanie dziecku konkretnych porcji, zgodnie z załączoną instrukcją. Dziecko należy także wyposażyć w niezbędne kosmetyki, przede wszystkim te, które służą do codziennej higieny. Do walizki powinno się włożyć szampon, żel pod prysznic, mydło, pastę i szczoteczkę do zębów. Nie można zapomnieć o kosmetykach pielęgnacyjnych i ochronnych, na przykład o kremach z filtrem. Na kolonie rodzice powinni zaopatrzyć dziecko w kosmetyki, których używa na co dzień. Należy bowiem pamiętać, że poszczególne składniki preparatów mogą uczulać maluchy, dlatego nie warto eksperymentować, szczególnie gdy dziecko pozostaje poza domem. 

Co jeszcze powinno znaleźć się w kolonijnej walizce?

Ubrania, leki i kosmetyki to podstawowe elementy wyposażenia walizki kolonijnej. Co jeszcze powinno się w niej znaleźć? Przede wszystkim warto zaopatrzyć dziecko w książkę, po którą będzie mogło sięgnąć w czasie poobiedniego odpoczynku. Kwestia zabierania ze sobą telefonu pozostaje dyskusyjna, choć w dzisiejszych czasach opiekunowie zwykle zezwalają maluchom na posiadanie własnych aparatów, za pomocą których mogą komunikować się z rodziną. Co walizki warto również włożyć drobne przekąski, po które dziecko będzie mogło sięgnąć w każdym momencie. Choć na koloniach najmłodsi mają zapewnione całodniowe wyżywienie, to często pojawia się ochota na coś słodkiego bądź po prostu, na lekką przekąskę. Rodzice, którzy preferują zdrowe odżywianie, mogą zapakować dziecku batoniki zbożowe, suszone owoce bądź musy owocowe.

Dobrze, jeśli dziecko zabierze ze sobą przynajmniej dwie małe butelki wody niegazowanej. Rodzice powinni pozwolić dziecku zabrać ulubioną maskotkę, grę lub inną rzecz, którą maluch chciałby mieć przy sobie. Dziecko powinno brać czynny udział w pakowaniu walizki, dzięki czemu dokładnie wie, co się w niej znajduje. Jest to bardzo pomocne w nagłych wypadkach, na przykład w momencie, gdy musi się przebrać. Wspólne pakowanie walizki pozwala również wytłumaczyć dziecku, jak używać konkretnych rzeczy, które się w niej znajdą. Dzięki temu maluch jest o wiele pewniejszy w czasie wakacyjnego wyjazdu. Jeśli interesuje Cię temat dzieci, Sprawdź również bujak drewniany dla dziecka na stronie maluszekna6plus.pl

Oceń