Objawy mogące świadczyć o uzależnieniu
Internet i komputer to codzienność każdego z nas. Dostępne gry komputerowe stają się coraz atrakcyjniejsze i skutecznie wciągają w wirtualne światy. Zazwyczaj postrzega się je jako nieszkodliwą rozrywkę. A niekiedy również sposób na odstresowanie się i oderwanie od codzienności. Z tego właśnie powodu uzależnienie od gier na początkowym etapie dość trudno rozpoznać – często aż do momentu, kiedy korzystanie z konsoli zaczyna negatywnie odbijać się na zdrowiu, sferze psychicznej oraz relacjach z innymi ludźmi.
U osoby uzależnionej od gier komputerowych pojawiają się:
- nadpobudliwość,
- stany lękowe,
- silne wahania nastroju,
- problemy z zasypianiem i bezsenność,
- zaburzenia koncentracji.
Z kolei brak dostępu do komputera powoduje złe samopoczucie, rozdrażnienie i agresję, a w skrajnych przypadkach nawet stany depresyjne. Dowiedz się, co robić, gdy czas spędzany przed monitorem zaczyna dominować nad innymi codziennymi aktywnościami!
Samodzielna walka z uzależnieniem – czy to ma sens?
Wszystko zależy od stopnia zaawansowania problemu. Sam proces uzależniania się od gier komputerowych można podzielić na trzy fazy. W pierwszej gracz potrafi jeszcze bardzo dobrze zapanować nad tym, ile godzin spędza przed ekranem. Ponieważ na tym etapie osoba wciąż korzysta z komputera w racjonalny sposób, samodzielne przerwanie błędnego koła jest możliwe, choć na pewno nie łatwe. W tym przypadku można odwrócić uwagę dziecka od jego ulubionej gry, przykładowo jeśli jest to Minecraft, możemy wydrukować dużo darmowych kolorowanek z gry Minecraft i dać dziecku do kolorowania
Z upływem czasu staje się to jeszcze trudniejsze. W ostatniej fazie wyjście z nałogowych zachowań bez pomocy z zewnątrz nie będzie już prawie możliwe. Osoba uzależniona traci kontrolę nad korzystaniem z konsoli lub komputera, a często również kontakt z rzeczywistością. Zaczyna zaniedbywać sen, jedzenie, relacje towarzyskie i codzienne obowiązki. Mimo że na tym etapie często sama już dostrzega problem, nie ma siły walczyć z destrukcyjnym przyzwyczajeniem.
Czym skutkuje uzależnienie od gier komputerowych?
Podobnie jak inne zaburzenia behawioralne, tak również uzależnienie od gier komputerowych negatywnie odbija się na zdrowiu fizycznym i psychicznym. Z czasem zaciera się granica pomiędzy tym, co realne, a co nie. Gdy światy wirtualne stają się ważniejsze od rzeczywistego, cierpią na tym relacje z ludźmi. Do tego dochodzą również inne konsekwencje, w tym finansowe.
Zaniedbywanie obowiązków zawodowych negatywnie odbija się na pracy, a w przypadku dzieci i młodzieży – na nauce. Co więcej, uzależnienie bardzo często niesie za sobą wydawanie dużych kwot na nowe gry, akcesoria i niezbędny sprzęt. W niektórych przypadkach wpływa to znacząco na domowy budżet. Czasami takie praktyki pochłaniają całe oszczędności, uniemożliwiają opłacenie rachunków, a nawet skutkują zadłużeniem.
Jak walczyć z uzależnieniem od gier komputerowych?
Uwolnienie się od uzależnienia jest możliwe. Aby jednak móc je leczyć, należy najpierw je rozpoznać. Uświadomienie sobie, że problem istnieje to pierwszy i najważniejszy krok do wyjścia z każdego nałogu. Terapia zaburzeń czynnościowych może wyglądać bardzo różnie. To zawsze długotrwały proces i wymaga wsparcia ze strony psychologa. W leczeniu uzależnień od nałogowych zachowań najczęściej stosuje się terapię:
- klasyczną poznawczo-behawioralną,
- dynamiczną,
- skoncentrowaną na rozwiązaniach.
Niekiedy psychoterapeuci korzystają równolegle z kilku różnych narzędzi. W ten sposób mogą dostosować techniki indywidualnie do potrzeb danego pacjenta. Celem leczenia jest nauka zastępowania autodestrukcyjnych działań nowymi, nieszkodliwymi nawykami.
Gdzie szukać profesjonalnej pomocy?
Przed żadnym problemem nie da się skutecznie uciec. Z kolei zdecydowaną większość da się rozwiązać. W przypadku uzależnienia od komputera, internetu, gier i innych zaburzeń behawioralnych warto zwrócić się po pomoc do psychoterapeuty lub ośrodka terapii uzależnień. Więcej inspirujących porad znajdziesz na portalu Zdrowie i Życie – sprawdź!