Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Czas na zmianę wózka? Wybieramy pierwszą spacerówkę, czyli 5 cech, które powinien mieć najlepszy model

Czas na zmianę wózka? Wybieramy pierwszą spacerówkę, czyli 5 cech, które powinien mieć najlepszy model

Jeżeli szykuje się u Was wymiana wózka, to niestety podjęcie decyzji i wybranie nowego modelu wcale nie jest łatwe. Otóż dostępnych jest naprawdę wiele rodzajów wózków spacerowych, a znalezienie tego idealnego – cóż, może się okazać czasochłonne. Na szczęście możecie skorzystać z naszego poradnika, gdzie przedstawimy wam 5 cech, które powinien mieć najlepszy model.

Cecha 1: Waga ma znaczenie

Wózki spacerowe niestety mogą być ciężkie i to bardzo ciężkie. Dlatego też warto uświadomić sobie, że ten parametr jest niezwykle ważny. Szczególnie jeżeli mieszkacie w bloku i codziennie czeka Was jego znoszenie. Dlatego też przy wyborze koniecznie trzeba kierować się wagą danego modelu. Pokrótce można przyjąć zasadę, że im wózek lżejszy tym lepiej, pod warunkiem, że nie traci na tym bezpieczeństwo. Nie należy wybierać modeli cięższych niż choćby 8 kg, gdyż niestety możecie mieć potem problem z zabraniem malucha na spacer, wszak schodzenie ze schodów z wózkiem i dzieckiem jest trudne.

Cecha 2: Im mniejszy, tym lepiej

Oczywiście nie bez znaczenie jest sposób składania wózka, tak aby nie trzeba było się denerwować, gdy jeszcze na naszą złość będzie patrzeć maluch. Podobnie rozkładanie wózka powinno być banalnie proste, w końcu nie chce się tracić czasu na potyczki z wózkiem, szczególnie gdy maluszek płacze i domaga się spaceru. Tutaj musimy też wspomnieć o rozmiarze po złożeniu. Ważne, aby był on możliwie najmniejszy. W innym przypadku jest to dla Was utrudnienie. W końcu nie każdy mieszka w domu i ma sporo miejsca. Jeżeli mieszkacie w bloku, to oczywiście musicie pamiętać, że trzymanie wózka na klatce schodowej jest zabronione. W końcu nie każdemu sąsiadowi może się to podobać i ma do tego pełne prawo. Swoją drogą trzymanie wózka na klatce może też zakończyć się jego kradzieżą czy uszkodzeniem. A tego też przecież chce się uniknąć.

Cecha 3: Wybierz odpowiednie koła

Należy także zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami względem wózka. Otóż zwróćcie uwagę na jego koła i wybierzcie takie, które sprawdzą się do nawierzchni, po której będziecie się poruszać. Te pompowane chronią przed drganiami i sprawdzają się na nierównym terenie, zdecydowanie łatwiej pokonuje się też przeszkody. Można także zdecydować się na piankowe, które wydają się najbardziej uniwersalne. Są także bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i co ważne w przeciwieństwie do pompowanych nie można ich przebić. Warto jeszcze zwrócić uwagę czy koła zapewniają tzw. łatwy skręt, dzięki temu pokonacie bez problemu nawet wąskie zakręty. Sprawdzą się one nawet w zimie.

Cecha 4: Wygoda i bezpieczeństwo

To, że wózek ma mieć mocne hamulce i dobry stelaż jest oczywiste, więc o tym nie wspominamy. Ale musimy wspomnieć o amortyzatorach i przy wyborze koniecznie trzeba na ten element właśnie zwracać uwagę, tym bardziej że wiele wózków spacerowych ich nie posiada. Amortyzacja chroni delikatny kręgosłup dziecka i zapewnia mu maksymalną wygodę. Żeby wybór nie był taki łatwy to występują aż 3 rodzaje amortyzacji. Można wybrać piaskowe, które zapewniają maksymalna równowagę i chronią przed przewrócenie się wózka nawet podczas sporego bujania. Można też wybrać wahaczowe, które sprawdzają się, jeżeli często będziecie pchać wózek po równym podłożu. Trzecim rodzajem są sprężynowe, które z kolei niwelują wstrząsy podczas jazdy i także nadają się na twarde powierzchnie.

Cecha 5: Duża buda

Choć ten ostatni element wydaje się mało znaczący, to jednak warto zwrócić na niego uwagę. Otóż duża buda chroni dziecko przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. To doskonała ochrona zarówno przed słońcem, jak i deszczem, śniegiem czy gradem. Tutaj trzeba jeszcze pamiętać, że musi być ona zamontowana na odpowiedniej wysokości, tak aby dziecko nie miało możliwości uderzenia w nią głową.

Z naszymi radami wybór wózka spacerowego chyba nie wydaje się już taki straszny. Pamiętajcie jeszcze, aby nigdy nie kierować się ceną, ale przede wszystkim jakością, wszak na bezpieczeństwie nie można oszczędzać. Na szczęście wózki nie są takie drogie i w dobrej cenie można znaleźć super model.

Oceń