Together Magazyn » Aktualności » Eleganckie wejście do pokoju

Eleganckie wejście do pokoju

Drzwi pokojowe są jednym z najczęściej używanych elementów wyposażenia przeciętnego mieszkania i domu. Dzień w dzień otwieramy je i zamykamy, często nawet nie zwracając na nie uwagi, ponieważ stały się dla nas naturalnym elementem otoczenia, jak ściany czy okna. Co jednak ważne, odpowiednio dobrane mogą mieć wpływ na estetykę całego domu. Czym się kierować, aby wybrać najlepsze?

Drzwi pokojowe pasujące do wnętrza

Jeśli patrzymy na drzwi pod kątem estetyki, wówczas najważniejszy jest ich kolor. W tym przypadku istnieją dwie uniwersalne wskazówki. Pierwsza to dobór koloru drzwi do koloru podłogi lub drewnianych okien. Druga to coś wręcz przeciwnego, czyli drzwi kontrastujące z kolorami ścian. Drzwi pokojowe dobierane pod kątem podłogi powinny mieć inny odcień. Poleca się ten wybór w przypadku, gdy dany pokój ma parkiet lub panele. Pamiętaj, że drzwi oddzielają dwa pomieszczenia, więc dobrze by było, aby pasowały do wystroju każdego z nich.

Interesującym rozwiązaniem są drzwi przesuwne. Pamiętaj, że w ich przypadku, wiąże się to z koniecznością montowania prowadnicy oraz wyłączeniem jednej ściany z używania. Na powierzchni, na której znajdują się odsunięte drzwi, nie można bowiem niczego postawić ani zawiesić. Doskonałym rozwiązaniem są drzwi przesuwne chowane w ścianie. Dobrze, jeśli będzie ono uwzględnione już w trakcie projektowania domu, jednak można je zastosować również w używanych pomieszczeniach. W takiej sytuacji kasety do montażu drzwi chowanych w ścianę zabudowuje się ściankami kartonowo-gipsowymi.

Kolejna kwestia to przeszklenie. Pełni ono zarówno funkcję estetyczną, jak i praktyczną – pozwala na doświetlenie pomieszczenia. Jeśli ma ono gwarantować intymność, wówczas wybieraj drzwi pełne lub z minimalnym przeszkleniem, jeżeli natomiast drzwi pokojowe mają znaleźć się w pomieszczeniach ogólnodostępnych (np. salon), otwiera się przed Tobą olbrzymi wybór – przeszklenia kwadratowe, prostokątne, okrągłe, trójkątne, podzielone na klika części i tworzące kształty, a także wiele, wiele innych. Można też przyjąć zasadę, że im większe naturalne naświetlenie pokoju, tym mniejsze przeszklenie będzie potrzebne.

Producent drzwi, który da Ci wybór i zaoferuje pomoc

Jedna z firm, która oferuje drzwi pokojowe, to PORTA DRZWI. W jej katalogu znaleźć można drzwi w różnych wariantach – zarówno uchylne, jak i przesuwne – oraz związane z nimi akcesoria. Ponadto istnieje możliwość wykonania przez producenta drzwi na zamówienie, na przykład do pomieszczeń ze skosami lub o nietypowych wymiarach. Zaletą są oczywiście atrakcyjne ceny – ich wachlarz jest tak obszerny, że z pewnością znajdziesz świetne drzwi, których koszt zmieści się w Twoim budżecie. Oczywiście również i inni producenci mają szeroką ofertę, w której znajdują się drzwi różnego rodzaju. Cena uzależniona jest nie tylko od materiałów wykonania drzwi, ale również zdobień oraz takich elementów, jak klamka czy zawiasy.

Oceń