Together Magazyn » Aktualności » Moda na „niewidzialne” drzwi

Moda na „niewidzialne” drzwi

O czym myślimy, gdy słyszymy słowo „dom”? Już od dziecka rysujemy obrazki, na których uwieczniamy domy wyposażone w okna, kominy i oczywiście drzwi. Nie ma domu bez tego charakterystycznego elementu. Niestety, czasami bywa on kłopotliwy na etapie projektowania wnętrz. Jednak współczesne wzornictwo podsuwa nam rozwiązania, dzięki którym drzwi można zmyślnie ukryć, sprawiając, że stają się „niewidzialne”.

Nie ma domu bez drzwi

Czy tego chcemy, czy nie, z drzwi nie da się zrezygnować. Możemy ograniczać liczbę okien, zabudowywać balkony i wnęki oraz korzystać z różnorodnych projektów zagospodarowania wnętrz. Wszystkie one muszą jednak uwzględniać drzwi. To jeden z najbardziej oczywistych komponentów każdego domu i mieszkania. Można jednak sięgnąć po wzory współczesnych projektantów, którzy proponują różnego rodzaju maskowanie drzwi. Tego typu pomysły nie są nowe – były znane już setki lat temu, głównie w formie masywnych ścian przesuwnych, które służyły kamuflowaniu wejść. Obecnie zastosowanie takich rozwiązań byłoby dość problematyczne, niepraktyczne i miałoby niewiele wspólnego ze współczesną estetyką.

Ergonomia w parze z nowoczesnością

Aby najbardziej efektywnie zagospodarować przestrzeń domu, warto sięgać po rozwiązania oparte na ergonomii. Dotyczy to również drzwi. Wzornictwo przemysłowe, które opiera się na prostej formie i minimalizmie, znakomicie się sprawdza w tym wypadku. To nie tylko eleganckie dodatki do wnętrz, ale i gotowe systemy, które zdają egzamin w każdym wnętrzu. Systemy ukrytych drzwi łączą w sobie prostotę rozwiązań z nowoczesnością, tworząc zarazem nowoczesną przestrzeń, która będzie cieszyć użytkowników przez wiele lat. Współczesny design to połączenie funkcjonalności i uniwersalnej estetyki w dobrym guście. Jeśli do tego wszystkiego dodamy nieskomplikowany montaż i wysoką jakość wykonania, uzyskujemy optymalny efekt i zadowolenie.

„Niewidzialne” drzwi – przestrzeń zyskana

Wiele osób czyni starania, by powiększyć powierzchnię swojego domu. Systemy drzwi ukrytych są odpowiedzią na takie zapotrzebowanie. Drzwi z ukrytą ościeżnicą przyczyniają się do powiększenia optycznej powierzchni wnętrza. Ich funkcjonalność opiera się na braku widocznej ościeżnicy. Dzięki temu odnosimy wrażenie, że drzwi są zamontowane w ścianie. W rzeczywistości są one osadzone na zawiasach lub przesuwne. Dzięki temu można uzyskać wrażenie jednolitej powierzchni, która ma swój niepodważalny urok łączący elegancję i dyskrecję. W przypadku zastosowania drzwi na wysoki połysk w opcji aż do sufitu osiągnięcie wyjątkowego efektu jest łatwiejsze niż kiedykolwiek dotąd. Tego typu rozwiązanie powinny rozważyć osoby poszukujące niebanalnego charakteru wnętrza swojego domu czy mieszkania.

Piękne drzwi… i znacznie więcej

Oczywiście producenci współczesnych systemów drzwi ukrytych dokładają wszelkich starań, żeby klienci byli w pełni zadowoleni z zakupu. Już w standardzie drzwi najczęściej mają ukryte zawiasy i zamek magnetyczny. Istnieje również możliwość dokupienia praktycznych elementów, takich jak samodomykacze, które jeszcze bardziej zwiększają funkcjonalność. Dzięki schowanym klamkom, drzwi ukryte mogą się otwierać pod kątem 180 stopni. Wiele zestawów składa się z materiałów wysokiej jakości (np. klamek, ościeżnic, zawiasów), które z powodzeniem będą nam służyły przez wiele lat.

Remont? Pora na zmiany!

Jeśli planujemy remont generalny domu czy mieszkania, być może jest to właśnie najlepsza pora, aby pomyśleć o zakupie systemu drzwi ukrytych. W tym przypadku sprawdzają się one jako efektowny motyw dekoracyjny. Na rynku jest dostępny szeroki wybór powierzchni, które mogą być pomalowane na dowolny kolor, a zatem będą pasować do dowolnej koncepcji wnętrza. Powierzchnię skrzydeł drzwi można pokryć np. farbą matową lub w wysokim połysku – w tych przypadkach najczęściej są wybierane odcienie bieli, szarości i czerni. Ciekawym rozwiązaniem może być również pokrycie drzwi tapetą czy laminatem. Ostatnio dużą popularnością cieszy się imitacja kamienia, betonu czy stali. Drzwi ukryte są też pokrywane fornirem o usłojeniu poziomym bądź pionowym; przykładami mogą być dąb naturalny, dąb bielony czy ekskluzywny orzech północnoamerykański. W ten sposób mamy szansę również uzyskać dodatkową przestrzeń dekoracyjną w pokoju dziecięcym. Możliwości kreatywnej zmiany otoczenia takiej przestrzeni są praktycznie nieograniczone. Możemy umieścić na ścianie i drzwiach np. postacie z bajek czy motywy przyrodnicze. Jedyne, co nas ogranicza, to wyobraźnia.

Trwałość, która się sprawdza

Warto podkreślić, że systemy drzwi ukrytych cechują się dużą trwałością, która nie ustępuje w niczym walorom znanym z tradycyjnych rozwiązań. W zamian zyskujemy komfort użytkowania i zagospodarowania przestrzeni, który jest ograniczony przy typowych drzwiach. Wystarczy wspomnieć o tym, że dzięki zastosowaniu aluminiowych ościeżnic zdecydowanie poprawia się lekkość otwierania skrzydła. Większość ościeżnic jest przygotowana do samodzielnego montażu. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie zamontować tego typu drzwi, można poprosić o pomoc ekipę specjalistów. Profesjonaliści pomogą nam również dobrać odpowiedni kolor i wzór. Dzięki temu na pewno zyskamy na czasie i będziemy mieli gwarancję dobrego wyboru.

Kogo na to stać?

Odpowiedź jest prosta: każdą osobę, której zależy na solidnych, funkcjonalnych i praktycznych drzwiach. Nie powinniśmy się obawiać rozwiązań, które proponuje współczesny design. Zakup systemów drzwi ukrytych nie wiąże się z dramatycznie wysokimi kosztami; są one dostępne za rozsądną cenę. Jeśli zamierzaliśmy zainwestować w nowoczesne i ponadczasowe rozwiązania, na pewno nie będziemy w tym wypadku żałowali swojej decyzji.

Piękno na co dzień

Istnieją trendy w wyposażaniu wnętrz, które nie zawsze wytrzymują próbę czasu. Niekiedy spontanicznie decydujemy się na karkołomne i złożone rozwiązania, tylko dlatego, że wydają się nam interesujące w danym momencie. Tymczasem najbardziej praktyczne, piękne i sprawdzone pomysły w gruncie rzeczy bywają proste. Moda na „niewidzialne” drzwi, które nie są skomplikowaną konstrukcją, zapewne nie jest chwilowym trendem, który za kilka lat straci na atrakcyjności. Możliwość zmiany koloru lub wzoru drzwi wraz ze zmianą koncepcji mieszkania czy pokoju jest bardzo łatwa do przeprowadzenia. Zdecydowanie więc warto postawić na taki system i otoczyć się pięknem, które nie przemija z dnia na dzień.

Informacji na temat drzwi udzieliła: Irena Narożnowska-Sudoł, Dyrektor Handlowy w firmie DOMO

Oceń