Together Magazyn » Aktualności » Zaczytani – Propozycje dla dużych i małych

Zaczytani – Propozycje dla dużych i małych

DLA MAŁYCH

Chore historie

Gosia Kulik i Tomek Żarnecki

Wydawnictwo Kocur Bury

Błyskotliwie zilustrowana opowieść o czternastu chorobach, wirusowych i bakteryjnych, które zapisały się w dziejach czarną kartą. Większość odeszła w mrok przeszłości, z nielicznymi wciąż walczymy, niektóre straszą swoim powrotem. Zawarto tutaj opis charakterystycznych objawów każdej choroby, rys historyczny, informacje dotyczące leczenia i profilaktyki, jednak książka nie próbuje udawać encyklopedii chorób czy klasycznego poradnika. To raczej zaproszenie do podróży w przeszłość – w opowieść o epidemiach, pandemiach i ludzkiej odwadze stawania do walki z wirusami i bakteriami w śmiertelnych niejednokrotnie starciach. Książka jest dynamiczną, dowcipną, po brzegi wypełnioną ciekawostkami pozycją, umiejętnie przybliżającą młodemu odbiorcy historię różnych epidemii.

Bakterie są wszędzie… ale czy potrafisz je znaleźć?

Basia Szymanek i Ewa Podleś

Wydawnictwo Olesiejuk

Bajecznie i dowcipnie zilustrowana przez Ewę Podleś książkowa wyszukiwanka, w której proste informacje o bakteriach, prezentowane przez sympatycznego bohatera, wzbogacono o niełatwe zadanie: na każdej stronie trzeba znaleźć pochowanych intruzów. Bakterie naprawdę są wszędzie te pożyteczne i te groźne ale odnalezienie ich tutaj to prawdziwa sztuka! Dzięki tej książeczce dzieci nie tylko poznają bakterie, poćwiczą spostrzegawczość, lecz także zapamiętają, jak ważne jest dbanie o higienę.

Te okropne bakterie

Piotr Haraszewski

Wydawnictwo Kefas

Dzięki lekturze tej książeczki dzieci będą mogły lepiej poznać zagrożenia, jakie niosą zarazki i bakterie oraz lepiej zrozumieć, dlaczego podstawowe zasady higieny mogą ochronić je przed niepotrzebnymi infekcjami. Najmłodsi czytelnicy bardzo lubią wielokrotnie wracać do lektur, które są dla nich zrozumiałe i ciekawe. Dlatego proszą rodziców o powtórne czytanie tych samych książeczek. Dzięki przemyślanej metodzie dydaktycznej, książeczki z serii „Uczę się i dorastam” czytane wielokrotnie, mocno ugruntują w świadomości najmłodszych zasady, których tak bardzo chcemy ich nauczyć, szczególnie w tym okresie życia, gdy jest to najłatwiejsze. Dodatkowym atutem książki są piękne, kolorowe ilustracje.

Masz tę moc!

Praca zbiorowa

Wydawnictwo Olesiejuk

Za darmo do pobrania tutaj: https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Koronawirus.pdf

„Drodzy Znajomi i Nieznajomi, oto książka o kolczastym złoczyńcy – koronawirusie – i jego kumplach. Powstała dzięki inicjatywie Ewy Podleś, a także dzięki życzliwości i zaangażowaniu wielu innych osób – lekarzy, psychologów, wydawców. Stworzyliśmy ją z myślą o dzieciach – ku przestrodze, ale też ku pokrzepieniu serc” – napisała na Facebooku Agnieszka Frączek, autorka książek dla dzieci.

DLA DUŻYCH

Mikrobiom. Najmniejsze organizmy, które rządzą światem

Ed Young

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Czy wiesz, że… Dzięki niezwykłej symbiozie pewien gatunek kałamarnicy nie rzuca cienia? Istnieje związek pomiędzy mikrobiomem w ludzkim przewodzie pokarmowym a chorobami psychicznymi? Bakteria Wolbachii potrafi doprowadzić do zmiany płci u niektórych owadów? Ed Yong w pełen humoru i barwnych porównań sposób pozwala nam zajrzeć do niesamowitego świata mikrobiomu i udowadnia, jak wielkie jest jego znaczenie dla życia na Ziemi. Mikroorganizmy trawią nasze jedzenie, uczą nasze układy odpornościowe, jak walczyć z infekcjami, a nawet potrafią kierować naszym zachowaniem. Nowatorskie terapie, oparte na tworzeniu „żywych leków”, mogą pomóc w walce z wieloma chorobami.

Prawa epidemii. Skąd się epidemie biorą i czemu wygasają?

Adam Kucharski

Grupa Wydawnicza Relacja

W hotelowym lobby w Hong Kongu lekarz z gorączką spotyka nieznajomego. W Nowym Jorku dziennikarz uczestniczy w branżowym spotkaniu pełnym spanikowanych bankowców. W Australii turystka udostępnia w sieci film, który uczyni ją sławną i którego będzie bardzo żałować Wybuchające epidemie chorób, newsów i idei rozprzestrzeniają się teraz szybciej niż kiedykolwiek. Co nimi rządzi, według jakich zasad się roznoszą? I co nam mówią o naszym życiu?

Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości

Jennifer Wright

Wydawnictwo Poznańskie

Z tej książki dowiesz się, że zabić cię może: taniec, brudne ręce, seks, w zasadzie wszystko. W 1518 roku kobieta zaczęła tańczyć w centrum Strasburga. Po tygodniu dołączyły do niej 34 osoby, po miesiącu kolejne 400. Wszyscy zmarli z powodu ataków serca, udarów mózgu, wycieńczenia organizmu. Zatańczyli się na śmierć. Od stuleci ludzkość była nawiedzana przez śmiercionośne plagi. Od czasów Imperium Rzymskiego, przez średniowiecze, aż po XX wiek dżuma, gruźlica, cholera i inne choroby próbowały zabić jak najwięcej osób. Książka pozwala spojrzeć nam na najmroczniejsze chwile w historii. Z lekkością i humorem poznać najtragiczniejsze zarazy oraz bohaterów, którzy z nimi walczyli.

Grypa. Sto lat walki

Jeremy Brown

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

W stulecie śmiercionośnej pandemii z 1918 roku, „hiszpanki”, która zabiła kilkadziesiąt milionów ludzi, Jeremy Brown zgłębia budzącą grozę i złożoną historię wirusa grypy, przybliża obecny stan badań i pyta o przyszłość. Choć obecnie grypę na ogół uważa się za niegroźną chorobę, w Stanach Zjednoczonych nadal zabija ona rokrocznie ponad trzydzieści tysięcy osób. Ze względu na zdolność do mutacji i zaraźliwość należy więc ją uznać za realne zagrożenie dla świata. Autor, amerykański lekarz i dziennikarz, interesująco opisuje odkrycie i wskrzeszenie wirusa pochodzącego z zamrożonych ciał ofiar epidemii 1918 roku. Najciekawsze są jednak te społeczne fragmenty. Pisze między innymi o ekonomicznych aspektach grypy, o sposobie opowiadania o chorobach w mediach i o tym, jak używany język może wpłynąć na nasze postrzeganie.

Oceń