Together Magazyn » Aktualności » Czym są komórki macierzyste?
Zabiegi medycyny estetycznej

Czym są komórki macierzyste?

 

Komórki macierzyste odznaczają się nieograniczoną zdolnością do podziałów, samoodnawiania i tworzenia różnych tkanek organizmu. Ostatnie badania wykazują, żedorosłe komórki macierzyste mają niespodziewanie dużypotencjał do przekształcania się w obce im tkanki i mogą mieć duże zastosowanie w inżynierii tkankowej oraz terapii przewlekłych chorób.

Jak to działa?

Pobranie komórek macierzystych odbywa się poprzez pobranie tkanki, w której się te komórki mieszczą, szpiku,krwi czy tkanki tłuszczowej. Następnie podaje się komórki macierzyste w daną tkankę. Komórka macierzysta rozpoznaje środowisko i regeneruje uszkodzone miejsce.Czy możliwe jest odessanie tłuszczu w celu zmniejszenia obwodu naszego ciałai wykorzystanie tej tkanki do regeneracji?Przeniesienie własnego tłuszczu z jej komórkami macierzystymiz jednego miejsca do drugiego fachowo nazywane przeszczepem autologicznej tkanki tłuszczowej ma ponad 40-letnią historię. Pierwsze, nowożytne doniesienia o tej procedurze pochodzą z lat 70. ubiegłego wieku.Od tego czasu technika pobierania, przeszczepiania, jaki narzędzia użyte do operacji uległy ulepszeniu i spopularyzowaniu.

W jakich sytuacjach pacjenci decydują się na tego typu zabiegi?

Wraz z unowocześnianiem technik pobierania, oczyszczania komórek, eliminowania zanieczyszczeń, wskazania do tego zabiegu rozszerzono. Jest on dobrym rozwiązaniem w przypadku pewnych zniekształceń pooperacyjnych,pourazowych, blizn z ubytkiem tkanek miękkich różnych okolic ciała. Przeszczepiony tłuszcz ma dodatkowo udowodnione działanie rewitalizujące skórę, zwiększając jejnapięcie oraz sprężystość. Zabiegi przeszczepienia tłuszczu są powszechnie stosowane w celu korekcji zmarszczek twarzy, powiększania ust, korygowania opadających policzków, wypełniania bruzd nosowo-wargowych, likwidacji cieni pod oczami, modelowania sylwetki, powiększania biustu, pośladków czy też uzupełniania ubytków spowodowanych urazami, chorobami i wadami wrodzonymi.

Obecnie z powodzeniem stosuje się przeszczepy tkanki tłuszczowej wraz z jej komórkami macierzystymi do leczenia zwyrodnień stawów, trudno gojących się ranczy nawet łysienia.

Czy takie zabiegi są bezpieczne?

Czy tylko w pełni zdrowa osoba może zdecydować się na zastrzyk z własnego tłuszczu?Leczone i dobrze kontrolowane choroby przewlekłe,np. nadciśnienie tętnicze, choroby tarczycy, cukrzyca, niesą przeciwwskazaniem do tej procedury. Dla pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi, dla których wypełnianie zmarszczek preparatami kwasu hialuronowego jest zabronione, lipofilling jest jedyną opcją.

Medycyna regeneracyjna – „science fiction” czy rzeczywistość?

Medycyna regeneracyjna to dziedzina medycyny, której celem jest leczenie za pomocą zastępowania komórek starych i chorych przez komórki młode, pozyskiwanie do przeszczepów narządów wyhodowanych w laboratorium i regeneracja zniszczonych tkanek bezpośrednio w organizmie pacjenta.

Dr Karolina Kondej – chirurg plastyczny, absolwentka Akademii Medycznej w Gdańsku. Lekarz Kliniki Chirurgii Plastycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego współpracujący z LAGUNA ESTÉTICA. Wykładowca

Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku, Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Gdyni oraz Politechniki Gdańskiej na Kierunku Inżynierii Biomedycznej

LAGUNA MEDICAL

Plac Kaszubski 1, Gdynia

tel.: 58 719 82 86

rejestracja@lagunamedical.pl

Oceń