Together Magazyn » Aktualności » Maturzysto! Planujesz karierę jako lekarz? Sprawdź studia medyczne w Polsce!
młoda studentka medycyny

Maturzysto! Planujesz karierę jako lekarz? Sprawdź studia medyczne w Polsce!

Chcesz zostać chirurgiem, pediatrą lub radiologiem? Zastanawiasz się, czy warto wybrać uczelnie krajowe? Jakie są wymagania? Nie wiesz, ile kosztują studia medyczne? Przeczytaj nasz artykuł, zanim podejmiesz decyzję. Sprawdź!

Wybór drogi zawodowej to jedna z najważniejszych decyzji, z którą przyjdzie Ci się kiedykolwiek zmierzyć i prawdopodobnie – pierwsza tak istotna w Twoim nastoletnim życiu. Jeżeli myślisz o zawodzie lekarza, wybór uczelni medycznych jest naprawdę duży. Każda z nich ma nieco inne wymagania. Przyjrzymy się im bliżej, i sprawdzimy, co zrobić, żeby osiągnąć zamierzony cel.

Jeżeli marzysz o studiach medycznych, jedno jest niemal pewne – rozszerzoną maturę musisz zdawać z biologii. W 2022 roku jedynym wyjątkiem był Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Tutaj konieczne było zdawanie dwóch dowolnych przedmiotów na poziomie rozszerzonym (nie musiała to być biologia). Każdy z pozostałych uniwersytetów podczas rekrutacji uwzględniał minimum 2 przedmioty na poziomie rozszerzonym, w tym biologię. Niektóre wymagały nawet 3.

Jakie przedmioty powinieneś wybrać na egzaminie dojrzałości, jeśli zamierzasz podjąć studia medyczne? Każda uczelnia ustala własne kryteria. Najczęściej spotkasz się z przedmiotami dodatkowymi takimi, jak: chemia, fizyka lub matematyka. Wszystkie na poziomie rozszerzonym.

Studia medyczne zaocznie – szansa na pogodzenie nauki z pracą zawodową

Kierunki medyczne w Polsce możesz studiować stacjonarnie lub niestacjonarnie. W przypadku tego pierwszego trybu – nauka na uczelniach państwowych jest bezpłatna. Ponosisz tylko koszty opłat rekrutacyjnych, wydania legitymacji oraz indeksu – łącznie około 100 zł.

Tryb zaoczny jest doskonałą alternatywą dla osób, które nie dostały się na studia dzienne lub muszą pracować. Takie rozwiązanie daje szansę na pogodzenie nauki oraz aktywności zawodowej.

Ile trwają studia medyczne? Zarówno w przypadku trybu stacjonarnego, jak i niestacjonarnego musisz przygotować się na 6 lat nauki.

Ile kosztują studia medyczne?

Zaoczne studia medyczne wiążą się z dużymi wydatkami. O jakich kwotach mowa? Przyjrzyjmy się przykładowym opłatom w roku akademickim 2023/2024 (wysokość czesnego za rok studiów):

  • Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu: kierunek lekarski – 40 000 zł, kierunek lekarsko-dentystyczny – 44 000 zł;
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku: kierunek lekarski – 44 000 zł, kierunek lekarsko-dentystyczny – 48 000 zł.

Niektóre uczelnie nadal ustalają wysokość opłat na przyszły rok akademicki. Prześledźmy jednak wysokość czesnego w roku akademickim 2022/2023 (wysokość czesnego za rok studiów):

  • Warszawski Uniwersytet Medyczny: kierunek lekarski – 46 000 zł, kierunek lekarsko-dentystyczny – 59 000 zł;
  • Gdański Uniwersytet Medyczny: kierunek lekarski – 38 000 zł, kierunek lekarsko-dentystyczny – 42 000 zł;
  • Śląski Uniwersytet Medyczny: kierunek lekarski – 36 000 zł, kierunek lekarsko-dentystyczny – 41 000 zł.

Kierunki medyczne w Polsce możesz studiować także na uczelniach prywatnych. Tutaj koszty są jeszcze wyższe. Na przykład na Uczelni Łazarskiego w Warszawie w roku akademickim 2023/2024 zapłacisz od 70 000 zł za pierwszy rok do 86 000 zł za ostatni. Ceny te mogą przyprawić o zawrót głowy. Nie każdy ma możliwość opłacenia tak wysokiego czesnego. W sfinansowaniu nauki na uczelni wyższej może pomóc dedykowany kredyt dla studentów.

Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby z niego skorzystać: kredyt na studia medyczne.

Oceń