Together Magazyn » Aktualności » Pociąg do Miasta ! Już 25 lipca w Gdyni

Pociąg do Miasta ! Już 25 lipca w Gdyni

Teatr Gdynia Główna i Miasto Gdynia

zapraszają na

POCIĄG DO MIASTA

Edycja 2

LETNI FESTIWAL TEATRU GDYNIA GŁÓWNA

25 – 31 lipca 2016 godz. 21

Teatr Gdynia Główna ponownie czuje pociąg do miasta i poszerza przestrzeń teatralnej wolności!

Także i tego lata Teatr Gdynia Główna zaprasza na niebiletowane, otwarte spektakle grane w przestrzeni Gdyni! Czternaście spektakli w siedem dni, dwa tytuły grane jednocześnie w nietypowych okolicznościach. To festiwal, którego sceną będą przywrócone do życia stare gdyńskie budynki, zapomniane podwórka i nowoczesne obiekty.

W dniach 25-31 lipca, zawsze o godz. 21:00, widzowie będą mogli zobaczyć popularne spektakle, które od lat gromadzą setki widzów, takie jak Mateczka, Pomiędzy, Lady M, Epitafium dla władzy a także tegoroczne premiery: Emigrantka, Bajka o księciu Pipo i jego czerwonym koniku, Produkt, Without Music I Am Nothing.

Proponujemy Państwu teatr uliczny, lecz nie ten z efektami, inscenizacją, pomysłami widowiskowymi, a teatr oferujący przechodniom słowo, historię, bezpośredni dialog. W podróży po nietypowych zakątkach miasta towarzyszyć nam będą nietuzinkowi, wyraziści, niekiedy dziwni bohaterowie spektakli. Wspólnie poszukamy nowych kontekstów, stworzymy nowe miejsca spotkań z widzami i ożywimy miasto!

Wstęp na wszystkie spektakle plenerowe jest, jak zawsze, bezpłatny. W ubiegłorocznej edycji udowodniliście Państwo, że wtargnięcie w powszednie życie miasta umożliwia osobiste spotkanie z widzem, odarte z anonimowej konwencji i zimnej obserwacji z ciemności, z teatralnego fotela. I tym razem pozwólcie się wytrącić z codzienności!

SZUKAJCIE NAS W GDYNI!

PROGRAM FESTIWALU:

25 oraz 26 lipca (poniedziałek, wtorek) godz. 21

POMIĘDZY wg Ślubu Witolda Gombrowicza

PLAC / Klub Muzyczny UCHO

ul. Świętego Piotra 2

25 oraz 26 lipca (poniedziałek, wtorek) godz. 21

EMIGRANTKA

TARAS/ czytelnia naukowa Miejskiej Biblioteki Publicznej

ul. Biskupa Dominika 17

27 lipca (środa) godz. 21

MATECZKA wg Matki Stanisława Ignacego Witkiewicza

PLAC/ Automobilklub Morski

ul. I Armii Wojska Polskiego 28

27 lipca (środa) godz. 21

WITHOUT MUSIC I AM NOTHING

PLAC przy kawiarni FABUŁA/ Gdyńskie Centrum Filmowe

Plac Grunwaldzki 2

28 oraz 29 lipca ( czwartek, piątek) godz. 21

EPITAFIUM DLA WŁADZY inspirowane myślą Cesarza Ryszarda Kapuścińskiego

SCHODY/ MUZEUM MIASTA GDYNIA

ul. Zawiszy Czarnego 1

28 oraz 29 lipca ( czwartek, piątek) godz. 21

LADY M. na podstawie Makbeta Williama Szekspira

PODWÓRKO/ BRAMA

przy ul. 3 maja 27/31

30 oraz 31 lipca (sobota, niedziela) godz. 21

BAJKA O KSIĘCIU PIPO I JEGO CZERWONYM KONIKU wg Pierre’a Gripariego

PLAC/ Gimnazjum nr 1 w Gdyni

ul. 10 Lutego 26

30 oraz 31 lipca (sobota, niedziela) godz. 21

Produkt Mark Ravenhill

DZIEDZINIEC/ Urząd Miasta Gdynia- Wydział Kultury

ul. 10 lutego 24 (wejście od ul. 3 maja)

PROJEKT FINANSOWANY PRZEZ MIASTO GDYNIA

PROJEKT OBJĘTY PATRONATEM HONOROWYM PREZYDENTA GDYNI WOJCIECHA SZCZURKA

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP BEZPŁATNY

Opisy spektakli:

Pomiędzy

wg Ślubu Witolda Gombrowicza

scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak

obsada: Ida Bocian; Łukasz Dobrowolski; Marek Sadowski; Bartłomiej Sudak.

Łydka, Gęba, Ucho! Gombrowicz na klubowej scenie. Tym razem będzie wodzirejem na ślubie Henryka. Motywem przewodnim jest sen, który przenosi Henryka w rodzime strony, do karczmy prowadzonej przez jego rodziców. Zastany tam porządek jest jednak zgoła inny od tego, jaki Henryk zapamiętał. Narażonym na deformację, wypaczenie i wykoślawienie, na przyprawienie gęby, Henryk podejmuje walkę ze stereotypami i cechami typowymi dla naszego narodu, toczy samotną bitwę o swoje JA. To spektakl, w którym po raz pierwszy kojarzymy w związki tekst i przestrzeń tak, aby ciągle pozostawać poza przestrzenią.

25 oraz 26 lipca 2016 r godz. 21 PLAC / Klub Muzyczny UCHO ul. Świętego Piotra 2

Emigrantka

Reżyseria: Tomasz Valldal-Czarnecki

Scenariusz: Szymon Jachimek

Obsada: Vilde Valldal-Johannessen, Jeremiasz Gzyl

Współczesna biblioteka nie jest jedynie miejscem składowania książek. Bywa scenerią emocjonujących wydarzeń, niesamowitych spotkań i odkryć. Tego dnia stanie się także miejscem początku podróży z Norwegii do Polski. W taką podróż zaprosi Was „Emigrantka” – norweska artystka, która wbrew rozsądkowi i ekonomii przylatuje do Polski, mijając w hali odlotów Polaków wybierających zupełnie odwrotny kierunek…

25 oraz 26 lipca godz. 21 TARAS/ czytelnia naukowa Miejskiej Biblioteki Publicznej ul. Biskupa Dominika 17

Mateczka

wg Matki Stanisława Ignacego Witkiewicza

scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak

obsada: Ida Bocian

Mateczka to opatrzona zgryźliwym humorem  i szczyptą kokainy parodia psychologicznego dramatu rodzinnego opisującego relację matki i syna, w której przewija się miłość, nienawiść, troska i wyrzuty. Ona – podstarzała i zrujnowana wdowa – arystokratka zarabiająca na życie ręcznymi robótkami. On – filozof, myśliciel wieszczący koniec cywilizacji. Oboje toksyczni, ciągle usiłują trwać przy swojej indywidualności w obliczu postępującej mechanizacji i przyspieszenia życia.

27 lipca 2016 r. godz. 21 PLAC/ Automobilklub Morski ul. I Armii Wojska Polskiego 28

WITHOUT MUSIC I AM NOTHING

Reżyseria i choreografia: Josué Joseph La Época oraz Przemysław Wereszczyński

Obsada: Josué Joseph  La Época, Przemysław Wereszczyński, Vilde Valldal-Johannessen

Jedno miejsce, wiele kultur – argentyńskie tango, kubańskie mambo, słowiańskie przepowiednie, amerykański film. Ufundowana na wieloletnim doświadczeniu technika i mariaż polskich (Wereszczyński) norweskich (Valldal-Johannessen) oraz nowojorskich (La Época) kolorytów, czyli solidne i ciekawe fundamenty dla dzikiego, teatralnego karnawału, pełnego tańca, zabawy i pozytywnej energii. WITHOUT MUSIC I’M NOTHING to taneczny manifest pełen pełnokrwistego, ekstatycznego, energetycznego tańca! Ma inspirować do odważnego przekraczania sztywnych granic i spełniania marzeń.

27 lipca 2016 godz. 21 PLAC przy kawiarni FABUŁA/ Gdyńskie Centrum Filmowe Plac Grunwaldzki 2

Epitafium dla władzy

inspirowane myślą Cesarza Ryszarda Kapuścińskiego

scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak

obsada: Łukasz Dobrowolski, Wojciech Jaworski, Piotr Srebrowski

Stosując się do nowej polityki muzealnej, nawołujemy do aktywnego udziału w kształtowaniu świata. Doboru eksponatów dokonano w myśl odwiecznej prawdy, że teatr może zaistnieć wszędzie, nawet w rządzie. Inspirowana Cesarzem – najbardziej znanym dziełem mistrza reportażu Ryszarda Kapuścińskiego – uniwersalna opowieść o mechanizmach władzy niezwykle rzadko przenoszona na scenę zadaje pytania, na które odpowiedzi udzielają nieliczni, a uchyla się od niej zbyt wielu.

28 oraz 29 lipca 2016 godz. 21 SCHODY/ MUZEUM MIASTA GDYNIA ul. Zawiszy Czarnego 1

Lady M.

na podstawie Makbeta Williama Szekspira, w tłum. Leona Ulricha

reżyseria: Ida Bocian

obsada: Agnieszka Skawińska

Spokojne na co dzień podwórko, stanie się polem zażartej walki. Walki z samą sobą, z własnymi pragnieniami. A wszystko z powodu Szekspira, który uczynił z Lady Makbet archetyp kobiety-zbrodniarki. Monodram ukazuje nam Lady Makbet we współczesnym otoczeniu, jako jedną z nas. To nie tylko portret kobiety bezwzględnie dążącej do celu, ale również próba przyjrzeniu się mechanizmom władzy.

28 oraz 29 lipca 2016 godz. 21 PODWÓRKO/ BRAMA przy ul. 3 maja 27/31

Bajka o księciu Pipo i jego czerwonym koniku

wg Pierre’a Gripariego

autor przekładu: Grażyna Szadkowska

scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak

obsada: Ida Bocian, Łukasz Dobrowolski, Bartłomiej Sudak

Gimnazjum to nie tylko nowe wyzwania edukacyjne ale też czas kształtowania się osobowości, tożsamości. Ten barwny czas obfituje w liczne zmiany – od fizycznych poczynając na emocjonalnych zaś kończąc. Wzorem tego jak żyć i jak budować sobie relacje z dorosłymi stają się rówieśnicy. Dlatego też piętnastoletni książę Pipo stanie się naszym prywatnym przewodnikiem po sztuce dojrzewania. Spektakl, w którym nie brakuje żywego tempa, urokliwej scenografii, a przede wszystkim dobrej zabawy, może być wspaniałą rozrywką dla całej rodziny.

 

30 oraz 31 lipca 2016 godz. 21 PLAC/ Gimnazjum nr 1 w Gdyni ul. 10 Lutego 26

Produkt

Mark Ravenhill,

przekład: Małgorzata Semil

Reżyseria: Michał Rzepka

Obsada: Wojciech Jaworski; Zofia Nather

Spektakl PRODUKT, najodważniejsze przedsięwzięcie Teatru Gdynia Główna. Sztuka, która nie wstydzi się być produktem, w czasach kiedy wszystko stało się produktem. Prosta historia relacji kobiety z mężczyzną, która nie mieści się w klasycznej formie. Uwiera, denerwuje, drażni, fascynuje. Opowieść o naszych czasach, o tym co dzieje się wokół nas.

30 oraz 31 lipca 2016 godz. 21 DZIEDZINIEC/ Urząd Miasta Gdynia- Wydział Kultury ul. 10 lutego 24 (wejście od ul. 3 maja)

Teatr Gdynia Główna to nietypowe miejsce rozwoju twórczego mieszczące się w podziemiach Dworca Głównego PKP w Gdyni. Jest to interdyscyplinarny przystanek artystyczny, łączący działania artystyczne związane z teatrem i sztukami wizualnymi. W ciągu nieco ponad dwóch lat funkcjonowania Teatru, wystawiono w nim 18 premier, a działania teatru w siedzibie i poza nią zaangażowały ponad 40 000 odbiorców. Teatr Gdynia Główna był nominowany do Sztormów Roku za rok 2014, a jego założycielki do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2014. W 2016 roku zostały nagrodzone Nagrodą Artystyczną Prezydenta Miasta Gdyni „Galionem Gdyńskim” w kategorii „animacja kultury”.

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP BEZPŁATNY

PROJEKT FINANSOWANY PRZEZ MIASTO GDYNIA

ORGANIZATORZY: TEATR GDYNIA GŁÓWNA, FUNDACJA „KLINIKA KULTURY”

PARTNERZY: C.H. BATORY, KLUB MUZYCZNY UCHO, MUZEUM MIASTA GDYNI, GDINAZJUM NR 1 W GDYNI, GDYŃSKIE CENTRUM FILMOWE, ZARZĄD WSPÓLNOTY MIESZKANIOWEJ „BANKOWIEC”, MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GDYNI, AUTOMOBILKLUB MORSKI, PKP S.A., FUNDACJA FLY

PATRONAT MEDIALNY: TRÓJMIASTO.PL, RADIO GDAŃSK, DZIENNIK BAŁTYCKI, TOGETHER MAGAZYN, GDYŃSKI IKS

LETNI FESTIWAL TEATRU GDYNIA GŁÓWNA

POCIĄG DO MIASTA- Edycja 2

25- 31 lipca 2016 GDYNIA

 

Teatr Gdynia Główna

Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia,

Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)

www.teatrgdyniaglowna.pl

www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna

tel. 58 351 15 12

kom. 600 306 634; 600 306 632

teatr@teatrgdyniaglowna.pl

Oceń