Together Magazyn » Aktualności » CZY WIESZ, ŻE…

CZY WIESZ, ŻE…

1) Świńskie Łąki, Amsterdam Północy i Miasto Fabryk to określenia odnoszące się do jednego miejsca? Tak nazywano w różnych czasach gdańskie Dolne Miasto, powstałe w XVII wieku.

2) Najstarsze łaźnie funkcjonowały w grodzie gdańskim od połowy XI wieku? Były to drewniane budynki z brukiem kamiennym zamiast podłogi. Na bruk lano wrzącą wodę, a kąpieli zażywano w unoszącej się parze.

3) Zespół pałacowo-parkowy Stawowie w Sopocie wpisany jest do rejestru zabytków? To obiekt o wielowiekowej historii, sięgającej XII wieku. We wczesnym średniowieczu była to niewielka osada znana pod nazwą Stanowe, a jeszcze wcześniej, w VII-II w. p.n.e. (odkryto na tym terenie groby skrzynkowe z urnami twarzowymi), była to prawdopodobnie osada ludów kultury pomorskiej. Zabytkowy pałac z połowy XIX wieku otoczony jest przepięknym 8-hektarowym parkiem, uznanym za jedno z najpiękniejszych w Sopocie.

4) Na miejscu, gdzie obecnie stoi stalowa wieża widokowa na wzniesieniu „Pachołek” (dawniej: Pacholkenberg, Karlsberg) w Oliwie, stała onegdaj murowana wieża, ufundowana w 1882 roku przez cesarza Wilhelm I, a potem zburzona przez Niemców w 1945 roku.

5) Pomysł zbudowania w Gdyni portu powstał już w XVII wieku? W 1634 roku za panowania Władysława IV inwestycję taką zaproponował królewski inżynier. W tym samym miejscu Tadeusz Wenda zrobił to 288 lat później.

6) Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”, którego organizatorem jest Polskie Radio i Telewizja Polska odbywa się w Sopocie od 2001 roku?

5/5 – (1 głosów)