Together Magazyn » Aktualności » Studia w Anglii z dzieckiem

Studia w Anglii z dzieckiem

Marzysz o wyjeździe na zagraniczne studia ale martwisz się, że nie poradzisz sobie z opieką nad dzieckiem jako student? Dzieci nie są żadną przeszkodą w realizowaniu twoich planów! Instytucje rządowe w Wielkiej Brytanii, wspólnie z uczelniami, dokładają starań, aby pomóc rodzicom małych dzieci zdobyć wyższe wykształcenie i w pełni zrealizować swój potencjał.

Podstawową formą pomocy dla studentów z dziećmi jest tzw. Childcare Grant, czyli bezzwrotna zapomoga od brytyjskiego rządu. Aby aplikować o taką formę pomocy, należy spełnić kilka warunków:

  • Studiować w pełnym wymiarze godzin (full time)
  • Sprawować opiekę nad dzieckiem do 15 roku życia (17, jeśli dziecko ma szczególne potrzeby edukacyjne)
  • Być uprawnionym do otrzymywania pożyczki studenckiej od Student Finance
  • Korzystać z usług żłobków, przedszkoli lub opiekunek zarejestrowanych w Ofsted Early Years Register lub General Childcare Register

W ramach zasiłku można otrzymać do 85% dofinansowania kosztów opieki nad dzieckiem. Kwota będzie zależna od twojego dochodu, liczbie dzieci na twoim utrzymaniu i tego, ile wynoszą koszty opieki. W roku akademickim 2017/18 maksymalna wysokość zasiłku wynosiła 159.59£ na jedno dziecko, i do 273.60£ na dwoje dzieci lub więcej. Pieniądze wypłacane są w trzech ratach w ciągu roku akademickiego. Aby zaaplikować, należy wypełnić stosowny formularz Student Finance, podając szacunkowe koszty ponoszone w związku z opieką nad dzieckiem. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Studiuj w Anglii w zakładce „studia licencjackie”.

Oprócz rządowego dofinansowania, uczelnie same także wychodzą naprzeciw oczekiwaniom studentów z dziećmi, organizując np. przedszkola na terania kampusu, przeznaczone dla dzieci studentów i pracowników. Na studiach w Anglii przeciętnie spędza się na uczelni tylko ok. 15 godzin tygodniowo – większy nacisk jest położony na pracę własną, którą możesz wykonywać w dogodnym dla ciebie czasie. Dzięki takiemu elastycznemu planowi zajęć o wiele łatwiej jest pogodzić naukę, pracę i opiekę nad dzieckiem! Warto także pamiętać, że w Wielkiej Brytanii ogromną wagę przywiązuje się do równego traktowania – nie do pomyślenia jest więc, aby student który jest równocześnie rodzicem spotkał się z jakimkolwiek przejawem dyskryminacji ze strony uczelni, wykładowców, czy innych studentów.

Na studia na ponad 100 uniwersytetach w Anglii i Walii, możesz aplikować z bezpłatną pomocą teamu Studiuj w Anglii! Mamy ponad 10 lat doświadczenia i ponad 3000 zadowolonych studentów, którzy dostali się z nami na wymarzone uczelnie. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak spełnić twoje marzenia!

Oceń