Together Magazyn » Aktualności » Z cyklu Mistrzowskie Recitale: Skarby Kameralistyki

Z cyklu Mistrzowskie Recitale: Skarby Kameralistyki

W sobotę, 8 kwietnia o godzinie 17:00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zagrają mistrzowie instrumentów blaszanych i jeden pianista. Wśród artystów znajdą się Sergei Nakariakov, Otto Sauter, Luca Benucci, Wolfgang Strasser i István Dénés!

W programie koncertu z cyklu „Mistrzowskie Recitale”, który odbędzie się na Ołowiance, Melomani usłyszą utwory L. Otto, R. Schumanna, P. Hindernitha, D. Mucka, G. Dinicu i G.P. Telemanna.

Sergei Nakariakov reprezentuje niezwykle wysoki poziom artystyczny w trakcie każdego kolejnego koncertu i nagrania płytowego. Już gdy miał 13 lat, fińska prasa określiła go jako „Caruso trąbki”. Od lat oszałamia i zachwyca publiczność fantastycznym brzmieniem, jakie potrafi wydobyć z instrumentu, wykonując wirtuozerskie kompozycje z wielką pasją i nadzwyczajną biegłością techniczną.

Z kolei Wolfgang Strasser studiował w klasie puzonu w Wiedeńskim Konserwatorium Muzycznym w klasie Helmuta Ascherla i Herberta Mosheimer. Brał on też udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Branimira Slokara i Jacques’a Maugera. Jako solista gra z orkiestrami, takimi jak Orkiestra Symfoniczna Radia ORF w Wiedniu, Orkiestry Haydna Eisenstadt, orkiestry dęte i wiele innych. Ukoronowaniem jego działań muzycznych jest wykonywanie muzyki kameralnej z Vienna Trombone Ensemble i Ensemble Philblech.

Luca Benucci wygrał wiele przesłuchań na róg solo, między innymi w Neapolu -Teatro San Carlo, Rzymie – Teatro dell’Opera, Florencji – Teatro Comunale, Wenecji – Teatro La Fenice. Został zaproszony do Israel Philarmonic Orchestra dyrygowanej przez Zubina Mehta podczas ich europejskiego tournée oraz do Deutsche Oper Berlin podczas ich włoskiego tournée pod dyrekcją Christiana Tielemanna. Ponadto od 2001 roku regularnie współpracuje z Berliner Philharmoniker jako pierwszy waltornista. Poza karierą muzyka, Luca poświęca wiele energii na naukę, prowadzi klasy mistrzowskie we Włoszech, Niemczach i Japonii.

Otto Sauter jest wiodącym solistą trąbki i trąbki piccolo. Jego talent muzyczny ujawnił się, gdy artysta był w młodym wieku – mając 4 lata pobierał pierwsze nauki, a w wieku 16 lat kontynuował naukę u Claude Rippas w Konserwatorium Winterthur, gdzie zdobył dyplom muzyka orkiestrowego i solisty w 1985 roku. Współpracując z EMI Classics, nagrał serię płyt światowych premier „Świat baroku” z koncertami zwierającymi ponad 600 ponownie odkrytych kompozycji z okresu baroku i klasycyzmu.

István to dyrygent urodzony na Węgrzech. Od 1977 roku studiował fortepian i dyrygenturę na Wyższej Szkole Muzycznej im. Franza Liszta w Budapeszcie. Podczas studiów pracował jako dyrygent w Węgierskiej Operze Narodowej, dzięki czemu uzyskał stypendium Sir Georga Solti, w związku z czym mógł później rozpocząć naukę na Konserwatorium Wiedeńskim. W 2006 roku wydał płytę z nagraniem trasy koncertowej „Ten of the Best”, z najlepszymi 10 trębaczami świata i Orkiestrą Symfoniczną Norymbergii. W 2000 roku napisał dwa interesujące utwory – „Nokia Walz for piano” i „Nokia-Walz for Orchestra” – które po raz pierwszy w historii muzyki klasycznej zawierały dźwięki i melodie telefonu komórkowego.

Partnerami wydarzenia są Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku, World Brass Association i European Brass Association. Bilety do nabycia w kasach PFB i na www.filharmonia.gda.pl Szczegóły: bilety@filharmonia.gda.pl i pod numerem telefonu: 58 320 62 62

Oceń