Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Budowa domu prefabrykowanego pod klucz

Budowa domu prefabrykowanego pod klucz

Postęp technologiczny obejmuje niemal wszystkie sfery działalności człowieka, w tym budownictwo.

Obecnie osoby decydujące się na inwestycję we własny dom mają do wyboru kilka technologii umożliwiających realizację planu budowlanego. Na terenie Polski coraz większą popularność zyskuje technologia prefabrykowana, popularna na całym świecie. Ten artykuł zawiera niezbędne informacje na temat budowy domów prefabrykowanych pod klucz. Zapraszamy do lektury.

Czym jest dom prefabrykowany?

Domy prefabrykowane to konstrukcje, które budowane są z wcześniej przygotowanych elementów. Prefabrykaty te wytwarza się w fabrykach i dostarcza na plac budowy, po czym są one montowane przez specjalną ekipę, doświadczoną w budowie tego typu konstrukcji. Technika prefabrykowana w wielu aspektach jest rozwiązaniem konkurencyjnym wobec tradycyjnych technologii, jak na przykład technologia murowana.

Dlaczego warto budować domy o konstrukcji prefabrykowanej?

Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę domu prefabrykowanego. Domy z prefabrykatów występują w atrakcyjnych wersjach projektowych. Konstrukcje prefabrykowane sprzyjają także zastosowaniu rozwiązań mających na celu zapewnienie energooszczędności budynku.

Dom prefabrykowany to także gwarancja ekspresowej realizacji projektu, gdyż projekty te stawiane są i wykańczane w zaledwie kilka miesięcy. Nie ma bowiem konieczności prowadzenia prac mokrych, to jest murowania oraz betonowania. Również instalacje wymagane w domu, takie jak instalacje elektryczne, wodne, kanalizacyjne itd., zdecydowanie łatwiej zamontować właśnie w budynkach prefabrykowanych.  Budynki z prefabrykatów cechuje niezwykle mocna konstrukcja oraz długa żywotność. Obiekty prefabrykowane dają się również łatwo rozbudowywać. Technologia ta doceniana jest w najlepiej rozwijających się krajach. Teraz także i w Polsce istnieje możliwość korzystania z jej zalet. 

Zalety zlecenia budowy domu pod klucz

Budowa domu prefabrykowanego pod klucz to idealne rozwiązanie szczególnie dla osób nieposiadających czasu na włączenie się w proces budowy, wyboru i zamawiania materiałów wykończeniowych oraz każdego innego działania koniecznego do pełnej realizacji projektu. W przypadku domu pod klucz to wykonawca prowadzi wszystkie prace, przez co inwestor może spokojnie zajmować się własnymi sprawami. Oczywiście dom budowany jest zgodnie z wymaganiami klienta. 

W budowie domu pod klucz istotny jest harmonogram, według którego wykonawca prowadzi pracy. Zgodnie z planem nie tylko realizuje się każdy z etapów, ale także synchronizuje działania wszystkich specjalistów, w tym fachowych ekip robotniczych. Kompleksowe prowadzenie prac zapewnia ciągłość oraz wykonywanie wszystkich robót na czas, nawet tych uwzględniających położenie instalacji elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych oraz wykonanie otynkowania czy stolarki.

Inwestor nie musi więc martwić się o poszukiwanie i zatrudnienie wymaganej ekipy. Wszystko to zapewniane jest przez wykonawcę. Rzecz jasna koszt budowy domu prefabrykowanego pod klucz znacznie przekracza koszty budowy w technologii murowanej w stanie deweloperskim, jednakże sumy te są bardzo podobne przy wykończeniu. Zlecając budowę domu pod klucz sprawdzonej firmie można być pewnym atrakcyjnych rabatów na materiały czy usługi ekip, z którymi deweloper współpracuje. Jest to niezwykle istotny argument za tym, by powierzyć budowę domu prefabrykowanego profesjonalnemu wykonawcy. 

Etapy budowy domu pod klucz

Podstawowym etapem jest stan surowy. Obejmuje on realizację wykopów, fundamentów i postawienie konstrukcji domu. W tej fazie zamontowana jest cała nośna konstrukcja budynku wraz z więźbą dachową oraz pokryciem dachu, zgodnie z wybranym projektem. Inna nazwa tego etapu, to stan surowy otwarty. Natomiast konstrukcja z zamontowanymi oknami oraz drzwiami nazywana jest stanem surowym zamkniętym.  

Etap drugi – poprzedzającym stan pod klucz – to stan deweloperski. W tym stadium realizowane są takie prace, jak wykończenie elewacji, instalacja parapetów na zewnątrz budynku oraz ocieplenie dachu. Na tym etapie wykonuje się wszystkie przyłącza, takie jak: przyłącze elektryczne, telekomunikacyjne, grzewcze oraz wodno-kanalizacyjne. Przygotowane są również posadzki pod wyłożenie podłóg, położone są tynki wewnątrz budynku oraz postawione zostały ścianki działowe. 

Wykończenie domu prefabrykowanego pod klucz oznacza, że budynek jest gotowy do zamieszkania. Jest to finalny etap budowy, w którym wykonane zostały wszystkie prace wykończeniowe, jak: malowanie ścian, położenie tynków, glazury, paneli lub parkietu. Stolarka drzwiowa i okienna została zrealizowana. Dom posiada też niezbędne instalacje – elektryczną, wodno-kanalizacyjną wraz z węzłem sanitarnym oraz toaletą. 

Gdzie znaleźć projekty domów prefabrykowanych?

Domy prefabrykowane to konstrukcje o wielu możliwościach projektowych. Projekty domów prefabrykowanych dostępne są w wielu wariantach, w zależności od oczekiwań klientów. Istnieje także możliwość wykonania indywidualnego projektu w pełni zgodnego z wymaganiami inwestora. Najlepsze projekty domów modułowych realizowane przez doświadczonych architektów specjalizujących się w tego typu konstrukcjach dostępne są w ofercie firmy Danwood. Danwood to także producent najwyższej jakości domów prefabrykowanych. Budowa domu pod klucz marki Danwood to gwarancja idealnego komfortu mieszkania na wiele lat. 

Oceń