Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Używanie oczyszczacza powietrza latem. Czy to ma sens?
oczyszczacz-powietrza-latem

Używanie oczyszczacza powietrza latem. Czy to ma sens?

Jakość powietrza w Polsce w sezonie grzewczym jest fatalna, dlatego coraz więcej z nas korzysta w tym czasie z oczyszczaczy powietrza. Wiosną zwykle chowamy je do szafy. Czy to słuszna decyzja? Sprawdź, jakie zanieczyszczenia oczyszczacz usuwa z powietrza latem, aby przekonać się, czy potrzebujesz go poza okresem grzewczym.

Oczyszczanie powietrza z alergenów

Według serwisu https://ranking-oczyszczaczy.pl/ korzystanie z oczyszczaczy powietrza przez cały rok warto polecić przede wszystkim alergikom. Filtr HEPA, który obecny jest w większości urządzeń, poza pyłami zawieszonymi (głównym składnikiem smogu) zatrzymuje jeszcze inne zanieczyszczenia, w tym: 

  • kurz i roztocza,
  • pyłki roślinne,
  • zarodniki pleśni,
  • sierść i fragmenty złuszczonego naskórka, czyli nośniki alergenów zwierzęcych.

Oczyszczacz powietrza nie zastąpi odkurzacza. Mimo jego użytkowania kurz i inne zanieczyszczenia będą pojawiać się w mieszkaniu, a co za tym idzie, konieczne będzie usuwanie ich z powierzchni podłóg i mebli. Jednak dobrze dobrany i prawidłowo użytkowany oczyszczacz powietrza na alergię pozwoli ograniczyć ilość tych zanieczyszczeń w powietrzu.

Podczas wyboru oczyszczacza dla alergika należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  1. obecność filtra HEPA,
  2. dobrą wydajność (CADR musi być minimum 8 razy większy od powierzchni pomieszczenia),
  3. głośność pracy (musi być na tyle niska, aby z urządzenia można było korzystać przez całą dobę).

Usuwanie dymu papierosowego

Palenie papierosów prowadzi do emisji 4000 związków chemicznych, wśród których znajdują się popularne trucizny oraz związki o potwierdzonym działaniu rakotwórczym. Oznacza to poważne zagrożenie dla czynnych, ale i biernych palaczy, czyli osób niepalących, ale narażonych na wdychanie dymu. 

W dymie papierosowym znajdziemy m.in.:

  • nikotynę – podrażnia układ nerwowy oraz serce, stanowi składnik środków owadobójczych,
  • kadm – metal ciężki o udowodnionym działaniu rakotwórczym,
  • cyjanowodór – gaz stosowany w przeszłości przez nazistów w komorach gazowych,
  • naftalinę – ważny składnik wielu trutek na mole,
  • tlenek węgla – gaz o właściwościach trujących,
  • aceton – trujący lotny związek organiczny.

Podobnie jak smog dym tytoniowy zawiera cząsteczki stałe oraz gazy. Oznacza to, iż usunięcie go z powietrza wymaga zastosowania oczyszczacza wyposażonego w dwa rodzaje filtrów:

  • filtr HEPA (do usuwania cząsteczek stałych),
  • filtr węglowy (do usuwania gazów i zapachu).

Dobra wiadomość jest taka, że taki zestaw znajdziemy w wielu urządzeniach. Oba filtry wykorzystują m.in. oczyszczacze powietrza Philips, Klarta, Electrolux albo Ideal.

Ochrona przed zanieczyszczeniami komunikacyjnymi

Chociaż głównym źródłem zanieczyszczeń w Polsce są domowe piece i kotły grzewcze, to do pogorszenia jakości powietrza przyczyniają się również pojazdy silnikowe. Szczególne zagrożenie stanowią auta z silnikiem diesla wyprodukowane przed 2010 r., które emitują kilkukrotnie więcej tlenków azotu i siarki niż samochody z silnikami benzynowymi.

Pojazdy wytwarzają też tlenek węgla, pyły zawieszone i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Naukowcy nie mają wątpliwości co do tego, że taka mieszanka nie pozostaje bez wpływu na zdrowie człowieka. Jako przykład można wskazać wyniki badań opublikowanych przez kanadyjskich naukowców. Po przeanalizowaniu stanu zdrowia 6,6 mln osób doszli oni do wniosku, że zamieszkiwanie w odległości do 45 metrów od ruchliwej drogi zwiększa ryzyko wystąpienia demencji o 7%. 

Oczyszczacz powietrza a lotne związki organiczne

Lotnymi związkami organicznymi (LZO, TVOC) nazywamy związki zawierające węgiel, które charakteryzuje łatwe przechodzenie w postać gazu. Wiele z nich ma potwierdzone działanie rakotwórcze. LZO są obecne we wszystkich domach, ponieważ występują w:

  • chemii gospodarczej,
  • kosmetykach,
  • produktach wykończeniowych, np. farbach i panelach podłogowych,
  • meblach.

Gazowy charakter LZO sprawia, że najlepiej usuwa je filtr węglowy. W niektórych oczyszczaczach z tym filtrem znajdziemy czujnik lotnych związków organicznych. Nie zawsze jednak działa on prawidłowo czego przykładem mogą być oczyszczacze Samsung, które słabo reagują na obecność LZO.

Podsumowanie: kto powinien używać oczyszczacza poza sezonem grzewczym?

Korzystanie z oczyszczaczy powietrza wiosną i latem powinni rozważyć przede wszystkim:

  • alergicy,
  • osoby mieszkające w pobliżu ruchliwych ulic,
  • palacze, którzy palą w domu oraz wszyscy, którzy zezwalają na palenie swoim gościom.

Ponadto oczyszczacz powietrza warto uruchomić po zakończeniu remontu oraz podczas sprzątania. W powietrzu jest wtedy bowiem najwięcej lotnych związków organicznych, które usunie oczyszczacz z filtrem węglowym.

Oceń