Together Magazyn » Aktualności » Energa wspiera kampanię społeczną na rzecz bezdomnych w Gdańsku

Energa wspiera kampanię społeczną na rzecz bezdomnych w Gdańsku

Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Gdańskie we współpracy z Energą z Grupy Orlen, Urzędem Miasta Gdańska oraz Fundacją Arrels rozpoczynają kampanię społeczną „Klikasz w wirtualu i pomagasz w realu. Pomóż nam odnaleźć bezdomnych”. Ma ona na celu niesienie pomocy potrzebującym – zwłaszcza tym, którzy nie posiadają dachu nad głową. Akcja, z wykorzystaniem znanego na świecie lokalizatora Arrels, rusza wraz z początkiem listopada.

Już od 2 listopada, przez dwa tygodnie, Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Gdańskie będzie namawiać do przyłączenia się do akcji pomocy bezdomnym, których tylko w Gdańsku jest ok. tysiąca. Za pośrednictwem plakatów na przystankach, informacji w komunikacji miejskiej, w Urzędzie Miasta, a także w social mediach, mieszkańcy miasta będą zachęcani do dwóch kliknięć. Pierwsze z nich pozwoli pobrać darmową aplikację ze sklepu w smartfonie lub za pomocą kodu znajdującego się na plakacie. Drugie kliknięcie pomoże z kolei zgłosić lokalizację osoby potrzebującej pomocy – informację o miejscu jej pobytu, płci, przybliżonym wieku czy posiadanym zwierzęciu natychmiast otrzymają wolontariusze Towarzystwa, którzy otoczą taką osobę opieką.

Pomysłodawcą i twórcą aplikacji Arrels jest Ferran Busquets z Barcelony, który pod egidą Fundacji Arrels niesie pomoc osobom mieszkającym na hiszpańskich ulicach. Teraz aplikacja dostępna dla urządzeń z systemem Android i IOS umożliwi skuteczny przepływ informacji o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy i wsparcia w placówkach Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta.

Okres jesienno-zimowy to dla bezdomnych najtrudniejszy czas, w którym każda minuta może zaważyć o ich zdrowiu i życiu. Wykluczenie społeczne powoduje, że takim osobom pomaga się mniej chętnie. A nawet jeśli pojawi się taka chęć pomocy, to czas, w którym ma to miejsce niestety nie zawsze jest sprzymierzeńcem. Przełom w działaniach stanowi pierwszy w Polsce i w tej części Europy lokalizator osób bezdomnych, który już teraz oddajemy w ręce mieszkańców Gdańska – tłumaczy Dagmara Rybicka, rzecznik prasowy Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta.

– Wierzę, że wspierając działania Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta – najpierw w Gdańsku, a w przyszłości także w innym miastach, możemy przyłączyć się do poprawy sytuacji osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością. Kampania wpisuje się w strategię Energi na rzecz zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu, dlatego pragniemy udzielać wsparcia najbardziej potrzebującym pomocy, w tym osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym – mówi Alina Skorb-Gała, kierownik Wydziału ESGw Energa SA. – To szczególnie ważne, aby nieść taką pomoc, zwłaszcza w dobie pandemii.

– Mamy nadzieję, że hasło aplikacji „Klikasz w wirtualu i pomagasz w realu. Pomóż nam odnaleźć bezdomnych” faktycznie zaangażuje gdańszczan. Życie bywa nieprzewidywalne, a historie podopiecznych Towarzystwa udowadniają, jaką lawinę następstw może wywołać jeden mały błąd, czy źle podjęta decyzja. Naszym wielkim marzeniem jest, aby aplikacja Arrels pozwoliła postawić pierwszy krok na drodze do edukacji i łamania stereotypu osoby bezdomnej, jak również by stała się dostępna w 67 miastach, w których Towarzystwo ma swoje Koła –dodaje Dagmara Rybicka.

Kampania społeczna Arrels potrwa do 22 listopada br. Szczegóły dostępne będą na stronie internetowej i profilu facebookowym Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Gdańskie.

Partnerem Strategicznym wydarzenia jest Energa Grupa Orlen, która wspiera kampanię Arrels w ramach Strategii CSR Grupy Energa. Partnerami inicjatywy są Urząd Miasta Gdańska oraz Fundacja Arrels. Dogrona Patronów Medialnych należą Radio Eska i portal gdansk.pl

***

Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta (TPBA) jest najstarszą i największą w Polsce, niezależną organizacją dobroczynną, niosącą od 40 lat pomoc osobom bezdomnym i ubogim, w duchu swego Patrona Św. Brata Alberta. W 67 miastach na terenie całego kraju prowadzi 132 ośrodki i placówki, oferujące różnorodną pomoc wszystkim potrzebującym. Gdańskie Koło TPBA prowadzi 15 ośrodków, zlokalizowanych na terenie całego Trójmiasta, w których każdego dnia około 1000 osób korzysta ze specjalistycznego wsparcia, zapewnianego przez doświadczoną kadrę.

5/5 – (2 głosów)