Together Magazyn » Kultura » ALEKSANDER I PIĘKNA HELENA

ALEKSANDER I PIĘKNA HELENA

Już w kwietniu na rynku księgarskim w całej Polsce ukazała się powieść historyczna gdańskiego pisarza Zenona Gołaszewskiego, zatytułowana „Aleksander i piękna Helena”. W tej na poły biograficznej i mocno opartej na realiach epoki książce autor ukazuje dzieje życia i miłości króla polskiego Aleksandra Jagiellończyka i jego małżonki Heleny Rurykowiczównej.

Inspiracją do jej napisania był ich pobyt w nadmotławskim grodzie, który uznali za najpiękniejsze chwile swego życia. Para ta to postacie, które w naszej historii traktowane są dziwnie po macoszemu. Poza wąskim gronem specjalistów i miłośników historii w zasadzie nikt o nich nie pamięta. A przecież stanowili niezwykłą parę: zakochaną w sobie bez pamięci, do ostatnich chwil swego życia; nadto Helena, w zgodnej opinii współczesnych, była najpiękniejszą kobietą swojej epoki. Skąd zatem ta zasłona milczenia? I dlaczego ówcześni możnowładczy dołożyli starań, by zamienić ich życie w koszmar, dramat na miarę Szekspira? Treść powieści stanowi równocześnie próbę rozwiązania tej zagadki.

W książce nie brak też postaci wywodzących się z Gdańska, jak również pochodzących z Pomorza zaciężnych żołnierzy. Król Aleksander zgodził się także na wysłuchanie na zamku malborskim najsłynniejszego pomorskiego rozbójnika, naszego rodzimego Robin Hooda – Szymona Materna. Autor ze szczególną lubością i pietyzmem starał się odmalować pobyt królewskich małżonków w Gdańsku i jego okolicach.

 Aleksander i piękna Helena

Zenon Gołaszewski

Wydawnictwo Bellona, Warszawa 2014.

Oprawa miękka, 472 stron

Zenon Gołaszewski – historyk, tłumacz, pisarz, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jest autorem zarówno książek popularnonaukowych, jak i powieści historycznych, m. in.: Bracia polscy w Gdańsku i okolicach (2008), Elementarz gdańszczanina (2008), Szepty Raduni, szepty Motławy (2009), Baśni z grodu Neptuna (2010), Złotej Twierdzy 2011).

Oceń