Together Magazyn » Aktualności » Czy życie jest grą? A jeśli tak, czy w takim razie znamy jej zasady? Czy kontrolujemy jej przebieg?

Czy życie jest grą? A jeśli tak, czy w takim razie znamy jej zasady? Czy kontrolujemy jej przebieg?

Bohaterowie Szekspira postawieni są pomiędzy ułudą wolnej woli a siłami przeznaczenia, z którym próbują się mierzyć. Lady Makbet wyzywa los na śmiertelny pojedynek. Jej ostrogą jest niepohamowana ambicja i żądza władzy. Rozgrywa swoją partię, bezpardonowo usuwając przeciwników swojego męża, stojących na drodze do rządów autorytarnych i niekwestionowanych.

Monodram ukazuje nam Lady Makbet we współczesnym otoczeniu, jako jedną z nas. Sprawcę czy ofiarę, rządzącą czy rządzoną, twórczynię czy dzieło? Jest to nie tylko portret kobiety bezwzględnie dążącej do celu, ale również próba przyjrzenia się mechanizmom władzy, które korumpują, odcinają od rzeczywistości, uzależniają i zacierają granicę między dobrem a złem sprawiając, że usprawiedliwiamy wszystkie metody jej sprawowania.

Fragmenty recenzji:

„Agnieszka Skawińska nie tylko ma świetny kontakt z publicznością, ale także dysponuje wieloma umiejętnościami aktorskimi. Piękna, współczesna kobieta skupia na sobie uwagę i potrafi świetnie poprowadzić emocje widza przez mroczną historię opowiedzianą słowami Szekspira”

Marzena Bakowska – Radio Gdańsk

„Bez wątpienia aktorka świetnie poradziła sobie w roli femme fatale – budując na scenie silną osobowość, która właściwie sama dokonuje morderczych czynów posługując się do tego niemal bezwolnym mężem. Jest w niej ogromna potrzeba kontroli, bohaterka powoli zatraca się w swoich czynach tracąc kontakt z rzeczywistością. Zdaje się w każdym widzieć zagrożenie i pozbywa się wszystkich potencjalnych wrogów bez chwili zastanowienia”

Magdalena Łoboda – My3miasto.pl

Niezwykle efektowny i oryginalny pomysł, by na potrzeby spektaklu stworzyć prostą grę komputerową autorstwa Janusza Bociana, daje duże możliwości interpretacyjne, z czego błyskotliwie korzysta reżyserka, przeinterpretowując „Makbeta” na potrzeby spektaklu.

Łukasz Rudziński – Trójmiasto.pl

W.H. Auden podczas jednego ze swoich wykładów o Shakespearze powiedział, że Lady Makbet „popełnia samobójstwo, ponieważ jest bardziej samotna niż Makbet, a jest bardziej samotna, gdyż z ofiarą związana jest jedynie pośrednio…” Lady M. nie jest z nikim związana w sposób fizyczny, namacalny. Jest sama, siedzi w swoim mieszkaniu nad kolejnym kubkiem czarnej kawy i rozmawia z postaciami komputerowymi. Nie ma przy niej nikogo żywego, chwyta się więc wymyślonego świata na ekranie, by zupełnie nie zwariować. Dlaczego tak jest? Czy ludzie w świecie rzeczywistym nie spełnili jej wygórowanych oczekiwań? Czy boi się, że mogliby jej zagrozić, zajrzeć pod wygładzoną fasadę i zobaczyć chaos? A może to ona została przez nich odrzucona? Czy taki los był jej przeznaczony, czy jest raczej wynikiem jej świadomych wyborów? Na te pytania każdy widz będzie musiał odpowiedzieć sobie sam podczas spektaklu.

Katarzyna Gajewska – Dziennik Teatralny

 

Twórcy:

Ida Bocian – aktorka, reżyserka, scenarzystka, animatorka kultury. Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej. Aktorka Teatru Stacja Szamocin, Teatru Stajnia Pegaza, Teatru Off de BICZ oraz Teatru Gdynia Główna. Prezes Fundacji Klinika Kultury, dyrektor i współzałożycielka Teatru Gdynia Główna.

Agnieszka Skawińska – Aktorka współpracująca z Teatrem Polskim w Szczecinie, Teatrem Gdynia Główna oraz Teatrem Czwarte Miasto w Gdyni. Absolwentka Państwowego czteroletniego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Instruktorka teatralna w Miejskim Domu Kultury w Rumi. Założycielka Pomorskiego Teatru Nobilis z Rumi. Instruktorka teatralna w konkursie “Małych form teatralnych” w Gdyni w latach 2014, 2015. Doceniona przez publiczność w Trójmieście, Szczecinie a także za granicą (Kanada, Szwecja, Niemcy, Rumunia) m.in za spektakle “Romanca”, “Opera za trzy grosze”, “Romeo i Julia 1939”, “Kabaretione czyli groch z kapustą”, “Być jak Maria Janion”, “Dyzio ma dość”, “Oldstar czyli Wojna Wyjcom”, “Balladyna”, “Zło tańcem zwyciężaj”, “Markcy”, “Jak Wam się podoba”.

Janusz Bocian – reżyser, scenarzysta, twórca komputerowych efektów specjalnych. W branży filmowej działa od 1999 roku, ale z zamiłowania filmy kręcił już od 10 roku życia. Tworzył efekty między innymi do „Czasu Honoru”. Spośród wielu jego zainteresowań najważniejszym jest rekonstrukcja historyczna, w ramach której reżyseruje niektóre największe inscenizacje historyczne w Polsce.

Lady M

na podstawie Makbeta Williama Szekspira

w tłum. Leona Ulricha

reżyseria: Ida Bocian

obsada: Agnieszka Skawińska

oprawa wizualna: Janusz Bocian

rap: Marcin „Kolec” Kolczyński

światło: Marzena Chojnowska

Teatr Gdynia Główna

19 marca godz. 19

Bilety: 25/ 35 zł

Rezerwacja:

tel. 58 351 15 12

kom. 600 306 634; 600 306 632

teatr@teatrgdyniaglowna.pl

sprzedaż online: http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/

Teatr Gdynia Główna

Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia,

Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)

www.teatrgdyniaglowna.pl

Lady M. - fot Krzysztof Winciorek 10 Tymoteusz- zdjecia z próby fot. Marzena Chojnowska 5

 

Oceń