Jeszcze przed narodzinami, w okresie starania się o dziecko, lektura może być swoistym kompendium wiedzy na temat rodzicielstwa. W różnoraki sposób, często z dodatkiem humoru, wplecionych historii lub odpowiedzi ekspertów na ważne pytania, może dostarczać teorii przyszłej mamie i tacie. Książki na czas poporodowy, oprócz cennych informacji, dodadzą otuchy czy uspokoją świeżo upieczonych rodziców.
- „Mamo Tato co Ty na to? O opiece, pielęgnacji i rozwoju Waszego maleństwa”
Paweł Zawitkowski, Wydawnictwo Znak
Encyklopedia wiedzy o dzieciach zawarta w bogato ilustrowanej książce. Przygotowana została przez fizjoterapeutę, autora wielu publikacji na temat wspomagania rozwoju dziecka. Ponadto znajdziemy w niej również wypowiedzi neurologa, psychologa czy logopedy. Każdy rodzic, sięgając po tę książkę, może się zagłębić w wartościową opowieść o rozwoju niemowląt czy o opiece i potrzebach małych dzieci. Teoria macierzyństwa i ojcostwa zawarta w lekturze świetnie przygotuje rodziców do codziennej praktyki. Uchroni przed popełnianiem błędów w wychowaniu oraz opiece czy po prostu pomoże przyszłym i obecnym rodzicom zrozumieć dzieci.
- „Ciężarówką przez 9 miesięcy. Przewodnik po ciąży i okolicach”
Kaz Cookie, Wydawnictwo Insignis
Tytuł lektury może sugerować, że jest ona typowym poradnikiem dla przyszłych rodziców. W rzeczywistości ma ona z taką pozycją mało wspólnego. Oczywiście zawiera przydatne informacje, mnóstwo odpowiedzi na trapiące i bardzo ważne pytania, jednak wszystko jest okraszone dowcipem. Dzięki ironii i dobremu humorowi, książka może pozytywnie nastawić przyszłych rodziców na piękny czas w ich życiu, czyli na pierwsze wspólne dziewięć miesięcy z ich dzieckiem. Ponadto lektura opisuje historię jednej ciąży. Opowieść przeplatana jest przydatnymi radami. To właśnie brak suchych informacji wyróżnia tę pozycję na tle innych.
- „Para z dzieckiem”
Zofia Milska-Wrzosińska, Wydawnictwo Jacek Santorski & Co.
Pojawienie się dziecka w życiu dwojga ludzi może wywrócić ich świat do góry nogami. Książka może stanowić idealną wskazówkę dla rodziców, którzy szukają odpowiedzi na pytania dotyczące trudnych sytuacji z małym człowiekiem. Sama formuła książki to aspekt, który może przyciągnąć czytelników. Lektura zawiera bowiem listy czytelników publikowane w gazetach, takich jak: „Wysokie Obcasy” i „Dziecko”. Do każdego pytania dołączona jest rzetelna odpowiedź pani Zofii. Jej komentarze psychologiczne mogą być świetną wskazówką dla rodziców, a także okazją do zastanowienia się nad rodzicielstwem i nad związkiem.
- „Wychowanie bez nagród i kar. Rodzicielstwo bezwarunkowe”
Alfie Kohn, Wydawnictwo MIND
Jak nie sięgnąć po książkę, która zdobyła najważniejszą amerykańską nagrodę dla książek parentingowych w 2006 roku? Napisana przez amerykańskiego psychologa, eksperta od edukacji i wychowania, podważa behawiorystyczne podejście do wychowania zorientowane na posłuszeństwo dziecka. Lektura, choć kontrowersyjna, ma rzesze wiernych zwolenników. Uczy, jak wychować dzieci z szacunkiem, bez manipulacji czy przemocy słownej. Zmienia myślenie o wychowaniu, podpowiada, w jaki sposób budować relacje z dzieckiem. Warto ją przeczytać, poznać pojęcie „rodzicielstwa bezwarunkowego” i wyrobić w danym temacie właśnie zdanie.
- „Być rodzicem i nie skonać”
Tom Hodgkinson, Wydawnictwo W.A.B.
By dziecko było szczęśliwe, wcale nie trzeba kupować mu coraz to nowszych zabawek czy zapełniać mu całego czasu w ciągu dnia – oto jedna z tez stawiana w książce. Propozycja dla rodziców od rodzica, który dzieli się swoim doświadczeniem. Ponadto swoje poglądy Tom Hodgkinson zestawia z przykładami z literatury fachowej. Do tego dorzuca jeszcze humorystyczne anegdoty i tym sprawia, że książka jest w pełni wartościowa, a także przyjemna dla rodziców. Po lekturze można nabrać dystansu i wcielić niektóre rady w życie. Spróbujcie!
- „Poradnik dla zielonych rodziców”
Reni Jusis, Magda Targosz, Wydawnictwo Mamania
Eko-mamy, czyli autorki książki, przekonują, że zielony to najmodniejszy kolor. Nawet w kwestii wychowania dziecka. Zachęcają do rodzicielstwa, które jest bliskie natury. Razem z profesorem pediatrii, położną, psychologiem dziecięcym przekonują do naturalnych kosmetyków, wielorazowych pieluszek czy chust do noszenia dziecka. Książka ma charakter wywiadu, znajdziemy więc w niej wiele odpowiedzi na nurtujące pytania. Ponadto można skorzystać z przepisów na zdrowe potrawy. Obowiązkowa pozycja dla rodziców, którzy zaczynają lub chcą rozpocząć „ekoprzygodę” razem z dzieckiem.
- „Dziecko bez kosztów. Przewodnik po niekupowaniu”
Giorgia Cozza, Wydawnictwo Mamania
Przerażenie rodziców związane z ciągłym kupowaniem niezbędnych rzeczy dla dziecka, jeszcze przed jego narodzinami – to naturalne uczucie. Książka może być idealnym lekarstwem na uspokojenie. Pokazuje bowiem, że masa gadżetów i przedmiotów dla dziecka to mit. Okazuje się, że większość z nich jest zwyczajnie zbędna, a nawet szkodliwa. Rodzic po lekturze może się nauczyć rozsądnego podejmowania decyzji w sklepie. Może stać się bardziej świadomy i nie pozwoli, by konsumpcja złapała go w swoje sidła.
- „Nie strach się bać. Jak rodzicielstwo poprzez zabawę radzi sobie z lękami dzieciństwa”
Lawrence J. Cohen, Wydawnictwo Mamania
Pytanie drugiego kurczaka czy System Bezpieczeństwa Twojego dziecka – między innymi takie zagadnienia poznasz podczas czytania tej lektury. Pozycja dla rodziców starszych dzieci, ale nie tylko – idealna na przygotowanie do oswojenia przyszłych lęków dziecka. Autorka pomaga w zrozumieniu emocji dziecka. Uczy skutecznych strategii w radzeniu sobie z wszelkimi obawami pociech, tak by czuły się bezpiecznie i nabrały odwagi.
- „Pierwsza pomoc dla dzieci i niemowląt”
Mikołaj Łaski, Wydawnictwo Sierra Madre
Wydaje się, że ta książka w świetle pozostałych poradników powinna być numerem jeden i musi stanowić pozycję konieczną dla rodziców. Autor – wieloletni ratownik – opisuje w niej 30 najczęstszych nagłych wypadków, na które narażone są niemowlęta i dzieci. Może być nie tylko przydatna w nauce przed ewentualną niebezpieczną sytuacją, ale także w jej chwili pozwala na natychmiastową reakcję. Wyrazisty spis treści może szybko pomóc zestresowanym rodzicom. Z pewnością po jej lekturze każdy rodzic będzie spokojniejszy i w sytuacji nagłego ataku duszności czy utraty przytomności będzie wiedział, jak postępować.
- „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”
Adele Faber, Elaine Mazlish, Wydawnictwo Media Rodzina
Jak rodzą się konflikty i niedomówienia? Co zrobić, by dziecko słuchało poleceń i je wykonywało? Co zmienić, aby nasza komunikacja z dzieckiem była lepsza i bardziej skuteczna? Odpowiedzi na powyższe pytania dostarczy właśnie ta książka. Autorki omawiają nieodłączny element naszego życia, czyli komunikację, rozkładając ją na czynniki pierwsze. Wartościowy poradnik, do którego można wracać także po lekturze – w każdej sytuacji, w której nie wiemy jak reagować. Tak by komunikacja, a tym samym – wychowanie, przynosiły tylko pozytywne efekty. Książka ma poniekąd charakter „instrukcji obsługi”, ale korzystać z niej nie muszą tylko rodzice. Przyda się każdemu, kto ma do czynienia z dziećmi, a także pozostałym osobom, by po prostu usprawnić kontakty międzyludzkie.
- „Dziecko dzień po dniu”
Pamela Druckerman, Wydawnictwo Literackie
Zasady francuskiego wychowania zawarte w jednej lekturze. Podane jak „na tacy” oczywiste rady, dające do myślenia czy zabawne. Takie, które mogą ułatwić życie świeżo upieczonym rodzicom. Autorka daje także dużo swobody we wcielaniu opisanych zasad w życie. Podkreśla, że należy uwzględniać przede wszystkim swoją sytuację, a każdą zasadę można dostosować pod swoje wychowanie dziecka. „Dziecko dzień po dniu” może stanowić także refleksję nad polskim modelem kształcenia dziecka. Autorka opisuje rodzicielstwo postrzegane przez francuskie matki. Warto sprawdzić, czy opisane rady sprawdzą się w naszym kraju.
- „Drugie dziecko. Podręcznik przetrwania”
Naia Edwards, Wydawnictwo Mamania
Oczekiwanie na drugie dziecko może być dla rodziców jeszcze większym wyzwaniem niż czas przed narodzinami pierwszego. Książka może się okazać nośnikiem wielkiego wsparcia, którego potrzebuje w tym czasie nie tylko matka, ale także ojciec. Historie rodziców dwójki dzieci, opisane doświadczenia i praktyczne porady zdecydowanie ułatwią „przetrwanie” danego okresu, który po lekturze już nie będzie wydawał się taki trudny. Lektura podpowie, jak poinformować starsze dziecko o rodzeństwie czy przygotuje też do ewentualnej zazdrości między nimi. Ponadto „Drugie dziecko. Podręcznik przetrwania” opisuje prawdziwą, czasami ciemną stronę macierzyństwa, dlatego jest tak ważną książkową pozycją dla rodziców.
Tekst: Natalia Dembek