Together Magazyn » Aktualności » Zegar z najdłuższym wahadłem na świecie w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska

Zegar z najdłuższym wahadłem na świecie w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska

W dniu 16.12.2016 r. o godz. 15:00 w Muzeum Nauki Gdańskiej, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska zostanie zaprezentowany zegar z najdłuższym wahadłem na świecie. Jego mechanizm został zamontowany w wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku, gdzie mieści się instytucja kultury. Gdańskie muzeum podejmie starania, aby wpisać eksponat do Księgi Rekordów Guinnessa. Według zestawienia konkurentem gdańskiego zegara jest jego chiński odpowiednik z Ganzhou o długości wahadła wynoszącej 12,8 m. W przygotowanie konstrukcji były zaangażowane firmy Haco, Przedsiębiorstwo Produkcyjne Adamus oraz Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o.

Zamysł, aby w Gdańsku znalazł się taki chronometr dojrzewał w głowach pracowników od dawna. Będzie on na pewno jedną z ciekawszych atrakcji naszego miasta – ośrodka, które słynie z pomiaru czasu, głównie za sprawą Jana Heweliusza. W tej dziedzinie, tak jak w astronomii, gdańszczanin był geniuszem. Nasz oddział poprzez zgromadzone w nim eksponaty nawiązuje do tej cechy ludzkiego umysłu.” – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Pomysłodawcą i orędownikiem budowy zegara w Gdańsku jest dr inż. Grzegorz Szychliński – kierownik Muzeum Nauki Gdańskiej, który nie wyklucza zmiany roboczej nazwy zegara, czyli „P31m”.

Wytypowaliśmy już kilka nazw, które byłyby adekwatne dla tego eksponatu, ale chcemy poznać opinię gdańszczan – to w końcu nasze wspólne dobro. Dopiero z nową nazwą zegara będziemy się ubiegać o wpisanie go do Księgi Rekordów Guinnessa. Mogą się Państwo zapytać, czemu zbudowaliśmy tak wielki mechanizm? W Genewie znajduje się odpowiednik P31m. Jego długość wynosi 30,05 m. – to jest nasz główny konkurent.” – dodaje dr Szychliński.

Zegar będzie można zobaczyć bezpłatnie w styczniu 2017 r., choć gdańskie Muzeum zaprezentowało go wyjątkowym – najmłodszym, potrzebującym gdańszczanom w ramach Mikołajek.

Nasze Muzeum jest otwarte na najmłodszych i staramy się im pomagać na miarę możliwości. Gościliśmy w naszym oddziale dzieci z Domu im. Janusza Korczaka w Gdańsku oraz Domu Pomocy Społecznej z gdańskiej Oruni. Miały one okazję zobaczyć P31m, działające czasomierze z XVIII w., które dla nich uruchomiliśmy, a także wysłuchać muzyki z carillonów zamontowanych na wieży kościoła św. Katarzyny.” – zapewnia dr Szychliński.

Więcej informacji o tym wydarzeniu ukaże się na stronie Muzeum www.mhmg.pl a także jego profilu facebookowym.

zaproszenie

http://www.guinnessworldrecords.com/world-records/largest-pendulum-regulated-clock

Informacje o zegarze wahadłowym w Genewie pochodzą od dr inż. Grzegorza Szychlińskiego. Według kierownika MNG w Genewie znajduje się jeszcze jeden zegar, ale mniejszy – jego wymiary to ok. 25 m. W Edynburgu też jest jeden – szkocki mechanizm jest zbliżony w rozmiarach ok. 20 metrów. Muzeum nie znalazło informacji o większych mechanizmach od tego, który będzie w Gdańsku.

GDZIE?:

Muzeum Nauki Gdańskiej, oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

Wielkie Młyny 10; Gdańsk

KIEDY?:

Inauguracja: 16.12.2016 r., godz. 15:00

Oceń