Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak wybrać najlepszą ofertę internetu?

Jak wybrać najlepszą ofertę internetu?

Dzisiaj użytkownik chcący zmienić połączenie internetowe ma trudny orzech do zgryzienia. Wybór jest bowiem tak duży, że naprawdę nie łatwo jest podjąć trafną decyzję. Skąd wiedzieć, jaką technologię połączenia z internetem wybrać? Na co trzeba koniecznie zwracać uwagę, a co jest mnie ważne przy tym wyborze?

Jak szybko działa internet?

Nie ma wątpliwości, że prędkość internetu to zdecydowanie jeden z podstawowych parametrów branych pod uwagę przez użytkowników. Niemniej jednak, tak naprawdę nie zawsze jest to kluczowy parametr. Wszystko zależy od tego, do czego dany użytkownik wykorzystuje internet. Niektórzy jedynie korzystają z przeglądarek internetowych, które nie potrzebują internetu o maksymalnej prędkości. Jeśli jednak wykorzystuje się internet również do bardziej wymagających rzeczy, warto zadbać, aby połączenie działało odpowiednio szybko.

Jeśli chodzi o porównanie prędkości najpopularniejszych technologii połączeń internetowych, bardzo dobrze pod tym względem wypada z pewnością tradycyjny internet kablowy i światłowodowy – w tym wypadku prędkość transferu jest ograniczana jedynie wybraną przez nas taryfą u operatora. Nieco gorzej pod tym względem wypada technologia LTE – maksymalna osiągana prędkość transferu oscyluje w granicach 100Mb/s oraz operatorzy często odgórnie narzucają limity przesyłu danych – najczęściej w zakresie od 50 do 250 GB co dla typowego wykorzystania powinno być wystarczające ale w przypadku odtwarzania filmów wysokiej jakości może być problematyczne. Chcąc wybrać odpowiednią ofertę internetu LTE w Gdańsku dedykowaną dla Twojego miejsca zamieszkania – oprócz poszukiwań na własną rękę – warto skorzystać z usług porównywarek usług telekomunikacyjnych, które w prosty i sprawny sposób przedstawią najważniejsze parametry oferty. 

Który internet jest najstabilniejszy?

Niewątpliwie, nic nie da nawet najlepsza prędkość internetu, jeśli połączenie jest niestabilne. Nie sposób bowiem brać udział w grach sieciowych, ani prowadzić rozmowy wideo, jeśli co kilka minut traci się połączenie. Tak więc jaki internet wybrać, aby uniknąć niestabilności połączenia? Generalnie, zarówno internet kablowy, jak i internet LTE są bardzo stabilne.

Technologię kablowe i światłowodowe generalnie są podatne na niewiele zakłóceń. Niemniej jednak, do urywania połączenia może dojść wskutek awarii infrastruktury lub systemu. Innymi słowy, niestabilność zależy od operatora. Jeśli natomiast chodzi o LTE, operator nie ma czasami wpływu na niestabilność połączenia, role odgrywa tu wiele innych czynników takich jak bliskość nadajników, ilość użytkowników korzystających z danej  stacji bazowej, warunki atmosferyczne czy ukształtowanie terenu.  

Dostępność internetu

Wiele osób jest pozbawionych wyboru miedzy internetem kablowym, a internetem LTE z racji tego, że ten pierwszy nie jest wszędzie dostępny. Dlatego po mimo ograniczeń technologii LTE warto rozważyć tą opcje tym bardziej, że powstaje coraz więcej nadajników, wzrastają szybkości oraz limity przesyłania danych.  Jednakże, nawet duża liczba nadajników nie rozwiązuje pewnych problemów związanych z internetem LTE a  dostępność internetu LTE zawsze będzie do pewnego stopnia ograniczona. Dlatego też, na wsiach oraz terenach słabo zaludnionych dobrą alternatywę może stanowić internet satelitarny.

5/5 – (1 głosów)