Aranżacja współczesnego ogrodu wymaga nie tylko zaplanowania rozkładu rabatek i ścieżek oraz dopasowania odpowiednich do warunków glebowych roślin. To również potrzeba spojrzenia na estetykę i organizację terenu, w której zdecydowaną rolę odgrywa mała architektura drewniana.

Co wybrać do ogrodu przy domu lub na działce rekreacyjnej, aby całość tworzyła efektowne i estetyczne wrażenie? Altana ogrodowa, a może sezonowy pawilon ogrodowy? Możliwości jest wiele, a tworzenie aranżacji ogranicza jedynie wyobraźnia…

Drewniana oprawa zieleni

Trudno wyobrazić sobie, że można udekorować ogród, który sam w sobie z założenia jest już miejscem o wyjątkowych walorach estetycznych. Piękno roślin, podobnie jak piękno doskonałego obrazu, wymaga odpowiedniej oprawy, aby było w pełni dostrzegane i doceniane. Współczesne trendy w aranżacji ogrodów to zarówno moda na uporządkowanie, tworzenie miejsc starannie zaplanowanych z roślinami sadzonymi pod linijkę, jak i ogrody naturalne. Te ostatnie nie oznaczają jednak pozostawiania krzewów, bylin i drzew samym sobie, lecz wymagają starannej pielęgnacji i kontroli, aby nie przekształciły się w kępę chwastów.

Piękny ogród wymaga odpowiedniej oprawy, jaką jest mała architektura ogrodowa. Jej obecność w ogrodzie ma podwójne znaczenie, bowiem pozwala ona na uporządkowanie nasadzeń, zapewnia podpory dla roślin, wyznacza im miejsca. To wszelkiego typu pergole, płotki, drabinki, kosze i donice oraz wiele innych tego typu rozwiązań. Z drugiej strony drewniane dodatki są piękną dekoracją – samodzielnie lub w połączeniu z opinającymi je czy wypełniającymi roślinami.

Altany ogrodowe z Produktyogrodowe.pl (więcej zdjęć po kliknięciu)

Altana ogrodowa – romantyczny domek z drewna

Do małej architektury zalicza się też altana ogrodowa. Jej ustawienie nie wymaga już dziś tak wiele miejsca z uwagi na rozmaitość wzorów. Te najmniejsze, zaprojektowane na planie kwadratu zajmują niewiele więcej miejsca niż tradycyjny ogródek skalny czy oczko wodne. Atutem altany ogrodowej jest możliwość połączenia jej funkcji dekoracyjnej z praktyczną, dzięki czemu nie tylko ozdobi teren, ale też zapewni ochronę przed słońcem i deszczem. Konstrukcje drewnianych altan są przemyślane tak, aby efektownie wkomponowywały się w przyrodę, a dzięki ażurowym bokom pozwalają zachować kontakt z naturą.

Altanki ogrodowe to również sposób na przywrócenie klimatu z dawnych lat i stworzenie pięknego, romantycznego domku porośniętego kępami róż. Wybór odpowiedniej odmiany krzewów sprawi, że ten wyjątkowy bukiet będzie zdobił ogród od wiosny do późnej jesieni, zapewniając też intymny zakątek, sprzyjający rozmowom i spędzaniu czasu we dwoje. Drewniane altany ogrodowe w atrakcyjnych cenach dostępne na ProduktyOgrodowe.pl.

Mała architektura, czyli ogród jak z bajki
5 (100%) 1 vote

O Autorze

Mat. Redakcyjne

Magazyn Together - Rodzinna strona Trójmiasta

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany