Ci, którzy zdecydowali się zobaczyć pierwszy w Polsce koncert Hansa Zimmera w Ergo Arenie w Gdańsku byli zachwyceni. Artysta dostał owacje na stojąco.

Hans odwzajemnił się polskiej publiczności wielkim uznaniem. „Kocham Polskę i Polaków za to, że dla Was muzyka to po prostu muzyka. Nie rozróżniacie i nie oceniacie jej przez pryzmat stylu i rodzaju, jak wiele innych narodów.” – tak artysta ocenił publiczność zgromadzoną w Ergo Arenie w Gdańsku. Sympatia Zimmera i widzów zgromadzonych na koncecie była wzajemna. Również muzycy zaprezentowali niezwykłą energię.

Zespół, towarzyszący Zimmerowi składa się z muzyków z całego świata. Nie brakuje wśród nich również Polaków. W Łodzi dołączy do zespołu Aleksander Milwiw – Baron z zespołu Afromental.

zimmer1

Aby band w ogóle był prawdziwym bandem musi w nim być przynajmniej jeden Polak.” Zimmer najwyraźniej nie może się doczekać Barona.

Koncert w Krakowie został wyprzedany. Ci, którzy czekali z decyzją na ostatniej chwili maja jeszcze szansę na ostatnie bilety na koncert w Łodzi.

Każdy występ w ramach obecnej trasy to wyjątkowy spektakl audiowizualny. Wizualizacje i światła zostały zaprojektowane przez światowej sławy Marca Brickmana. Marc jest dobrze znany fanom spektakularnych koncertów. Pracował ze wszystkimi – od Pink Floyd, przez Nine Inch Nails po Barbrę Streisand. Jest również odpowiedzialny za oświetlenie Empire State Building w Nowym Jorku. Koncerty Hansa Zimmera będą nie tylko brzmiały, jak żaden inny, ale również wyglądały, jak żaden inny.

Podczas koncertów w Polsce Hansowi Zimmerowi towarzyszy chór, Czeska Narodowa Orkiestra Symfoniczna oraz zespół w składzie:

Aleksander Milwiw-Baron – gitara

Mike Einziger – gitara

Guthrie Govan – gitara

Czarina Russell – wokal, dzwony rurowe
Lebo M. – wokal

Yolanda Charles – gitara basowa
Tina Guo-Morabito – wiolonczela

Ann Marie Calhoun – skrzypce

Nick Glennie-Smith – instrumenty klawiszowe, akordeon
Steve Mazzaro  – instrumenty klawiszowe, gitara

Richard Harvey – instrumenty dęte drewniane

Satnam Ramgota – instrumenty perkusyjne

W ramach trasy Hans Zimmer On Tour w Polsce odbędą się 3 koncerty:

30 kwietnia w Ergo Arena, Gdańsk

1 maja w Atlas Arena, Łódź

3 maja w Tauron Arena, Kraków

Bilety do nabycia na www.eventim.pl oraz w punktach sprzedaży.

***

Urodzony w Niemczech Hans Zimmer jest uznawany za jednego z najbardziej utalentowanych muzyków Hollywood, chociaż jego pierwszy muzyczny sukces wcale nie wiązał się z muzyką filmową. Popularność zdobył jako członek popowej grupy The Buggles. Ich przebój Video Killed the Radio Star stał się wielkim hitem na całym świecie i był pierwszym teledyskiem wyemitowanym w MTV. 

zimmer5

Do świata muzyki filmowej Zimmer wkroczył w Londynie, w trakcie swojej długiej współpracy z wielkim kompozytorem i mentorem Zimmera Stanleyem Myersem‚ z którym napisał muzykę do brytyjskiej komedii “Moja piękna pralnia”. Bardzo szybko zaczął dostawać propozycje pracy przy filmach już samodzielnie. Jednym z jego wielkich sukcesów z tamtego czasu była muzyka do bardzo uznanego przez krytyków i publiczność “Świata na uboczu”. Pisząc muzykę do tego filmu jako jeden prekursorów połączył tradycyjną muzykę z nowymi technologiami. Dzięki temu do dzisiaj uważany jest za ojca integracji nowoczesnej muzyki elektronicznej z tradycyjnymi orkiestrowymi aranżacjami. 

Punktem zwrotnym w karierze Hansa był rok 1988, kiedy został poproszony o napisanie muzyki do filmu “Rain Man”. Film dostał Oskara za najlepsze zdjęcia, a Zimmer po raz pierwszy był nominowany za najlepszą ścieżkę dźwiękową. Rok później skomponował muzykę do kolejnego filmu, który został nagrodzony za zdjęcia – “Wożąc Pannę Daisy” z Jessicą Tandy i Morganem Freemanem.

W 1990 roku ugruntował swoją pozycję jako kompozytor muzyki do oskarowych produkcji odbierając własną nagrodę za film “Król Lew”. Ścieżka do tego filmu sprzedała się w ponad 15-milionowym nakładzie, a poza Oskarem została nagrodzona również Złotym Globem, Tony, dwiema Grammy Awards oraz American Music Award. Zimmmer łącznie nominowany był do 7 nagród Złotego Globa, 7 Grammy’s i 7 Oskarów za: “RainMana”, “Gladiatora”, “Króla Lwa”, “Lepiej być nie może”, “Żonę Pastora”, “Cienką czerwoną linię”, “Księcia Egiptu” i “Ostatniego Samuraja”.

W 2000 roku Zimmer napisał muzykę do “Gladiatora”, za co dostał nominacje do Oskara, Złotego Globa i Nagrody Brytyjskich Krytyków Filmowych. Ścieżka dźwiękowa z tego filmu sprzedała się w ponad 3-milionach egzemplarzy na całym świecie, co spowodowało wydanie kolejnego albumu: “Gladiator: More Music From The Motion Picture”. W tym samym roku Hans napisał muzykę również do: “Mission: Impossible 2″‚ “Drogi do El Dorado” i “Co za tupet!”.

Nie sposób wymienić wszystkich filmów, do których Zimmer napisał muzykę, ale też mówiąc o nim nie można niedocenić przynajmniej tych najważniejszych: “Pearl Harbor”‚ “The Ring”, 4 filmy Ridleya Scotta: “Naciągacze”‚ “Hannibal”‚ “Helikopter w ogniu” i “Thelma i Louise”. Kolejne to: “Chłopaki mojego życia” i “Ich własna liga” Penny’ego Marshalla, “Prawdziwy romans” Quentina Tarantino, “Łzy słońca”, “Ognisty podmuch” Rona Howarda, “Szybki jak błyskawica”, “Biały labirynt” czy animowany “Mustang z Dzikiej Doliny” (do tego ostatniego 4 piosenki napisał wspólnie z Brianem Adamsem, w tym nominowaną do Złotego Globa “Here I Am.” 

Swój pierwszy koncert na żywo Zimmer dał podczas 27-go Flanders International Film Festival. Wystąpił wtedy ze stuosobową orkiestrą i stuosobowym chórem. Zagrał wybrane utwory z jego ścieżek do: “Gladiatora”‚ “Mission: Impossible 2″‚ “Rain Man”‚ “Król Lew” i “Cienkiej czerwonej linii”. Koncert został nagrany i wydany na płycie “The Wings Of A Film: The Music Of Hans Zimmer.” 

W 2003 roku Zimmer napisał muzykę do swojego setnego filmu i był to “Ostatni Samuraj” z Tomem Cruisem. Został za to nagrodzony Złotym Globem oraz Nagrodą Brytyjskich Krytyków Filmowych. W kolejnych latach skomponował muzykę do: “Lepiej późno niż później”, “Rybek z ferajny”, “Trudnych słówek”, “Madagaskaru”, “Kung Fu Panda”, “Incepcji”, “Hannibala”, “Sherlock Holmes”, “Piraci z Karaibów”, “Kod da Vinci”, Batman: początek”, “Karmazynowy przypływ”, ” Zniewolony. 12 Years a Slave”.

zimmer4

 

Polecane

O Autorze

Mat. Redakcyjne

Magazyn Together - Rodzinna strona Trójmiasta

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany