Together Magazyn » Aktualności » W tańcu detale mają znaczenie

W tańcu detale mają znaczenie

Taniec to jedna z rzadkich dziedzin, w które człowiek jest zaangażowany całkowicie – ciałem, duszą, umysłem. Tę niesamowitość widać w każdym zakamarku Studia Tańca Artistic, stworzonego z miłości do tańca, które jest nie tylko wspaniałym ukoronowaniem kariery baletowej, ale przede wszystkim miejscem, gdzie najdrobniejsze detale stanowią największe świadectwo profesjonalizmu. 

Już w chwili otwarcia Artistic można było odnieść wrażenie, że studio jest inne niż wszystkie taneczne miejsca na mapie Trójmiasta. Z resztą takie było założenie pomysłodawczyni Agnieszki Janury, która, kończąc karierę na deskach teatru i opery, zdecydowała, że najwyższy czas zatańczyć tę najważniejszą rolą – nauczycielki i mentorki, dzięki której zarówno profesjonaliści, jak i pasjonaci tańca postawią i udoskonalą taneczne kroki na drodze do samorealizacji. 

Zajęcia, na które zaprasza Studio Tańca Artistic, są wynikiem ponad 30-letniego doświadczenia Pani Agnieszki – lata spędzone przy drążku w szkole baletowej i brawurowo wytańczone solówki powodują, że nie ulega modzie, a kierunkuje ofertę na to, co uczestnikom w duszy gra. 

– Moje studio „siedzi” w mojej głowie. Propozycje, które znajdują się w grafiku zajęć, są w większości oparte na stworzonych przeze mnie programach. Bazą jest balet – pozwala uczestnikom na poczucie mięśni, odpowiednie ustawienie ciała i „dociągnięcie” nóg, których potrzebujemy w większości stylów tanecznych, jak jazz czy taniec towarzyski. Zdarza się, że para chcąca wejść na wyższy poziom nagle przekonuje się, że brakuje im klasyki przy obrotach, gracji rąk i całego port de bras (red. ułożenie rąk). Trafia do nas i wspólnie zaczynamy pracę u podstaw – tłumaczy Agnieszka Janura, właścicielka Studia Tańca Artistic.

Konstrukcja poszczególnych aktywności w Studio jest przemyślana. Zdaniem Pani Agnieszki współczesny tancerz powinien być wszechstronny, co jest możliwe, jeśli baletową bazę uzupełni akrobatyką i doświadczeniem w takich stylach, jak np. modern jazz.

– W szkole nie miałam zajęć akrobatyki i szybko okazało się, że był to błąd. Role na scenie wymagają kompleksowego przygotowania i gdy zdarzyło mi się wykonywać salto, był moment braku pewności – wspomina Agnieszka Janura. – Braki w wyszkoleniu generują ryzyko i przed tym staram się chronić moich uczniów, pomagając im rozwijać się w sposób bezpieczny i dostosowany do aktualnych możliwości ich ciała – podkreśla.

Dlatego sprzymierzeńcem doświadczonego zespołu instruktorów Studia Tańca Artistic są zajęcia skrojone na miarę uczestników w salach do ćwiczeń o najwyższym standardzie.

– Zdecydowałam się na profesjonalne wylewki i kilkupoziomowe maty, ponieważ jestem zdania, że tylko specjalistyczna podłoga taneczno-baletowa umożliwia ruch bezpieczny dla kręgosłupa. Mamy wzmocnione ściany, dzięki którym drążek będący największym przyjacielem na początku przygody z tańcem dobrze się trzyma. Odpowiednie nagłośnienie pozwala, aby muzyka przechodziła przez ciało – ta uwrażliwia, podpowiada kroki i jest szalenie istotna w trakcie zajęć z dziećmi, podczas których staramy się pobudzić ich wyobraźnię – opowiada.Pani Agnieszka ma pewność, że tańczyć każdy może. Wystarczy chcieć postawić pierwszy krok i pozwolić sobie na radość z ruchu, wsiąkając w taneczną atmosferę, którą przepełnione jest Studio Tańca Artistic z Gdańska.

5/5 – (2 głosów)