Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Siedem rzeczy, które powinieneś wiedzieć o stawach w układzie kostnym
pleased-young-female-doctor-wearing-medical-robe-stethoscope-around-neck-standing-with-closed-posture

Siedem rzeczy, które powinieneś wiedzieć o stawach w układzie kostnym

Dzięki sprawnie funkcjonującym stawom możliwy jest jakikolwiek ruch w organiźmie. Nie tylko kości i mięśnie, ale także właśnie stawy biorą udział w poruszaniu się każdej części naszego ciała. Funkcjonują, gdy poruszamy palcami czy zginamy kolana, bez nich żaden ruch nie byłby możliwy. Dlatego warto zadbać o swoje stawy, by utrzymać je na długo w formie i mieć sprawność ciała na wysokim poziomie.

Czym są stawy?

Staw to połączenie kości, których środek stanowi chrząstka i oplatająca ją torebka stawowa. Środek stawu stanowią łękotki stawowe, zrośnięte z torebką stawową. Chrząstki, które znajdują się pomiędzy kośćmi, pełnią funkcję amortyzacyjną. Znajdują się tam tzw. kaletki maziowe, można sobie je wyobrazić jako torebki wypełnione mazią, które umożliwiają ruch. Po zewnętrznej stronie stawów znajdują się więzadła, które wzmacniają połączenia stawowe. Stawy mają wpływ na prawidłową postawę oraz bezbolesne wykonywanie ruchów. Nieprawidłowa higiena życia, brak ruchu, a także nadmierna aktywność fizyczna oraz schorzenia reumatyczne mogą wpływać na pogorszenia się pracy stawów. Aby złagodzić powstały ból i polepszyć ruchomość stawów, możemy zdecydować się na uzupełnienie kwasu hialuronowego, który znajdziemy w roztworze suplasyn 1 shot.

Jak zadbać o stawy?

Wraz z wiekiem nasze stawy ulegają osłabieniu. Jednak samo zużycie stawów nie jest przyczyną ich chorób. Najczęściej mają na to wpływ inne czynniki. Należy zadbać o profilaktykę, na którą ma wpływ codzienna higiena życia. Korzystny wpływ ma na dobrą kondycję stawów ma umiarkowana aktywność fizyczna oraz dieta bogata w składniki odżywcze. Duży wpływ obciążającystawy ma nadwaga, która jest dość powszechnym problemem. Dlatego zrzucenie zbędnego balastu będzie odciążało nasze stawy i nie powodowało ich degradacji. Należy zwrócić uwagę na dietę i ograniczyć do minimum cukier i przetworzoną, a także wysoko kaloryczną żywność. Złe nawyki żywieniowe, nadmierna ilość cukru w diecie powodujestany zapalne, które nasilają stany chorobowe stawów. Warto więc wzbogacać posiłki o warzywa i owoce. Niekorzystnie na stawy będzie wpływać równieżstres, a także siedzący tryb życia. Stres może powodować usztywnianie ścięgien co będzie skutkować zmianami kostno-stawowymi. Również napięcie mięśni powstałe pod wpływem stresu prowadzą do przeciążenia stawów, co może wywołać ból.

Schorzenia stawów — jak leczyć?

Najczęściej dokuczającym społeczeństwu schorzeniem stawów, jest choroba zwyrodnieniowa. Dochodzi w niej do uszkodzenia struktur stawowych. Najczęstszym jej objawem jest ból w okolicy stawów. Do końca nie są poznane przyczyny zwyrodnienia stawów. Podejrzewa się jednak, że istnieje kilka predyspozycji, które mogą prowadzić do tego schorzenia.

Do najczęstszych czynników powstawania zwyrodnienia stawów możemy zaliczyć:

  1. Czynniki genetyczne
  2. Choroby dziecięce tj. dysplazja stawu biodrowego
  3. Urazy
  4. Nadwaga
  5. Brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia
  6. Podeszły wiek
  7. Zbyt wytężone treningi

Warto też przyjrzeć się statystkom, które pokazują, że problem zwyrodnienia stawów dotyczy w większej ilości kobiet niż mężczyzn. Nie ma jednak badań, które pozwoliłyby wyjaśnić tę predyspozycję. Zapalenie stawów może być wynikiem urazu, może więc być przejściowe lub nawracające w czasie. O przewlekłym zapaleniu możemy mówić, gdy trwa dłużej niż trzy miesiące. Warto wówczas zasięgnąć porady lekarza.Aby złagodzić ból, możemy sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwzapalne, suplementy przeznaczone na stawy zawierające m.in. kolagen, chondroitynę i kwas hialuronowy. Warto sprawdzić BMI i zadbać o prawidłową masę ciała.

Oceń