Together Magazyn » Aktualności » Oświetlenie pokoju dziecka – pomóż najmłodszym w nauce i zabawie

Oświetlenie pokoju dziecka – pomóż najmłodszym w nauce i zabawie

Oświetleniu w pokoju dziecka powinniśmy poświęcić szczególnie dużo uwagi. Przemyślany dobór lamp zadba o wzrok naszych pociech, pozwoli im skupić się na nauce i rozluźnić w czasie zabawy. Pierwszą zasadą jest stosowanie energooszczędnych źródeł światła – to ze względu na długi czas eksploatacji. Idealne będzie stosowanie lamp LED, których żywotność dochodzi do nawet 30 000 godzin. Lampy montowane w pokoju dziecka powinny być także wytrzymałe – te z oferty Activejet są objęte trzyletnią gwarancją. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać planując oświetlenie pokoju dziecka? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Wsparcie dla koncentracji

Miejsce do nauki powinno wyraźnie odróżniać się od reszty pokoju. Odrębność kącika przeznaczonego do odrabiania lekcji można zaakcentować między innymi za pomocą oświetlenia. Pierwszym krokiem jest ułatwienie dostępu do światła dziennego – z tego powodu biurko powinno być zainstalowane przy oknie. Po zmroku czas oczywiście na światło sztuczne – dobierając je do miejsca pracy dziecka, powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników. Lampkę biurkową należy umieścić na brzegu blatu – dla dzieci praworęcznych po lewej stronie, dla leworęcznych odwrotnie. W ten sposób dziecko nie będzie zasłaniało sobie dostępu do światła podczas rysowania lub pisania. Odległość między źródłem światła a biurkiem powinna wynosić około 35- 40 centymetrów – to liczby orientacyjne, które trzeba dopasować do wzrostu dziecka. Lampa natomiast musi być ruchoma, umożliwiająca regulację według potrzeb. Światło do nauki powinno mieć barwę chłodno – białą, mieszczącą się w przedziale 3500 – 4100 K (ten ostatni parametr jest uznawany za idealny do czytania). Idealnie sprawdzą się tutaj lampki biurkowe ORION RGB oraz WEGA RGB marki Activejet, emitujące białe, zimne światło. Lampki są lekkie i umożliwiają skierowanie strumienia światła w dowolnym kierunku, a dodatkowo są wyposażone w funkcję zmiany koloru podstawy – coś, co z pewnością urozmaici dziecku czas po skończeniu nauki.

Jeśli dziecko pracuje przy komputerze, powinno mu towarzyszyć światło ogólne. Lampy dodatkowe ustawiamy wtedy tak, aby nie odbijały się od monitora – zatem nie za plecami dziecka. Nie bez znaczenia pozostaje także powierzchnia biurka. Należy postawić na blat wykonany z matowego materiału, by nie odbijał światła.

Czas zabawy

Dobrze dobrane oświetlenie vibia ogólne umili dziecku czas zabawy. Światło powinno być ciepłe, jasne i rozproszone, tak aby nie męczyć wzroku dziecka w czasie przeznaczonym na relaks. Jeśli pokój dziecka jest nieduży, wystarczy oświetlenie centralne, na przykład umieszczona na środku sufitu lampa. W przypadku większych pomieszczeń przyda się więcej punktów świetlnych, jak wbudowane w sufit żarówki LED.

Zdrowy sen po ciężkim dniu

Nie zapominajmy, że pokój dziecka to także sypialnia. Aby zapewnić dziecku zdrowy sen po aktywnie spędzonym dniu, dobierzmy lampy emitujące światło o ciepłej barwie – ułatwiają one relaks i sprzyjają zasypianiu. Jeśli dziecko lubi czytać przed snem, można mu zapewnić oświetlenie punktowe w postaci lampy podłogowej, albo kinkiety umieszczone tuż nad łóżkiem – na przykład model Activejet Otti. Nie można także zapomnieć o lampce nocnej na stoliku przy łóżku – to dobre rozwiązanie, jeśli dziecko boi się ciemności.

Oceń