Together Magazyn » Aktualności » Ujarzmić dziecięcy bałagan – kilka sposobów na porządek w pokoju dziecka
bałagan w pokoju dziecka - radzimy jak rozwiązać ten problem

Ujarzmić dziecięcy bałagan – kilka sposobów na porządek w pokoju dziecka

Odpowiednie umeblowanie to podstawa

Z pustego i Salomon nie uleje. Jeśli w pokoju pociechy nie ma odpowiednich mebli i pojemników, które pomieszczą wszelkie jego skarby, na nic zdadzą się nawet najstaranniej wykonane porządki. Dlatego też warto zainwestować w pakowne umeblowanie, m.in. w szafy z wieloma głębokimi szufladami, półkami. W pokoju dziecka nie może także zabraknąć odpowiednich regałów, które nie tylko uporządkują planszówki, pudełka z puzzlami, ale także pomieszczą książki, a jednocześnie wyeksponują ważne dla dziecka przedmioty. Takie meble można dziś kupić zarówno w salonach stacjonarnych, jak i on-line, np. w sklepie Domowanie.

Nie zapominajmy również o wszelkiego rodzaju pojemnikach i koszach na zabawki, które stanowią nieocenioną pomoc w sprzątaniu. Najlepiej, jeśli będą wysokie, by z łatwością pomieściły gromadzące się przez lata przedmioty.

Na marginesie warto dodać, że wybór pakownych mebli powinien nie tylko stanowić wybór podyktowany ich pojemnością czy designem, ale także należy sprawdzić, czy zakupione przez nas szafy, regały czy pojemniki są bezpieczne dla naszych dzieci. Warto kupować takie meble od sprawdzonych sprzedawców. Jeśli w pokoju mieszkają maluchy, zabezpieczmy odpowiednio ranty i ostre krawędzie specjalnymi nakładkami.

Rozmowa z dzieckiem to podstawa udanego sprzątania

Warto na początek ustalić z dzieckiem kilka zasad utrzymywania porządku w pokoju. Inspiruj się m.in. przedszkolem, w którym nauczyciele zawsze proszą maluchów o to, by po zabawie odkładały rzeczy na miejsce. Jednak taki scenariusz często okazuje się zbyt idealny i nieprzystający do rzeczywistości. Co zrobić, gdy dziecko zapomniało o tej zasadzie i znów pozostawiło przedmioty np. na podłodze?

Przypomnij mu o jego obowiązkach, zachęcaj do samodzielności. Ale przede wszystkim porozmawiaj o przyczynach pozostawienia bałaganu. Być może dziecko, mimo najszczerszych chęci, nie potrafiło samodzielnie złożyć ubrań, nie wiedziało, gdzie schować zabawki? Ze spokojnej rozmowy w duchu otwartości i miłości można naprawdę wiele się dowiedzieć.

Wspieraj więc dziecko, podpowiadaj dobre rozwiązania, m.in. wskaż mu miejsce, w którym może odkładać zabawki, naucz składać ubrania. Może dobrym pomysłem jest przeznaczenie jednego pojemnika na zabawki, gdzie dziecko będzie wrzucało przedmioty, których nie zna miejsca?

Nie zostawiaj dziecka samego ze sprzątaniem. Nawet nastolatek czasami potrzebuje pomocy. Dlatego ustalcie, że np. co tydzień wspólnie posprzątacie pokój dziecko, a w inny dzień ono pomoże Ci posprzątać np. salon. Podczas wspólnych porządków nie tylko zadbacie o czystość, ale również o relacje. Takie sprzątanie może być doskonałą zabawą.

Pamiętaj, że dbanie o porządek to złożona sprawa, która od rodzica wymaga wiele cierpliwości i współpracy obu stron. Nie czyń z siebie wroga lub strażnika porządku, ale spraw, że dziecko zobaczy w Tobie wsparcie.

Na koniec dobra rada. Spraw, by sprzątanie było frajdą! Możesz pobawić się z dzieckiem w firmę transportową, która przewiezie zabawki na właściwe miejsce, może zabawa w wróżki potrafiące wyczarować czystość sprawią, że dziecko będzie chętnie uczestniczyło w pracach porządkowych. A co ze starszymi dziećmi? Z nastolatkiem możesz np. poćwiczyć celne rzuty pluszakami do kosza na zabawki lub zrobić zawody w układaniu ubrań na czas. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia.

Oceń