Together Magazyn » Aktualności » Jak sprawić by kuchnia była przytulna?

Jak sprawić by kuchnia była przytulna?

Jak napisała Cecilia Samartin w książce Mofongo: ,,Kiedy dom ma przytulną kuchnię, w której bez przerwy coś się dzieje, cała rodzina jest zdrowa i silna”. Dla wielu z nas serce domu jest właśnie w kuchni. To do niej przywiązujemy ogromną wagę, urządzając wnętrze, dobierając kolejno meble, dodatki, akcesoria. Jak sprawić, by kuchnia była miejscem, w którym każdy poczuje się dobrze?

Drewno daje ciepło

Duże znaczenie dla tego, czy dane pomieszczenie odbieramy jako przytulne, mają wykorzystane w nim materiały. Dotyczy to między innymi mebli. Szafki kuchenne i całą zabudowę można wykonać z drewna – daje ono poczucie stabilności, klasy, a przede wszystkim ociepla dane pomieszczenie. Szczególnie ciemne kolory powodują, że w pomieszczeniu czujemy się miło i chętniej do niego wracamy. Dobrze sprawdzi się na przykład kolor czekoladowy. Również na podłodze, zamiast typowych płytek, położyć można panele w pasującym kolorystycznie odcieniu.

Postaw na kolor

Jak wspomnieliśmy, kolorystyka ma znaczenie w odniesieniu do całego wystroju pomieszczenia. Barwy oddziałują na zmysł wzroku, a o tym, czy czujemy się gdzieś przytulnie, decyduje to, jak miejsce oddziałuje na zmysły. Kuchnia kojarzy nam się z zapachami dzieciństwa, ciastem pieczonym przez babcię, warto więc aktywować węch, ale i wzrok.

Nie tylko meble powinny mieć ciepłe, przyjemne dla oka barwy – również ściany. W kuchni zawsze jednak spotykamy się z problemem, kiedy chcemy wybrać farby odpowiednie do tego pomieszczenia. Nie każde bowiem będą odporne na parę wodną lub zabrudzenia. Dlatego dobrym pomysłem są panele ścienne (duży wybór oferuje IKEA). Bogactwo wzorów i kolorów na pewno pozwoli wybrać opcję pasującą do naszej kuchni. Panele są także łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji oraz chronią ściany przed zabrudzeniem.

Siła tkwi w szczegółach

Kiedy myślimy o przytulnej kuchni, w naszej wyobraźni pojawiają się nie tylko meble i określone kolory. Przytulna kuchnia to również kolorowe kubki stojące na półkach, wzorzyste ściereczki, suszone zioła, warkocze czosnku. Takie detale decydują o tym, że w danym pomieszczeniu chce się przebywać. Dlatego urządzanie kuchni warto przemyśleć także na etapie kupowania zastawu czy ogólnie pojętego wyposażenia i dekoracji.

Jak widać, wszystko ma znaczenie. Od koloru ścian, mebli, podłóg aż po detale. Stworzenie przytulnej kuchni nie jest jednak tak trudne, jak mogło się to zdawać na początku. Wystarczy kilka trików, aby móc potem cieszyć się pomieszczeniem, które zachwyca nie tylko domowników, ale wzbudza zainteresowanie gości.

Oceń