Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Triki, ewolucje i wariacje na deskorolkach wyczynowych – które potrafisz?
deskorolki wyczynowe

Triki, ewolucje i wariacje na deskorolkach wyczynowych – które potrafisz?

Deskorolki wyczynowe służą do wykonywania różnego rodzajów trików przez osób, które opanowały już podstawy jazdy na desce i chcą dalej rozwijać swoje umiejętności w tej dziedzinie. Skateboarding jest sportem wyczynowym dla osób, które są konsekwentne, uparcie dążą do celu, nie poddają się oraz są gotowe są na ogrom pracy. Takie deskorolki pozwalają tym ludziom na wykonywanie profesjonalnych trików oraz zapewnią wysoką jakość jazdy na desce. Różne rodzaje trików wiążą się z wykonywaniem czynności, takich jak obroty wokół osi, przesunięcia, skoki, ślizgi, czy zmiany ustawienia deskorolki względem skatera, czy też podłoża. Wszystkie typy można podzielić ze względu na styl ich wykonania. Jednym z podstawowych podziałów jest ten dotyczący samego sposobu jazdy, tego którą nogą odpychamy się w trakcie jazdy na deskorolce.

Możemy tu wyróżnić goofy– odpychanie się w czasie jazdy lewą nogą oraz regular – używanie do tego prawej nogi. Istnieje także podział w zależności od kierunku i nogi, z której wybija się podczas wykonywania akrobacji na deskorolce. Występuje tu stylregular – oznacza wyskok i obrót deski z pozycji prostej, przy użyciu nogi, którą odpychamy się w trakcie klasycznej jazdy oraz styl switch – używamy do niego nogi przeciwnej do tej, której używamy normalnie do odpychania się w czasie jazdy. Powyższe podziały to podstawowe kryteria, które pozwalają określić czynności wykonywane podczas skateboardingu.

Jakie są najpopularniejsze triki na deskorolkach wyczynowych? Rodzaje trików


Poza podstawowym podziałem,triki wykonywane na deskorolce możemy podzielić także w zależności od sposobu ich wykonywania. Rodzaje te mają związek z wykonywaniem obrotu wokół jednej z trzech osi, przesunięcia deski, czy też zmiany jej ustawienia względem osoby wykonującej triki lub podłoża. Występują tutaj m.in. rodzaje takie jakslide– podczas niego deskorolka przesuwa się wzdłuż rurki. Wśród slide’ów występują boardslide, lipslide, noseslide, tailslide, bluntslide, czy nosebluntslide. Wszystkie te ewolucje polegają na ślizganiu się deskorolką po przeszkodzie drewnianą jej częścią. Kolejnym rodzajem trików jest grind. Różni się on od slide tym, że do ślizgu używane są trucki – metalowe elementy deskorolki, a nie jej blat tak jak wprzypadku slide’ów. Wśród grind’ów także występują różnego rodzaju triki np. 50-50, gdzie używane są oba trucki do jazdy po murku, czy 5-0, kiedy tylko tylny truck jedzie po murku. Popularnymi ewolucjami są także crooked, smith grind, czy feeble grind.

Warte uwagi są także flip’y, które polegają na nadawaniu deskorolce wyczynowej obrotu wokół własnej osi długiej, średniej lub krótkiej oraz także wielu osiom naraz – dwóm, trzem, czterem. Są to wariacje na temat tego rodzaju triku. Zaliczają się do nich przykładowo ewolucje ollie, frontside, backside, pop shovit, kickflip, heelflip, varial kickflip, hardflip, varial heelflip, inward heelflip, backslide kickflip, frontslide kickflip, czy popularny 360 flip. Obroty wykonywane we wszystkich tych metodach mogą mieć wartości tylko 180, 360, ewentualnie 540, czy 720 stopni. Nauka wszystkich tych trików powinna zacząć się od bardzo dobrego opanowania podstaw i najłatwiejszych do wykonania ewolucji. Wtedy pozwoli to na naukę tych bardziej zaawansowanych i wymagających akrobacji przy pomocy deskorolki do trików. Do nauki tych wszystkich wariacji potrzeba dużo czasu, włożonej pracy i determinacji. Skateboarding to trudny sport, w który trzeba zainwestować swój czas. Przydatna będzie także dobrze dopasowana deska w zależności od wykonywanych trików i potrzeb.

Zakup idealnej deskorolki do trików


Wybór najlepszej deskorolki do wykonywania różnego rodzaju trików to bardzo ważna decyzja, która będzie warunkowała naszą dalszą jazdę oraz zdobywane przez nas umiejętności. Dobrze dobrana deska umożliwi nam płynną jazdę i będzie służyła nam podczas wykonywania trików. Warto zdecydować się na model, który będzie dopasowany do naszych potrzeb i preferencji. Ważne, aby deskorolki wyczynowe charakteryzowały się doskonałą zwrotnością oraz precyzyjnie balansowały z ciałem użytkownika. Przy tym powinny zapewniać stabilność, tak aby możliwe było bezpieczne wykonywanie różnego rodzaju trików. Nie bez znaczenia dla miłośników skateboardingu jest też, aby dana deskorolka była wytrzymała i zapewniła długie jej użytkowanie.

deskorolki wyczynowe

Trwałość deskorolki jest istotna w tym sporcie, ponieważ akrobacje na niej wykonywane wymagają niezawodnego sprzętu, który nie zawiedzie użytkownika. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup kompletnej deski lub poszczególnych części do jej złożenia. Podczas poszukiwać deskorolki konieczne wybranie jest jej szerokości. Nie jest ona – jak mogłoby się wydawać – od wzrostu, czy też wagi. Jej szerokość to jedynie kwestia naszego gustu i tego na jakiej desce będziemy czuli się lepiej, która będzie dla nas wygodniejsza w użytkowaniu oraz czego od niego oczekujemy. Aby móc cieszyć się komfortowym i bezpiecznym korzystaniem z deskorolki warto zainwestować w kask i ochraniacze, które będą nas chronić podczas upadków. Ważne są też buty na płaskiej podeszwie, które najlepiej sprawdzają się w skateboardingu.

Polecane deskorolki dostępne w PESPORT


Kupując konkretny model deskorolki wyczynowej należy mieć na uwadze przeznaczenie danej deski, swoje umiejętności oraz poziom zaawansowania. Nie bez znaczenia są też nasze upodobania, tak aby korzystanie z niej było przyjemnością oraz dawało dużo satysfakcji i radości. Zakupu idealnej deski należy dokonać w profesjonalnym miejscu, które zapewni szeroki wybór oraz zagwarantuje znalezienie idealnej deskorolki dla ciebie. Właśnie takim miejscem jest nasz sklep PESPORT. W jego ofercie znajdziesz deskorolki wyczynowe najwyższej jakości, które pozwolą ci się cieszyć jazdą i wykonywanymi podczas niej trikami i ich wariacjami. Jedną z popularniejszych deskorolek, które oferujemy jest model deskorolki Skate SPOT NILS EXTREME. Jest ona idealnym rozwiązaniem dla dzieci, nastolatków, jak i starszych użytkowników, ponieważ jej nośność maksymalna wynosi 100 kg. Sprawdzi się więc dla wszystkich, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności w jeździe na deskorolce. Stworzona jest z wysokiej jakości elementów. W jej skład wchodzi antypoślizgowy podest, który ułatwia zachowanie użytkownikowi równowagi oraz odpowiedniego balansu w trakcie jazdy. Kauczukowe koła w które jest wyposażona zagwarantują odpowiednią przyczepność do podłoża oraz amortyzację ewentualnych wstrząsów podczas jazdy na niej.

W deskorolce Skate SPOL NILS EXTREME wykorzystano wysokiej klasy łożyska, które odpowiadają za prędkość jazdy oraz jej ogólną jakość. Tak skonstruowana deska zapewni nam płynną jazdę, podczas której będzie możliwe wykonywanie różnego typu trików. W naszej ofercie znajduje się także wiele ciekawych wariantów dla miłośników fiszek, które różnią się od klasycznych modeli swoim unikatowym kształtem – przypominającym właśnie rybę. Jednym z popularniejszych modeli jest fiszka Marine SMJ. Deskorolka ta jest bardzo zwrotna, co jest istotne przy wykonywaniu przy jej użyciu różnych ciekawych trików. Jest lekka, mała, ale przy tym posiada szerokie kółka i miękkie tracki. Dzięki temu pozwala też rozpędzić się do satysfakcjonujących prędkości w trakcie jazdy. Będzie świetnym wyborem dla osób w różnym wieku – zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych, którzy chcą poczuć satysfakcję płynącą ze skateboardingu. Wszystkie modele deskorolek w naszej ofercie to produkty, które wykonane są z najwyższej jakości materiałów. Poszczególne elementy desek dobrane są w odpowiedni sposób, tak aby zapewnić użytkownikom komfortową, płynną i bezpieczną jazdę.

Deskorolki do ewolucji – przedziały cenowe


Dobór odpowiedniej deskorolki do ewolucji jest bardzo ważny. Powinna ona być wysokiej klasy produktem, który jest wytrzymały, trwały, zwrotny i sprawdzi się w częstej eksploatacji. Tak, aby zapewnić nam komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo w trakcie wykonywania różnego typu trików. Od deski oczekujemy też, by służyła jak najdłużej, a poszczególne elementy nie zużywały się zbyt szybko. Aby jak najrzadziej konieczna była konieczna naprawa deski, czy wymiana konkretnych części. Kiedy deskorolka spełniać będzie wszystkie te cechy jest to dobry wybór. W ofercie sklepu pesport.pl tego typu deski znajdziesz już od 89 zł. Pozostałe modele także występują w bardzo konkurencyjnych cenach, dzięki czemu stanowią świetny wybór dla każdego.

Oceń