Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Aromaterapia – dlaczego warto z niej korzystać?
.aromaterapia-dlaczego-warto-z-niej-korzystac

Aromaterapia – dlaczego warto z niej korzystać?

Olejki eteryczne są stosowane od wieków. Już w czasach starożytnych używano ich w celach leczniczych oraz do poprawiania nastroju. Nawet wtedy zdawano sobie sprawę, z tego jak wielka potęga tkwi w naturalnych ekstraktach roślinnych. Obecnie prozdrowotne właściwości produktów tego typu potwierdzają rozmaite badania. Dlaczego warto korzystać z aromaterapii oraz na jakie olejki najlepiej postawić, by cieszyć się świetną kondycją przez długi czas? O tym opowiemy w dalszej części artykułu.

Na czym polega aromaterapia?

Aromaterapia to niezmiernie rozbudowana dziedzina, która opiera się na wykorzystaniu w pełni naturalnych olejków eterycznych lub innych ekstraktów roślinnych. Ich zapach wykazuje szereg cennych właściwości prozdrowotnych, a bogaty skład dodatkowo wpływa korzystnie na kondycję skóry i włosów, co doceniały już ludy starożytne. Wiedza na temat właściwości olejków przetrwała do naszych czasów. Dzięki temu są one wciąż chętnie stosowane w wielu sytuacjach.

Co daje używanie aromaterapii? Wszystko zależy od metody wykorzystania olejków. Waporyzacja poprawia nastrój, dodaje energii lub wycisza. Z kolei dodanie olejków zapachowych do oliwki stosowanej podczas masażu zmniejsza napięcie mięśniowe, koi nerwy i pomaga się zrelaksować.

Właściwości olejków eterycznych – dla zdrowia i urody

Olejki eteryczne to niezmiernie uniwersalne i praktyczne produkty naturalne. Wytwarza się je z rozmaitych roślin (świeżych lub suszonych), przez co wykazują one wiele, mocno zróżnicowanych właściwości.

Do najpopularniejszych metod produkcji olejków zalicza się destylację lub hydrodestylację. Niekiedy można je również pozyskać poprzez wyciskanie (olejki z cytrusów) lub przy pomocy rozpuszczalników organicznych. Ta ostatnia opcja przydaje się zwłaszcza przy produkcji przemysłowej.

W skład naturalnych olejków wchodzą różne substancje, przez co ich działanie bywa mocno zróżnicowane.

Niektóre substancje mają właściwości antyseptyczne, czyli niszczą wirusy, bakterie, grzyby i inne pierwotniaki. Do takich celów przede wszystkim warto sięgać po olejek goździkowy lub tymiankowy.

Niektóre olejki mają działanie wykrztuśne, pomagając udrożnić drogi oddechowe, zwłaszcza podczas uciążliwych infekcji. W takich sytuacjach najlepiej postawić na olejek eukaliptusowy, sosnowy i jodłowy.

Pojawiają się również olejki o działaniu nasennym, przeciwbólowym lub pobudzającym. Mogą być zatem świetnym sposobem na poprawę nastroju oraz ogólne polepszenie kondycji.

Jak stosować olejki roślinne?

Olejki eteryczne oprócz samej aromaterapii mogą być też stosowane na dwa inne sposoby. Przede wszystkim aplikuje się je miejscowo na skórę – samodzielnie lub jako dodatek do maści, kremów i żeli, by poprawić jej kondycję lub wspomóc leczenie stanów zapalnych.

Innym rozwiązaniem jest sięganie po olejki eteryczne jako składnik aktywny do aromatycznych inhalacji. Zazwyczaj wykorzystuje się do tego praktyczne inhalatory.

Najpopularniejsze olejki eteryczne

Na rynku można znaleźć sporo olejków o przeróżnych właściwościach. Duży wybór oferuje na przykład sklep zielarski Evital.pl, pełen ekologicznych i zdrowych produktów wprost z natury. Jakie są najpopularniejsze olejki, które warto zawsze mieć pod ręką?

Olbrzymią popularnością cieszy się zwłaszcza olejek lawendowy, który wyróżnia się wieloma cennymi właściwościami prozdrowotnymi. Przynosi ulgę przy bólach mięśni i stawów. Potrafi wspomóc leczenie problemów skórnych. Niekiedy wspiera spokojne zasypianie. W okresie wiosenno-letnim warto pamiętać o tym, że olejek lawendowy bardzo skutecznie odstrasza uciążliwe owady, jak pchły, komary i muchy.

Innym olejkiem, który powinien trafić do każdej domowej apteczki jest produkt wytwarzany z liści eukaliptusa. Przydaje się do inhalacji podczas przeziębienia lub grypy, a jeżeli wykorzysta się go do masażu, przynosi wyraźną ulgę w napięciu mięśniowym.

Z rodzimych produktów powinno się wybrać olejek miętowy. Odświeża i odpręża, a przy tym potrafi zmniejszyć dyskomfort wywołany stanami migrenowymi. Jest też niezmiernie skuteczny w uśmierzaniu bólu miesiączkowego.

Olejki eteryczne – dobre na co dzień i od święta

Nie da się ukryć, że olejki bywają niezmiernie przydatne i zdecydowanie warto po nie sięgać. Poprawiają nastrój oraz potrafią w naturalny sposób pomóc w rozmaitych codziennych dolegliwościach. Skoro zatem przyroda daje nam aż tak wiele cennych substancji, korzystajmy z nich mądrze, stawiając na zdrowie i dobry nastrój.

Oceń