Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Excel i powiększone możliwości

Excel i powiększone możliwości

Nawet dziś bardzo często słyszy się o tym, że MS Excel nie jest dobrym programem do biznesu. Oczywiście – jak każde oprogramowanie, również Excel ma swoje ograniczenia, ale korzystając z zaawansowanych funkcji, mogą go w swojej pracy użyć nawet analitycy bankowi czy urzędnicy muszący porządkować bardzo duże zbiory danych.

Excela warto się nauczyć

Na wielu kursach większość czasu poświęca się na naukę konkretnych funkcji matematycznych czy logicznych znanego arkusza kalkulacyjnego. Warto je oczywiście znać, ale spędzanie pół godziny albo więcej nad tym, jak użyć „średniej”, nie będzie przydatne dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Dlatego też szkolenia skrojone pod użytkowników już średnio zaawansowanych nie skupiają się na najbardziej oczywistych funkcjach, które w dodatku mają świetnie opracowane artykuły pomocy w programie.

Warto o Excelu dowiedzieć się więcej, niż tyle, że może on zastąpić kalkulator. Nawet jeśli nie uda się arkuszem kalkulacyjnym zastąpić oprogramowania analitycznego, to w wielu zastosowaniach ze wszystkimi jego ograniczeniami Excel będzie naprawdę w zupełności wystarczający.

Czego warto się nauczyć

Według instruktorów-praktyków z firmy ftts.pl są dwie bardzo istotne funkcje Excela, które mogą naprawdę ułatwić pracę na większych zbiorach danych. Są to makra i tabele przestawne. Tworzenie tabel przestawnych, kiedy już pozna się podstawowe zasady, jest stosunkowo proste, trzeba tylko zwracać uwagę na kilka szczegółów. Praca z makrami jest od strony technicznej większym wyzwaniem, ale też może w olbrzymim stopniu wpłynąć na szybkość pracy i jakość uzyskiwanych wyników. Wszechstronność makr, które można wykorzystać do wszystkiego: wprowadzania danych, prowadzenia obliczeń, formatowania komórek i przygotowywania obszaru wydruku, to ich największa zaleta. Można powiedzieć, że kto tej sztuki nie opanuje, tak naprawdę nigdy nie będzie w stanie w pełni wykorzystać wszystkich możliwości Excela.

Problem szkoleń

Ani makra, ani tabele przestawne nie są czymś, czego można by się nauczyć we własnym zakresie. Tu potrzebne są instrukcje od kogoś, kto już w praktyce z tych funkcji korzystał. Mają one bowiem dość specyficzne zastosowanie i nauka posługiwania się tabelami przestawnymi na podstawie teoretycznej instrukcji mija się z celem. Dopiero postawienie przed użytkownikiem realnego problemu wymagającego niestandardowego rozwiązania nie tylko uświadamia konieczność opanowania bardziej zaawansowanych funkcji arkusza, ale też uczy wyszukiwania takich rozwiązań. Właśnie dlatego, mimo że akurat Excel ma dopracowane strony pomocy, warto zdecydować się na zaawansowany lub średnio zaawansowany kurs prowadzony przez praktyka. To robi ogromną różnicę i przekłada się na możliwość późniejszego zastosowania w praktyce zdobytej wiedzy.

5/5 – (1 głosów)