Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Suplementacja diety sportowca – czyli co warto przyjmować
suplementacja-diety-sportowca-czyli-co-warto-przyjmowac

Suplementacja diety sportowca – czyli co warto przyjmować

Wysoki poziom aktywności fizycznej przekłada się na zwiększone zapotrzebowanie na niektóre suplementy diety. Nie wszystkie produkty można dostarczyć w codziennym pożywieniu, dlatego warto zdecydować się na przyjmowanie preparatów z witaminami, minerałami i innymi składnikami.

Znaczenie suplementacji w diecie sportowca

Uprawianie sportu niesie ze sobą znaczące zapotrzebowanie na niektóre substancje odżywcze. Dotyczy to przede wszystkim sportowców profesjonalnych, chociaż także i amatorów, którzy chcą mieć jak najlepsze osiągnięcia w danej dziedzinie. Suplement diety można zdefiniować jako środek spożywczy, który nie jest lekiem, natomiast jest skoncentrowanym źródłem witamin lub minerałów. Warto zaznaczyć, że wybór konkretnego suplementu ma spore znaczenie, ponieważ preparaty te różnią się jakością. Osoby, które uprawiają sport mają zwiększone zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze. Oznacza to, że potrzebują nie tylko więcej kalorii, ale także różnych substancji, witamin, minerałów. Jednocześnie posiłki sportowców nie powinny mieć dużej objętości, a za mają być lekkostrawne. Właśnie dlatego dobrym rozwiązaniem jest przyjmowanie suplementów diety i dbanie w ten sposób o siebie oraz działanie na rzecz jak najlepszych wyników sportowych. 

Jakie składniki odżywcze należy suplementować?

Jedną z najbardziej popularnych substancji, jeśli chodzi o sportowców, jest kreatyna. Jej działanie jest uniwersalne, więc można wykorzystywać ją praktycznie w każdej dziedzinie sportowej. Kreatyna pomaga w budowie masy mięśniowej, a także poprawia parametry siłowe. Szczególne znaczenie ma w takich dziedzinach sportu jak lekkoatletyka, wspinaczka, kolarstwo, pływanie, oraz sporty siłowe. Kolejną ważną substancją jest beta-alanina, która ma działanie antyoksydacyjne i zabezpiecza tkankę mięśniową przed działaniem wolnych rodników. Beta-alanina znajduje zastosowanie przede wszystkim w sportach wytrzymałościowych, ale mogą zażywać ją także osoby, uprawiające sporty siłowe. Następną ważną substancją dla sportowców jest białko, czyli podstawowy budulec organizmu. Białko pełni funkcje metaboliczne i sprawia, że dostarczona jest odpowiednia ilość energii. Warto także wiedzieć o tym, że dieta wegetariańska lub wegańska to formy, które uniemożliwiają przyjęcie wystarczającej ilości białka. W takiej sytuacji należy dodatkowo zadbać o suplementację. W przypadku sportowców spore znaczenie mają także różne witaminy, na przykład D3, C, witaminy z grupy B, a także koenzym Q10. Warto także dodać, że sportowcy powinni zadbać jeszcze o dwie inne substancje, tj. kofeinę i tyrozynę. Kofeina ma działanie stymulacyjne, lekko poprawia nastrój i może zwiększyć wydolność organizmu. Z kolei tyrozyna wspiera układ nerwowy, niweluje zmęczenie i wykazuje działanie synergistyczne z kofeiną, a więc te dwie substancje są idealne właśnie przed treningiem. 

Dobry przykład suplementu dla sportowców – Orthomol Sport

Orthomol Sport to suplement diety dla sportowców, w którego skład wchodzą następujące składniki:

  • witaminy: A, C, E, K, B1, B2, B12,
  • niacyna, biotyna, kwas foliowy,
  • wapń, magnez, żelazo, cynk, miedź, selen, chrom, jod, 
  • beta karoten, likopen, luteina,
  • L-karnityna, koenzym Q10. 

Preparat pomaga w prawidłowej pracy mięśni, usprawnia funkcjonowanie organizmu, a także normalizuje metabolizm energetyczny. Dodatkowo witaminy przyczyniają się do ochrony komórek przed stresem antyoksydacyjnym i wspierają układ odpornościowy. Preparat Orthomol Sport polecany jest więc wszystkim osobom, które uprawiają sport i chcą zadbać o wydolność swojego organizmu. 

Suplementacja sportowca – ważny aspekt

Warto pamiętać o tym, że osoby profesjonalnie trenujące, powinny skoncentrować się przede wszystkim na dobraniu odpowiedniej diety. Dodatkowo znaczenie ma właśnie suplementacja, która umożliwia poprawienie osiągnięć, a także zwiększenie wydolność organizmu.  Każdy, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę ze sportem, powinien zastanowić się przede wszystkim nad tym, które suplementy są najważniejsze w danej dziedzinie sportu i jaki jest ogólny cel (na przykład schudnięcie, wzrost masy mięśniowej itp.). W ten sposób można dobrać odpowiedni preparat dla siebie. 

Oceń