Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak wyczyścić przypalony garnek?
gacccefedeedcaeacddbbafbbebbaadbcffddb .jpg

Jak wyczyścić przypalony garnek?

Wyczyścić przypalony garnek nie jest prosto, ale nie jest to niemożliwe. Przede wszystkim, aby wyczyścić przypalony garnek, brytfannę potrzebujesz odpowiednich dodatków — cytryny, soli lub… tabletek do zmywarki.  


Czy można uratować przypalony garnek?

Garnki ze stali nierdzewnej nie tak łatwo przypalić. Przede wszystkim warto więc wybierać te, które mają odpowiednie dno i powierzchnię zapobiegającą przywieraniu. Kupując brytfanny oraz inne elementy wyposażenia, dobrze jest sprawdzić, jak są one zabezpieczone przed występowaniem tego problemu. Zawsze lepiej chronić się przed wystąpieniem problemu, niż się z nim mierzyć. Przypalony garnek emaliowany potrafi zaś wzbudzić niemałą frustrację w trakcie jego czyszczenia. Nie oznacza to, że niemożliwe jest, aby wyczyścić mocno przypalony garnek. Jest to jak najbardziej możliwe, warunek jest tylko jeden — trzeba działać przede wszystkim szybko i w sposób przemyślany. 

Przypalony garnek — co zrobić w pierwszej kolejności?

Wyczyszczenie przypalonego garnka wymaga pewnego zorganizowania. Garnki stalowe, ze stali nierdzewnej, odpowiednio zabezpieczone dno — to wszystko chroni przed przypaleniem, ale jeśli się już ono zdarzy, garnek natychmiast należy zalać ciepłą wodą, dodać do niego odrobiny płynu do mycia naczyń i zagotować. Zanim nie zaczniesz zastanawiać, czym wyczyścić przypalony garnek, koniecznie gotuj wodę w tym garnku jeszcze przez kilkanaście minut. Następnie dokładnie go opłucz — czyszczenie przypalonego garnka i usuwanie spalenizny będzie znacznie prostsze. 

Zanim w twoich rękach znajdzie się Doda oczyszczona, sól czy cytryna, pamiętaj koniecznie, aby do czyszczenia wybierać tylko miękkie gąbki. Zrezygnuj z druciaków i innych ostro zakończonych akcesoriów, ponieważ podczas intensywnego szorowania możesz zniszczyć delikatną powłokę i już wszystko będzie do dna przywierać, a tego chcesz przecież uniknąć. 

Jak wyczyścić przypalony garnek?

Domyć przypalony ganek możesz na wiele sposobów. Oto 6 sprawdzonych sposobów czyszczenia przypalonych garnków:

  • proszkiem do pieczenia — wystarczy zalać naczynie wodą, wsypać opakowanie proszku i odstawić na 12 godzin, potem wystarczy opłukać i przetrzeć miękką gąbką z płynem do mycia naczyń;
  • sodą oczyszczoną — wodorowęglan sodu to jeden z najskuteczniejszych środków czyszczących. saszetkę produktu wymieszaj z ok. 6 litrami wody.; gotową papkę trzeba rozsmarować na dnie garnka i zostawić na kilka godzin, po czym zeskrobać spaleniznę;
  • solą — stosuje się ją dokładnie tak samo jak sodę oczyszczoną, pozwala ona nie tylko domyć przypalony garnek, ale i zdezynfekować naczynia;
  • cola — wystarczy wlać ją na dno garnka i zagotować;  cola powinna sięgać więcej niż 2–3 cm ponad linię spalenizny;      
  • kawałki cytryny — nie tylko doskonale nadaje się do czyszczenia garnków, lecz także przepięknie pachnie, należy przekroić ją na ćwiartki, każdą taką cząstką przetrzeć należy naczynie, wszystko zalać ciepłą wodą i pozostawić na kilka godzin; możesz w ten sposób czyścić przypalony garnek żeliwny, stalowy czy ceramiczny, natomiast nie stosuje się tego sposobu do garnków z aluminium;
  • tabletki do zmywarki — wystarczy zalać garnek do 1/4 objętości, zagotować wodę, a następnie dodać kostkę do zmywarki — następnie trzeba odczekać godzinę i opłukać garnek. 

Każdy z tych sposobów jest skuteczny, pamiętać jednak warto o stosunkowo szybkim działaniu. Najpierw zagotować trzeba wodę z płynem, a następnie zastosować jedno z zaprezentowanych tutaj rozwiązań. W ten sposób możesz stosunkowo szybko i skutecznie oczyścić dno garnka. 

Oceń