Zdecydowanie jeden z hitów ostatnich lat w aranżowaniu przestrzeni. Trawy stają się świetną ozdobą nie tylko wielkich, prywatnych ogrodów czy parków miejskich, ale także całych osiedli, w których dba się o wygląd, wytrzymałość oraz stonowane kompozycje podobające się każdemu. Dlaczego są tak chętnie wybierane i jakie sprawdzą się najlepiej w Twoim otoczeniu?

Wytrzymałe i pięknie wyglądające

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje traw: w kolorze soczystej zieleni, modre lub srebrzyste. Ich źdźbła mogą być cienkie lub szerokie, delikatne i łamliwe lub twarde i sztywne jak szczecina. Co ciekawe nie są wymysłem dzisiejszych hodowców. Uprawiano je już dawno, także w Europie. Pierwsze datuje się nawet na średniowiecze. Dziś można znaleźć różnego rodzaju dowody na to, że Brytyjczycy czy kraje Niderlandzkie wybrały je sobie jako rośliny ozdobne. Dziś trawy ozdobne do ogrodu to motyw dominujący w projektach z Niemiec, Skandynawii oraz USA.

Dlaczego warto je siać? Przede wszystkim dlatego, że należą do najbardziej wytrzymałych roślin ozdobnych na świecie. Łatwo się adaptują, szybko kolonizują i potrafią przetrwać nawet w bardzo niegościnnym terenie i otoczeniu. Trawy do ogrodu są zaliczane do gatunków pionierskich. Pojawiają się tam, gdzie zniszczona zostaje szata roślinna, bo znakomicie znosi suszę i łatwo się regenerują. Trudno je zniszczyć, a wyglądają imponujące, więc nic dziwnego, że wielu deweloperów stawia na nie na swoich nowoczesnych osiedlach.

Kiedy należy sadzić trawy ozdobne?

Nie przeszkadza im ziemia, rosną nawet na mało żyznych polach. Ich sadzenie jest więc proste, choć są momenty, w których lepiej tego nie robić. Przede wszystkim warto uważać na przymrozki. Najlepszym momentem na posadzenie traw ozdobnych jest wczesna wiosna, gdy ryzyko niskich temperatur powoli mija, a ziemia dopiero co odmarzła. Jednak trawy przyjmują się nawet w największe susze, bo nie są one dla nich tak szkodliwe. Jeśli zostaną posadzone w okresie wiosennym, na pewno szybko się zaadaptują.

Jakie trawy ozdobne sprawdzą się na Twoim osiedlu?

A jakie odmiany traw do ogrodu zrobią furorę na każdym osiedlu? Wczesną wiosną warto postawić na seslerię. Widoczna jest jeszcze w kwietniu, zapowiada nadejście ciepła. Ciekawym pomysłem są także młode pędy mozgi trzcinowatej. Z kolei w maju warto postawić na miskanty i spartynę grzebieniastą. Już latem najpiękniej wygląda śmiałek darniowy i trzcinnik ostrokwiatowy. Jesień to z kolei czas dla rosplenicy, która ma piękną, brązową barwę i upiększy wrześniowy ogród.

Trawy do ogrodu – pomysł na niebanalną aranżację krajobrazu

Każdy ogród potrzebuje niebanalnej ozdoby. Za taką mogą uchodzić trawy, które pojawiają się w projektach deweloperów i wypełniają przestrzeń na osiedlach nowoczesnych budynków. Wykorzystując ich zdolności adaptacyjne oraz piękny, zróżnicowany wygląd, można sprawić wrażenie dzikości, naturalności i przytulności zarazem, nie płacąc wysokich kosztów. Być może dlatego jest to tak popularne rozwiązanie w trendach 2020 roku.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany