Together Magazyn » Zdrowie » Specjaliści, rodzina i przyjaciółki – tej trójce Polki ufają w kwestiach zdrowia
cztery przytulone kobiety

Specjaliści, rodzina i przyjaciółki – tej trójce Polki ufają w kwestiach zdrowia

Choć nieustanny rozwój nowych mediów, czy choćby sztucznej inteligencji sprawia, że każda kobieta może łatwo sięgnąć po darmową poradę w kwestii zdrowia, to na szczęście Internet wciąż nie jest głównym źródłem informacji na ten temat. Jak pokazały badania przeprowadzone na zlecenie Herbapol Poznań, producenta leku Urosept, w przypadku choroby czy infekcji Polki najczęściej udają się do apteki lub lekarza. Co ciekawe, często korzystają też z doświadczeń rodziny i przyjaciółek.

Wydawać by się mogło, że w czasach niezwykle szybkiego rozwoju nowych technologii i postępującej cyfryzacji społeczeństwa, Internet, który staje się pierwszym krokiem w poszukiwaniu informacji w wielu obszarach, może przyczynić się też do podejmowania decyzji w kwestii zdrowia. Jak jednak pokazują badania przeprowadzone na zlecenie Herbapol Poznań, przez agencję badawczą K+Research, to porady uzyskane od specjalistów czy osób bliskich mają dla Polek największą wartość. Z sondażu agencji badawczej wynika, że w przypadku infekcji układu moczowego ponad połowa respondentek w pierwszej kolejności po zaobserwowaniu objawów zwraca się po pomoc do specjalisty w aptece (56%) i do lekarza (25%). Natomiast 11% ankietowanych w pierwszej kolejności szuka pomocy w wyszukiwarce internetowej, a 6% – u rodziny lub przyjaciółek.

Przy infekcjach układu moczowego kluczowe jest wdrożenie leczenia. Jednak skąd czerpać wiedzę na temat tego, które preparaty są najskuteczniejsze? Według badania, dla kobiet głównym źródłem informacji o preparatach stosowanych w leczeniu są specjaliści (67%). Wyraźnie widać, że bardzo ufają także doświadczeniom bliskich i przyjaciół (38%). Z takich porad najchętniej korzystają młode Polki. Potwierdziło to ponad 50% badanych kobiet w przedziale wiekowym 18-34 lata. Co istotne, to zdecydowanie większy odsetek respondentek niż w przypadku szukania informacji w Internecie.

Siła natury

Przeprowadzone badanie pokazuje również, że na znaczeniu zyskuje naturalne pochodzenie leków. Wartość leków roślinnych i ziołowych, jako wartościowe uzupełnienie w leczeniu chorób układu moczowego szczególnie doceniają respondentki powyżej 65 roku życia (aż 61%). W przypadku kobiet z grupy wiekowej 18-24 na środki naturalne decyduje się 32% badanych.

Szczególnie „sprzyjającym” infekcjom czasem są wakacje, kiedy to zmieniamy nasze środowisko, podejmujemy aktywności i uprawiamy sporty, a także korzystamy choćby z publicznych toalet.

Jak pokazują wyniki badań, problem infekcji dróg moczowych spotyka wiele kobiet. Aż 35% ankieterek przyznało, że przechodzi ją co najmniej raz w roku.

[*] Badanie zostało przeprowadzone przez K+Research by Insight Lab z wykorzystaniem ankiety internetowej (CAWI) w okresie od 24 maja do 30 maja 2023 r.. W badaniu wzięło udział 1000 pełnoletnich kobiet mieszkających w Polsce. Dobór próby badawczej miał charakter losowo-kwotowy.

Źródło informacji: Herbapol Poznań

5/5 – (1 głosów)