Together Magazyn » Zdrowie » Jak poradzić sobie z zespołem cieśni nadgarstka?
glowne ciesnienadgarstka2

Jak poradzić sobie z zespołem cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka to jedna z częściej występujących neuropatii w obrębie kończyny górnej. Powoduje mrowienie i drętwienie w okolicy kciuka, palca wskazującego i połowy palca serdecznego. Zaawansowana postać zespołu cieśni nadgarstka wymaga leczenia operacyjnego. Więcej na ten temat w poniższym artykule. 

Objawy zespołu cieśni nadgarstka — ciesnie nadgarstka 

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów zespołu cieśni nadgarstka jest ból nadgarstka. Do tego pojawia się drętwienie, mrowienie, a także uczucie sztywności palców. Co istotne, dolegliwości bólowe mogą powodować problemy ze snem, a także uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Zanik mięśni kłębu kciuka może powodować problemy z precyzją ruchów, które przeszkadzają w przenoszeniu przedmiotów, w pisaniu, a także uniemożliwiają zaciskanie dłoni w pięść oraz prowadzą do wypadania przedmiotów z rąk. Choroba jest szczególnie ciężka dla osób, które zajmują się pracą przy komputerze, gdyż dolegliwości mogą znacznie utrudniać pisanie na komputerze. 

Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka są liczne. Najczęstszą przyczyną jest wielogodzinna praca z użyciem palców i dłoni, w nieprawidłowej pozycji – z nadgarstkami zgiętymi grzbietowo. Może dotyczyć czynności zawodowych (np. obsługa myszki, praca przy komputerze, krawiectwo) czy hobby (np. modelarstwo, gra na instrumentach, niektóre sporty). Z tego względu ciesnie nadgarstka są dość powszechne m.in. wśród pracowników biurowych, sekretarek, informatyków, krawcowych czy muzyków.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka — diagnostyka zespołu cieśni nadgarstka

Metody leczenia zachowawczego w crs clinic opierają się głównie na zniwelowaniu dyskomfortu i bólu. Odpowiednia rehabilitacja przyczynia się do przywrócenia prawidłowych funkcji ręki i zniwelowania bólu. Prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja powinna zawierać takie elementy jak: terapia manualna, masaż i kinesiotaping. Warto wiedzieć, że terapia manualna nie powinna zaczynać się i kończy tylko w obrębie nadgarstka, tylko obejmować cały obszar, gdzie dociera nerw pośrodkowy i całą kończynę górną. Zespół cieśni nadgarstka jest dolegliwością, która dotyka coraz więcej osób, dlatego ważne jest stosowanie profilaktyki oraz podejmowanie leczenia na wczesnym etapie. Jest ono wtedy o wiele łatwiejsze i w wielu przypadkach nie wymaga operacji. Leczenie zachowawcze i odpoczynek często pozwala na wyleczenie. Operacja może wydawać się skutecznym sposobem leczenia zespołu cieśni nadgarstka, jednak zawsze warto najpierw skonsultować się z lekarzem, aby omówić wszystkie przeciwwskazania i możliwości. Lekarz podejmie decyzję na podstawie indywidualnych potrzeb pacjenta i stopnia zaawansowania choroby.

5/5 – (1 głosów)