Together Magazyn » Zdrowie » ​Siłownie zewnętrzne – dbaj o zdrowie, korzystając z przestrzeni miejskiej
siłownia na dworze

​Siłownie zewnętrzne – dbaj o zdrowie, korzystając z przestrzeni miejskiej

Ciało ludzkie zostało stworzone do ruchu. Nasi przodkowie pokonywali co najmniej 20 km dziennie w poszukiwaniu pożywienia, jeszcze do niedawna praca siedząca dotyczyła nielicznego, uprzywilejowanego – jak się wtedy wydawało – grona.

Obecnie większość populacji cierpi na tak zwaną chorobę trzech krzeseł, a dokładniej – fotela w samochodzie, którym dojeżdżamy do pracy, krzesła biurowego i w końcu kanapy w domu. Trzeba to zmienić! Według Światowej Organizacji Zdrowia siedzenie jest równie szkodliwe, jak palenie. Przyczynia się nie tylko do otyłości czy rozwoju wad postawy, ale także chorób, takich jak nadciśnienie czy cukrzyca. Jeśli chcesz zadbać o siebie – rusz się! Zwłaszcza że… Siłownię prawdopodobnie masz pod blokiem.

Dlaczego warto korzystać z siłowni zewnętrznych

Mnóstwo osób zaczyna siłownię „od poniedziałku” ­– nie precyzują tylko, którego. A to pogoda nie taka, a to karnet drogi, a to po pracy już nie starcza dnia czy też, co bardziej prawdopodobne, motywacji.

A przecież na większości osiedli, w zasięgu krótkiego spaceru, z pewnością masz siłownię zewnętrzną! Dlaczego warto z niej korzystać? Przede wszystkim – jest darmowa. Poza tym masz do niej dostęp przez całą dobę, a poza tym sprzęty są zazwyczaj łatwe w obsłudze i doskonale opisane. Ale to nie wszystkie powody, dla których warto korzystać z siłowni pod chmurką!

Zadbasz o swoje zdrowie

Siłownie zewnętrzne to prosty sposób, żebyś zadbał o swoje zdrowie. Ruch jest dla nas dobry, a ruch na świeżym powietrzu zapewni Ci zastrzyk energii, pozwoli przewietrzyć głowę i napełni Twój organizm życiodajnym tlenem. Tak! Również w mieście! – to dlatego, że siłownie na świeżym powietrzu na ogół stawiane są w parkach i na skwerach, w otoczeniu drzew.

Dzięki regularnemu korzystaniu z siłowni zrelaksujesz się po ciężkim dniu (albo przed ciężkim dniem), poprawisz swoją przemianę materii, zadbasz o mięśnie i stawy, a przy okazji, dzięki ćwiczeniom na powietrzu, poprawisz odporność organizmu.

Prasa ręczna / wyciąg górny fot. eko-asklepios.pl

Prasa ręczna / wyciąg górny fot. eko-asklepios.pl

Poza tym regularne ćwiczenia fizyczne są też bardzo ważne dla naszej psychiki. Dzięki treningowi jesteś tu i teraz. Skupiasz się na kolejnych powtórzeniach i zapominasz o problemach dnia codziennego. A po ćwiczeniach – Twój organizm produkuje endorfiny i serotoninę, czyli hormony szczęścia, dopaminę, która odpowiada za większy poziom energii i lepsze samopoczucie, oraz wiele innych związków wpływających na dobry nastrój.

Jak widzisz stare porzekadło – „W zdrowym ciele, zdrowy duch” – należy traktować dosłownie!

Przekażesz zdrowe nawyki swoim dzieciom

Czy wiesz, że co trzeci chłopiec i co czwarta dziewczynka w Polsce cierpią na otyłość? Te wyniki są niepokojące. Co więcej, dzieci same nie poradzą sobie z tym problemem. Jak im pomóc? Na pewno nie przez wprowadzanie restrykcyjnych ograniczeń i podkopywanie ich samooceny – najlepszym sposobem będzie danie im dobrego przykładu.

Dzięki zewnętrznej siłowni pokażesz swojemu dziecku, że aktywność fizyczna jest prosta, łatwa i przyjemna oraz że każda okazja jest dobra, by trochę się poruszać. Zabierz malucha na spacer, zahaczcie o siłownię pod chmurką i powygłupiajcie się trochę na maszynach (oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku!). Pokaż swojej latorośli, jak ćwiczyć. Wytłumacz, jakie korzyści płyną z używania poszczególnych maszyn. Dzieci najlepiej uczą się na przykładach, dlatego tak ważne jest tłumaczenie im, dlaczego ruch jest dla nich dobry, a także pokazywanie, że samemu stosuje się do swoich porad!

Poręcz N / drabinka fot. eko-asklepios.pl

Poręcz N / drabinka fot. eko-asklepios.pl

Wizyty na osiedlowej otwartej siłowni pomogą Ci wyrobić w Twoim dziecku nawyk regularnej aktywności fizycznej, a dodatkowo pozwolą Ci spędzić z nim wartościowy czas – bez telefonów czy ekranu telewizora!

Dobry przykład zainspiruje innych mieszkańców

Poza tym możesz stać się inspiracją dla swoich sąsiadów. Bardzo często ludzie chcieliby skorzystać z siłowni, ale boją się, co ktoś sobie o nich pomyśli albo że nie będą potrafili używać znajdujących się na placyku sprzętów. Widok kogoś ćwiczącego być może zachęci ich do spróbowania swoich sił na treningach.

Siłownia zewnętrzna to wspaniałe miejsce spotkań i doskonały sposób na zawieranie nowych znajomości!

Jak powinny być wyposażone siłownie zewnętrzne?

Co powinno znaleźć się w siłowni pod chmurką? Przede wszystkim urządzenia, które pozwolą ćwiczyć poszczególne partie ciała. Można wyposażyć ją w prasę ręczną i wyciąg górny – do treningu górnych partii. Poza tym częstym dodatkiem jest stepper oraz rowerek – do treningu nóg i pośladków.

Bardzo dobrym dodatkiem są również drabinki i tak zwane „małpie gaje” lub siatki, które pozwalają na trening z obciążeniem własnego ciała w zwisie – takie ćwiczenia są zbawienne dla pleców. Świetnym wyborem będzie też wielostawowy orbitrek, biegacz, a także koło do tai-chi, które pozwala efektywnie ćwiczyć mięśnie ramion i pleców.

Jedno jest pewne – sprzęty na siłownię zewnętrzną powinny być wytrzymałe, łatwe w obsłudze oraz trwałe – tak by każdy mógł z nich korzystać i nie straciły zbyt szybko swojej funkcjonalności. A jeśli szukasz wyposażenia siłowni zewnętrznej, wszystkie te akcesoria – i wiele więcej! – znajdziesz w ofercie Eko-Asklepios!

5/5 – (2 głosów)