Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Czym jest L4 online i jak je uzyskać?
chory mężczyzna w domu

Czym jest L4 online i jak je uzyskać?

Kilka lat temu w Polsce nałożono na lekarzy obowiązek zastąpienia tradycyjnych zwolnień tymi w wersji elektronicznej. Choć na początku pomysł ten nie spotkał się z dużym entuzjazmem – zarówno wśród medyków, jak i samych pacjentów – z czasem okazał się być prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Nie ulega wątpliwości, że jest to duże udogodnienie dla wszystkich – również pracodawców. Jakie korzyści niesie za sobą to rozwiązanie? Czym jest L4 online i jak uzyskać je bez konieczności stawiania się w przychodni? Poznaj najważniejsze informacje na temat e zwolnienia i dowiedz się, jak otrzymać je w zaledwie 15 minut!

L4 online – czym jest i jak je uzyskać?

Czym jest L4 online? Najprościej rzecz ujmując, jest to elektroniczne zwolnienie lekarskie, zwane w skrócie e-ZLA, będące odpowiednikiem tego papierowego. Od tradycyjnej wersji dokumentu różni się ono jedynie tym, że nie jest wypisywane ręcznie, a za pośrednictwem specjalnego systemu informatycznego. To oznacza, że daje ci ono te same uprawnienia, a mianowicie usprawiedliwia twoją nieobecność w pracy oraz umożliwia ci pobieranie takich świadczeń jak zasiłek opiekuńczy czy chorobowy. Co bardzo istotne, nie musisz dostarczać go osobiście – po wystawieniu przez lekarza trafi ono do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz na platformę PUE ZUS, więc twój pracodawca będzie miał do niego szybki wgląd. Biorąc pod uwagę ten fakt, nie musisz martwić się terminami czy koniecznością wyprawy do zakładu pracy w trakcie choroby. 

Jak zdobyć e zwolnienie? Jednym ze sposobów jest umówienie się na wizytę w przychodni. Czujesz się zbyt osłabiony i ostatnia rzecz, na którą masz ochotę, jest krążenie po mieście? A może masz małe dziecko, którym nie ma się kto zająć podczas twojej nieobecności? Dużą zaletą zwolnienia online jest właśnie to, że możesz nabyć je bez wychodzenia z domu. Jedyne, co musisz zrobić, to umówić się na teleporadę – pamiętaj jednak, że lekarz nie wystawi ci dokumentu na życzenie. Najpierw przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad i dopiero na tej podstawie zdecyduje, czy wypisanie e zwolnienia jest zasadne. Warto zaznaczyć, że możesz uzyskać je również wtedy, gdy problem zdrowotny nie dotyczy ciebie, a dziecka lub osoby, którą się zajmujesz. 

E zwolnienie – jak otrzymać je w 15 minut i to bez wychodzenia z domu? 

Jak już zostało podkreślone, L4 online to ogromne udogodnienie zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów czy pracodawców. Jednak problem pojawia się wtedy, gdy kryzys zdrowotny dopadnie cię w najmniej oczekiwanym momencie. Potrzebujesz e zwolnienia na już, ale nie możesz dodzwonić się do swojej przychodni? Próbujesz zapisać się na teleporadę w prywatnej placówce, ale brakuje w niej wolnych terminów? Na szczęście masz jeszcze jedno rozwiązanie – możesz skorzystać z usług platformy telemedycznej, na której uzyskasz ekspresową pomoc. 

Przykładem takiej platformy jest Med24, która umożliwia odbycie konsultacji internistycznej i to niemal natychmiast po zarejestrowaniu się na e-wizytę. Pamiętaj jednak, że nie działa tutaj zasada „płacę, więc wymagam” – zarówno ciebie, jak i specjalistę obowiązują dokładnie te same procedury co w przypadku standardowej wizyty. Lekarz porozmawia z tobą o twoim problemie, zada ci niezbędne pytania i w razie konieczności zapozna się z twoją dokumentacją medyczną. Dopiero na tej podstawie podejmie decyzję o wypisaniu zwolnienia online. 

Zwolnienie online – jak zapisać się na e-wizytę, aby je otrzymać? 

Ogromną zaletą platform telemedycznych jest to, że aby otrzymać L4 online, możesz zapisać się na e-wizytę przez internet, bez konieczności długiego „wiszenia na słuchawce” jak nierzadko ma to miejsce w przypadku stacjonarnych placówek. Cały proces wymaga dosłownie kilku kliknięć – wystarczy wybrać lekarza, rodzaj wizyty (wideo, czat SMS, telefon) i dogodny dla siebie termin, a następnie uiścić opłatę i podać niezbędne dane. Zapomnij o wyprawach do przychodni w trakcie choroby czy oczekiwaniu na swoją kolej wśród innych chorych pacjentów. W dzisiejszych czasach możesz uzyskać e zwolnienie w zaledwie 15 minut i to przez całą dobę, włączając w to niedziele i święta.

5/5 – (1 głosów)