Together Magazyn » Więcej » Wyjazd » Samodzielna nauka języka włoskiego – 5 skutecznych metod!
młodzi ludzie z flagą Włoch

Samodzielna nauka języka włoskiego – 5 skutecznych metod!

Nauka języka włoskiego we własnym zakresie przy zastosowaniu kilku sprawdzonych metod i regularności może być całkiem przyjemna, efektywna i nie taka trudna, jak mogłoby się wydawać. Włoski, podobnie jak polski, to język fleksyjny, zatem wiemy, czego się spodziewać, co już na początku nieco ułatwia sprawę. Również wymowa języka włoskiego jest dla Polaków dość prosta, bo oba języki dzielą ze sobą wiele wspólnych dźwięków. Co zatem wykorzystać do samodzielnej nauki języka włoskiego? Poznaj 5 skutecznych sposobów na to, aby w szybkim czasie nabyć umiejętności, które pozwolą Ci sprawnie dogadać się w Italii.

1. Fiszki językowe do nauki słownictwa

Jednym z niezawodnych i najprostszych sposobów na samodzielną naukę języka obcego są fiszki językowe. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się zarówno w przypadku osób początkujących, jak i tych bardziej zaawansowanych. Wszystko za sprawą zróżnicowanych zestawów fiszek, takich między innymi jak:

  • Fiszki włoski słownictwo (4 różne serie, które pozwalają na poznanie łącznie ponad 4 000 włoskich słów)
  • Fiszki konwersacje włoskie
  • Fiszki poznaj Włochy – 100 faktów i ciekawostek
  • Włoski dla podróżników
  • Reakcje na sytuacje A1-A2 włoski

Na tym oczywiście nie koniec, bo samodzielna nauka języka włoskiego to nie tylko zapamiętanie słówek, ale także odpowiednia wymowa.

fiszki - poznaj Włochy, idealna metoda nauki języków!

2. Nauka wymowy z nagrań

Najprostszą metodą ćwiczenia wymowy słówek włoskich jest nauka za pomocą plików audio, które pozwalają odsłuchać, jak poprawnie wymawia się dane słowa czy zwroty, a następnie próbować je powtarzać. W tym celu warto wykorzystać aplikacje mobilne do nauki z fiszek, które oferują również opcję odsłuchania wymowy przerabianego materiału.

3. Naklejki językowe

Ciekawą metodą samodzielnej nauki języka włoskiego jest stosowanie naklejek, na których są nadrukowane słówka z języka włoskiego. Jest to świetny sposób na utrwalenie słownictwa. Takie naklejki umieszcza się zazwyczaj na przedmiotach, których nazwę oznaczają, co pozwala na kontekstualną naukę języka i jego szybsze oraz trwalsze przyswojenie.

4. Zanurzenie w języku włoskim

Przy samodzielnej nauce języka włoskiego nie można oczywiście zapomnieć o zanurzeniu w języku, czyli otoczeniu się nim w jak największym stopniu. Przy czym jeśli nie mieszkamy we Włoszech i nie mamy z tym językiem do czynienia na co dzień, to będzie to polegać przede wszystkim na systematycznym słuchaniu muzyki w języku włoskim, oglądaniu włoskich filmów w oryginale czy czytaniu po włosku. W tym ostatnim przypadku może to być po prostu przeglądanie włoskich serwisów informacyjnych w Internecie, chociaż warto pokusić się również o czytanie włoskiej literatury.

5. Samodzielna nauka języka włoskiego z aplikacjami online

Ostatnim sposobem na samodzielną naukę języka włoskiego jest korzystanie z aplikacji językowych, które pozwalają na wygodne poznawanie i powtarzanie słownictwa – w tym sprawdzanie postępów w nauce za pośrednictwem różnego rodzaju testów.

Jak widać, narzędzi i metod samodzielnej nauki języka włoskiego jest naprawdę wiele, jednak efektywność naszych wysiłków zależeć będzie przede wszystkim od systematyczności. W nauce każdego języka liczy się bowiem regularność i dbałość o to, aby to, co już umiemy, nie zostało przez nas zapomniane. Tym samym musimy w mniejszym lub większym stopniu cały czas korzystać z języka włoskiego i mieć z nim styczność.

5/5 – (5 głosów)